Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Piotr PRZEDBORA: Guitar EVol.2ution /2017/

Antonio Vivaldi / Johann Sebastian Bach: Concerto in D major, BWV 972; Fernando Sor: Introduction and Variations on a Theme by Mozart, Op. 9; Johann Kaspar Mertz: Elegie; Giulio Regondi: Air varie de l'opera de Bellini "I Capuleti e i Montecchi"; Astor Piazzolla: Invierno Porteno from Las Cuatro Estaciones Portenas; Isaac Albenitz: Sevill from Suite Espanola No. 1, Op. 47.

Wielokrotnie nagradzany gitarzysta Piotr Przedbora z powodzeniem wykonuje repertuar muzyczny od klasycyzmu po współczesność. Pochodzący z Tomaszowa Mazowieckiego młody muzyk jest stypendystą: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rządu Polskiego w programie „Młoda Polska”, Marszałka Województwa Łódzkiego, Prezydenta miasta Tomaszowa Mazowieckiego oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Jest również laureatem ponad 20 konkursów rangi międzynarodowej i ogólnopolskiej, w tym 19 pierwszych miejsc i 3 Grand Prix.
Repertuar drugiej płyty gitarzysty "Guitar EVol.2ution" to recital, swym stylistycznym spektrum obejmujący zarówno utwory z epoki baroku, jak współczesne kompozycje. Z równą maestrią i nieprzeciętną wirtuozerią gitarzysta gra Vivaldiego i Piazzollę snując rodzaj mieniącej się ogromem barw, wciągającej muzycznej opowieści, o sprecyzowanej koncepcji i zamyśle.
Zróżnicowany repertuar pozwala słuchaczowi oderwać się od ram i konwencji właściwych poszczególnym utworom. Gitara całkowicie wypełnia dźwiękową przestrzeń transkrypcjami i wariacjami na tematy powszechnie znane melomanom, ale też utwory bardzo rzadko wykonywane, jak choćby otwierający program Koncert BWV 972 Antonio Vivaldiego. Transkrypcja na gitarę powstała w tym przypadku w oparciu o opracowanie J.S.Bacha na ...klawesyn.
Inną ciekawostką na płycie jest kompozycja "I Capuleti e i Montecchi" Giulio Regondiego z 1845 roku, uważana za jedno z największych odkryć ostatnich lat.
W utworach, pierwotnie stworzonych z myślą o innych instrumentach, Piotr Przedbora w mistrzowskim stylu przełożył pełnię muzycznej głębi na język gitary, zachowując przy tym ich pierwotny przekaz i brzmienie. Utworom gitarowym natomiast dodał świeżości, mocy i przestrzeni. Nie bez znaczenia jest fakt, iż muzyk poza niespotykanym warsztatem i doskonale wypracowaną techniką, dysponuje wyjątkowym instrumentem wykonanym przez światowej renomy australijskiego lutnika Grega Smallmana.
"Guitar EVol.2ution" to płyta, na której każdy odbiorca znajdzie coś dla siebie, mimo ze dobór repertuaru daleki jest schlebiającej gustom słuchaczy komercji. Poza wartościami stricte muzycznymi, to także bardzo mądry i starannie przemyślany album.
Pod względem jakości dźwięku, materiał zarejestrowany w Europejskim Centrum Matecznik "Mazowsze" w Otrębusach, zadowolić winien najbardziej wymagających audiofilów.
Album ukazał się 20 grudnia 2017 roku, pod patronatem LongPlay.blox.pl.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Piotr PRZEDBORA: Guitar EVol.2ution
2017 CD, DUX 1386

program:
Antonio Vivaldi / Johann Sebastian Bach - Concerto in D major, BWV 972:
1. I  [Allegro]
2. II Larghetto
3. III Allegro

4. Fernando Sor - Introduction and Variations on a Theme by Mozart, Op. 9
5. Johann Kaspar Mertz - Elegie
6. Giulio Regondi - Air varie de l'opera de Bellini "I Capuleti e i Montecchi"
7. Astor Piazzolla - Invierno Porteno from Las Cuatro Estaciones Portenas
8. Isaac Albenitz - Sevill from Suite Espanola No. 1, Op. 47

Piotr Przedbora - gitara

katalog płyt wydanych pod patronatem LongPlay.blox.pl:

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

piątek, 26 stycznia 2018, longplay_2010

Polecane wpisy