Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Piotr LEMAŃCZYK - Cezary PACIOREK: Duology /2017/

When Your Country Wakes; You Will Be; Escalus; Uber-rag; Lifeline; Like A Man And A Woman; Szpak; Take It Personally.

Wytwórnia DUX od czasu do czasu proponuje również płyty z repertuarem jazzowym. "Duology" to dzieło dwóch znakomitych instrumentalistów:  akordeonisty Cezarego Paciorka i czołowego polskiego kontrabasisty Piotra Lemańczyka. Program albumu to przeplatające się z sobą kompozycje obu muzyków, inspirowane nie tylko współczesnym jazzem, ale też polską muzyką ludową, latynoamerykańskim folklorem i muzyką klasyczną. Ta bardzo kameralna, lecz pełna uniesień i często nieposkromionej energii muzyka jest przykładem ogromnego potencjału tkwiącego w połączeniu brzmień, na pozór odległych od siebie instrumentów jakimi są akordeon i kontrabas.
Obaj instrumentaliści są mistrzami swych instrumentów, dysponując od lat wypracowaną techniką i sposobem ekspresji. Mimo iż wielokrotnie mieli okazję wspólnie muzykować w ramach rozmaitych projektów, tak naprawdę dopiero ten album jest ich pierwszym prawdziwie wspólnym dziełem. Przygotowane z myślą o tym projekcie kompozycje, zdają się określać ich wspólny muzyczny mianownik. Artyści świetnie wzajemnie reagują i uzupełniają się, konfrontując swe muzyczne doświadczenia z formułą duetu opartego na stuprocentowym porozumieniu i zaufaniu.
W muzyce znakomitych improwizujących wirtuozów odnajdziemy rozmaite nastroje: tęsknotę ("When You Country Wakes") i melancholię ("Lifeline"), ale też podszytą wyraźnym rytmem beztroskę i zapomnienie ("Uber-rag").
Wspólny projekt Piotra Lemańczyka i Cezarego Paciorka to muzyka skierowana zarówno dla miłośników obu instrumentów, których Panowie są niekwestionowanymi mistrzami, jak i odbiorcy łaknącego nowych rozwiązań wynikających z połączenia odległych od siebie brzmieniowo instrumentów. Całkiem niedawno nakładem wytwórni ACT ukazała się cała seria płyt wydanych pod wspólnym tytułem "Duo Art" prezentujących często dość zaskakujące instrumentalne duety. Album "Duology" świetnie wpisuje się w tę konwencję. 
Album ukazał się 15 grudnia 2017 roku.

Robert Ratajczak

o plycie przeczytasz również: TUTAJ

_______________________________________________________________________________

 

Piotr LEMAŃCZYK - Cezary PACIOREK: Duology
CD 2017, DUX 1434

program:
1. When Your Country Wakes
2. You Will Be
3. Escalus
4. Uber-rag
5. Lifeline
6. Like A Man And A Woman
7. Szpak
8. Take It Personally

personel:
Cezary Paciorek - akordeon
Piotr Lemańczyk - kontrabas

_______________________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych przez DUX: TUTAJ

wtorek, 16 stycznia 2018, longplay_2010

Polecane wpisy