Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Mateusz SMOCZYŃSKI: Metamorphoses

Dorothy's Dream; Violin Sonata No.1 - Metamorphoses:; Julie-O; Manhattan Island; The Old Tune; Up-Down; The Farmer; Zakopane; Dragonfly; Midnight Psalm.

Jeden z czołowych polskich wiolinistów jazzowych Mateusz Smoczyński, poza niezwykle aktywną działalnością w ramach Atom String Quartet, od czasu do czasu zaskakuje nas własnymi projektami realizowanymi poza macierzystą formacją. Wspólnie z bratem, pianistą Janem Smoczyńskim oraz perkusistą Alexem Zingerem powołał do życia New Trio,  zespół mający na koncie dwa albumy: „Perpendicular Realities” oraz nominowany do Fryderyka „Simultaneous Abstractions”. Przez cztery lata współtworzył amerykańską formację Turtle Island Quartet (zdobywcę dwóch nagród Grammy), a w roku 2016 zjawiskowy duet z wiolonczelistą Stephanem Braunem. Z kolei z własnym kwintetem opublikował dotychczas już trzy wyśmienite albumy: "Inspirations”, "Expressions” i "Berek". Kolejna płyta artysty: "Metamorphoses", to album zrealizowany solo, a zainspirowany legendarną płytą Zbigniewa Seiferta "Solo Violin". Płyta ukazała się nakładem wydawnictwa Fundacji im. Zbigniewa Seiferta, która przyznając artyście I nagrodę II edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego, także w ten sposób wsparła najnowsze, bardzo odważne przedsięwzięcie muzyka. Odważne, bowiem zmierzenie się z konwencją solo violin, to zadanie trudne i wymagające od artysty nie tylko wyjątkowej wirtuozerii i nadzwyczajnej zdolności wypełnienia dźwiękowej przestrzeni recitalu, ale też przekazanie w muzyce przykuwającej uwagę słuchacza treści.
Zawartość "Metamorphoses" to utwory niejednokrotnie bliższe formule muzyki klasycznej, lecz mimo to mieniące się ogromem improwizacji i sytuujące się w estetyce jazzu. W utworach trudno nie doszukać się wpływu artystów, którzy od zawsze inspirowali Smoczyńskiego: Zbigniewa Seiferta i Johna Coltrane'a. Jednak tym razem spectrum wpływów jakim uległ jazzowy wiolinista poszerzone zostało o fascynacje muzyką klasycznych wirtuozów z legendarnym Nicoolo Paganinim na czele. Mateusz Smoczyński wyszedł z tej próby zwycięsko zarówno pod względem kreatywności instrumentalnej, jak w zakresie formy kompozycyjnej (11 z 13 utworów to autorskie dzieła).
Warto zwócić uwagę na fakt, iż Smoczyński poza tradycyjnymi skrzypcami jest jednym z niewielu wiolinistów grających na nietypowym instrumencie barytonowym.
Centralnym punktem recitalu jest tytułow 4-częściowa Sonata skrzypcowa No.1 ("Metamorphoses"), w której artysta zmierzył się z dłuższą, złożoną formą, dalece odbiegającą od jazzowych schematów.
Swą solową, samodzielnie nagraną płytą Mateusz Smoczyński przekroczył pewne granice, przechodząc w rejony zarezerwowane dla najwybitniejszych mistrzów. Czy estetyka muzyki klasycznej, nad którą skrzypek pochylił się w większym niż dotychczas stopniu (tytułowa metamorfoza), stanie się jego nową formą wyrazu, czy mamy do czynienia tylko z rodzajem chwilowej kreacji artystycznej, przekonamy się wkrótce.
Album ukazał się 15 grudnia 2017.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ 

Mateusz SMOCZYŃSKI: Metamorphoses
CD, Zbigniew Seifert Foundation CD-FZS-4

program:
  1. Dorothy's Dream

Violin Sonata No.1 - Metamorphoses:
  2. I.   Prayer
  3. II.  Lament
  4. III. Mantra
  5. IV.Confession

  6. Julie-O
  7. Manhattan Island
  8. The Old Tune
  9. Up-Down
10. The Farmer
11. Zakopane
12. Dragonfly
13. Midnight Psalm

Mateusz Smoczyński -skrzypce, skrzypce barytonowe

opis poprzedniej płyty Mateusza Smoczyńskiego:

 

opisy płyt z Atom String Quartet:

     

 

opisy innych płyt wydanych przez Zbigniew Seifert Foundation:

   

poniedziałek, 29 stycznia 2018, longplay_2010

Polecane wpisy