Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Lars DANIELSSON
Paolo FRESU

Summerwind
PREMIERA 28 WRZEŚNIA 2018

Cecile McLORIN SALVANT
The Window
(premiera 28 września 2018)

Macy GRAY
Ruby
(2018)

Christian SANDS
Facing Dragons
(2018)

Dominik KISIEL Exploration Quartet
Live At Radio Katowice
(2018)

Musica Sacromontana XIII
Józef Zeidler: Missa D-dur
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Mateusz SMOCZYŃSKI: Metamorphoses

Dorothy's Dream; Violin Sonata No.1 - Metamorphoses:; Julie-O; Manhattan Island; The Old Tune; Up-Down; The Farmer; Zakopane; Dragonfly; Midnight Psalm.

Jeden z czołowych polskich wiolinistów jazzowych Mateusz Smoczyński, poza niezwykle aktywną działalnością w ramach Atom String Quartet, od czasu do czasu zaskakuje nas własnymi projektami realizowanymi poza macierzystą formacją. Wspólnie z bratem, pianistą Janem Smoczyńskim oraz perkusistą Alexem Zingerem powołał do życia New Trio,  zespół mający na koncie dwa albumy: „Perpendicular Realities” oraz nominowany do Fryderyka „Simultaneous Abstractions”. Przez cztery lata współtworzył amerykańską formację Turtle Island Quartet (zdobywcę dwóch nagród Grammy), a w roku 2016 zjawiskowy duet z wiolonczelistą Stephanem Braunem. Z kolei z własnym kwintetem opublikował dotychczas już trzy wyśmienite albumy: "Inspirations”, "Expressions” i "Berek". Kolejna płyta artysty: "Metamorphoses", to album zrealizowany solo, a zainspirowany legendarną płytą Zbigniewa Seiferta "Solo Violin". Płyta ukazała się nakładem wydawnictwa Fundacji im. Zbigniewa Seiferta, która przyznając artyście I nagrodę II edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego, także w ten sposób wsparła najnowsze, bardzo odważne przedsięwzięcie muzyka. Odważne, bowiem zmierzenie się z konwencją solo violin, to zadanie trudne i wymagające od artysty nie tylko wyjątkowej wirtuozerii i nadzwyczajnej zdolności wypełnienia dźwiękowej przestrzeni recitalu, ale też przekazanie w muzyce przykuwającej uwagę słuchacza treści.
Zawartość "Metamorphoses" to utwory niejednokrotnie bliższe formule muzyki klasycznej, lecz mimo to mieniące się ogromem improwizacji i sytuujące się w estetyce jazzu. W utworach trudno nie doszukać się wpływu artystów, którzy od zawsze inspirowali Smoczyńskiego: Zbigniewa Seiferta i Johna Coltrane'a. Jednak tym razem spectrum wpływów jakim uległ jazzowy wiolinista poszerzone zostało o fascynacje muzyką klasycznych wirtuozów z legendarnym Nicoolo Paganinim na czele. Mateusz Smoczyński wyszedł z tej próby zwycięsko zarówno pod względem kreatywności instrumentalnej, jak w zakresie formy kompozycyjnej (11 z 13 utworów to autorskie dzieła).
Warto zwócić uwagę na fakt, iż Smoczyński poza tradycyjnymi skrzypcami jest jednym z niewielu wiolinistów grających na nietypowym instrumencie barytonowym.
Centralnym punktem recitalu jest tytułow 4-częściowa Sonata skrzypcowa No.1 ("Metamorphoses"), w której artysta zmierzył się z dłuższą, złożoną formą, dalece odbiegającą od jazzowych schematów.
Swą solową, samodzielnie nagraną płytą Mateusz Smoczyński przekroczył pewne granice, przechodząc w rejony zarezerwowane dla najwybitniejszych mistrzów. Czy estetyka muzyki klasycznej, nad którą skrzypek pochylił się w większym niż dotychczas stopniu (tytułowa metamorfoza), stanie się jego nową formą wyrazu, czy mamy do czynienia tylko z rodzajem chwilowej kreacji artystycznej, przekonamy się wkrótce.
Album ukazał się 15 grudnia 2017.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ 

Mateusz SMOCZYŃSKI: Metamorphoses
CD, Zbigniew Seifert Foundation CD-FZS-4

program:
  1. Dorothy's Dream

Violin Sonata No.1 - Metamorphoses:
  2. I.   Prayer
  3. II.  Lament
  4. III. Mantra
  5. IV.Confession

  6. Julie-O
  7. Manhattan Island
  8. The Old Tune
  9. Up-Down
10. The Farmer
11. Zakopane
12. Dragonfly
13. Midnight Psalm

Mateusz Smoczyński -skrzypce, skrzypce barytonowe

opis poprzedniej płyty Mateusza Smoczyńskiego:

 

opisy płyt z Atom String Quartet:

     

 

opisy innych płyt wydanych przez Zbigniew Seifert Foundation:

   

poniedziałek, 29 stycznia 2018, longplay_2010

Polecane wpisy