Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

RAVEL PIANO DUO: A Polish Kaleidoscope 2 /2017/

Władysława Markiewiczówna: Suita na dwa fortepiany; Roman Maciejewski: Kołysanka na dwa fortepiany; Michał Spisak: Koncert na dwa fortepiany; Witold Lutosławski: Miniatura per due pianoforti; Henryk Mikołaj Górecki: Toccata op.2 na dwa fortepiany; Romuald Twardowski: Improvvisatione e toccata per due pianoforti; Jerzy Bauer: Divertimento w trzech "kawałkach" na dwa fortepiany.

Duet fortepianowy Ravel Piano Duo powstał w 1996 roku z inicjatywy zafascynowanych repertuarem kameralnym pianistek Agnieszki Kozło i Katarzyny Ewy Sokołowskiej. Już w roku zawiązania się duetu, artystki zostały uhonorowane najwyższą przyznaną nagrodą podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Marcopoulo (Grecja). Doskonaląc przez lata swą technikę wykonawczą artystki zdobyły rozliczne nagrody i wyróżnienia, pośród których warto wymienić I nagrodę na XI Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta w Jeseniku (Czechy), zakwalifikowanie się do finału XVI Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej V. Bellini w Caltanissetcie (Włochy), II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki XX i XXI wieku im. Valentino Bucchi w Rzymie (Włochy), czy udział w finale I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Republice San Marino. Ravel Piano Duo posiada w swym repertuarze kompozycje opracowane na cztery ręce i dwa fortepiany, od baroku aż do czasów obecnych (m.in. Fauré, Debussy, Ravel, Poulenc i Brahms). W roku 2015 ukazała się nagrodzona Fryderykiem płyta z utworami polskich XIX i XX-wiecznych kompozytorów ("A Polish Kaleidoscope"), a teraz doczekaliśmy się kontynuacji tego przedsięwzięcia. Album "A Polish Kaleidoscope 2" przynosi 7 utworów wybranych z dorobku takich twórców jak m.in. Roman Maciejewski, Witold Lutosławski i Henryk Mikołaj Górecki.
Te piękne, dedykowane dwóm fortepianom utwory powstałe na przestrzeni kilkudziesięciu lat, stanowią przegląd rozmaitych kierunków i trendów muzycznych, w których dostrzeżemy charakterystyczną dla polskich kompozytorów dbałość o formę, oraz liczne zapożyczenia z muzyki ludowej. Inną cechą łączącą poszczególne tematy jest wyraźnie zaakcentowany rytm i motoryka.
Pianistki zdają się tworzyć jeden spójny organizm, grając z rzadko spotykaną koherencją. Obie Panie zdają się intuicyjnie kreować swe partie dbając przy tym o każde najdrobniejsze niuanse zaklęte w utworach. Dostrzeżemy to szczególnie w kompozycjach bardziej złożonych i rozbudowanych. Taką jest choćby Koncert na dwa fortepiany Michała Spisaka z roku 1942, w którego trzech częściach odkryjemy zarówno proste rozwiązania melodyczne, jak fragmenty popisowe wymagające wyjątkowej wirtuozerii. Artystki przechodzą przez każdy z fragmentów Koncertu z niecodzienną swobodą i wyczuwalną w grze lekkością.
Krótka, zaledwie 3 i pół minutowa Toccata Henryka Mikołaja Góreckiego, to z kolei utwór niezwykle dynamiczny, wręcz agresywny, oparty na motorycznym rytmie. Tu do głosu dochodzi wyjątkowy temperament pianistek, grających z niebywałą pasją i zaangażowaniem.
Doskonale, iż projekt "Polski Kalejdoskop" Agnieszki Kozło i Katarzyny Ewy Sokołowskiej doczekał się fonograficznej kontynuacji w postaci tego albumu. Liczę że doczekamy jego kolejnych odsłon, bowiem Ravel Piano Duo na rynku klasycznej muzyki fortepianowej, jest dziś zjawiskiem doprawdy wyjątkowym.
Album ukazał się w sprzedaży 27 grudnia 2017 roku. Koncertowa premiera płyty pod patronatem LongPlay.blox.pl: 21.01.2018 w Sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_____________________________________________________________________________

 

RAVEL PIANO DUO: A Polish Kaleidoscope 2
CD 2017, DUX 1422

program:

Władysława Markiewiczówna - Suita na dwa fortepiany:
 1. I   Toccata
 2. II  Intermezzo
 3. III Rondo Rustico

 4. Roman Maciejewski - Kołysanka na dwa fortepiany

Michał Spisak - Koncert na dwa fortepiany:
 5. I   Allegro
 6. II  Quattro variazioni
 7. III Fuga doppia

 8. Witold Lutosławski - Miniatura per due pianoforti
 9. Henryk Mikołaj Górecki - Toccata op.2 na dwa fortepiany
10.Romuald Twardowski - Improvvisatione e toccata per due pianoforti

Jerzy Bauer - Divertimento w trzech "kawałkach" na dwa fortepiany:
11.I
12.II
13.III

wykonawcy:
Agnieszka Kozło, Katarzyna Ewa Sokołowska - fortepian

_____________________________________________________________________________

opis poprzedniej płyty Ravel Piano Duo:

opisy innych płyt wydanych przez DUX: TUTAJ

wtorek, 09 stycznia 2018, longplay_2010
Tagi: R classic

Polecane wpisy