Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Mariusz Ciołko: Roman Maciejewski Piano Music /2017/

Kołysanka; 4 Miniatury; Mazur; Echo z Tatr; Krzesany; Fandango; Tryptyk.

Postać kompozytora Romana Maciejewskiego ciągle pozostaje do końca nieodkryta przez miłośników muzyki. Zmarły w 1998 roku kompozytor bowiem, często odmawiał publikacji wielu swoich utworów, pomimo ogromnego zainteresowania ze strony artystów. Twórczość Maciejewskiego obejmowała  różnorodne formy kompozycyjne, zarówno mogące kojarzyć się z estetyką Karola Szymanowskiego, jak późniejsze utwory nawiązujące do dawnych i współczesnych kierunków. Wśród nich znalazły się utwory fortepianowe, chóralne, orkiestrowe, kameralne, oraz liczne transkrypcje na dwa fortepiany. Doskonałym przypomnieniem dorobku kompozytora przeniesionego w obszary jazzowej improwizacji była płyta nagrana przez trębacza Macieja Fortunę i pianistę Krzysztofa Dysa "Maciejewski Variations" (2014). Tym razem na płycie "Roman Maciejewski Piano Music" nagranej przez znakomitego pianistę Mariusza Ciołko, obcujemy z utworami wykonanymi zgodnie z pierwotnym zamysłem kompozytora. Neoklasyczne nasycone romantyzmem utwory fortepianowe składające się na ten błyskotliwy recital, ukazują świetny warsztat kompozytorski i ogrom emocji zaklętych w muzyce jednego z najbardziej niedocenionych polskich kompozytorów XX wieku.
Znakomity kameralista Mariusz Ciołko ma w swym repertuarze zarówno utwory Chopina, Rachmaninova, Bacha, Beethovena jak i George'a Gershwina, oraz koncerty z orkiestrami pod batutą m.in. Macieja Niesiołowskiego i Mirosława Jacka Błaszczyka. Pianista zdaje się doskonale odczytywać intencje kompozytora z równym zaangażowaniem wykonując zarówno pełne urokliwej prostoty melodycznej "Kołysankę" i zahaczające o flamenco "Fandango", złożone cykle "4 Miniatury" i "Tryptyk", wirtuozowsko-fantazyjnego "Mazura" (umieszczonego na płycie w dwóch wersjach), czy podszyte góralskim folklorem miniatury "Echo z Tatr" i "Krzesany". W grze pianisty dostrzeżemy naturalne emocje i wyjątkową biegłość w zakresie balansowania pomiędzy niskimi a wysokimi rejestrami.
Roman Maciejewski to jedna z najciekawszych postaci polskiej muzyki XX wieku. Doskonale iż jego twórczość po latach niełaski, zostaje przypominana na tak znakomicie nagranych płytach. Oby było ich więcej, bowiem kompozytor pozostawił po sobie mnóstwo nieznanych dotąd szerokiemu odbiorcy wartościowych utworów.
Album ukazał się 11 grudnia 2017 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ 

___________________________________________________________________________

 

Mariusz Ciołko: Roman Maciejewski Piano Music
CD 2017, DUX 1410

 1. Kołysanka

4 Miniatury:
 2. Prelude
 3. Fjattrad
 4. Drommen
 5. Eko

 6. Mazur (I wersja)
 7. Mazur (II wersja)
 8. Mazurek "Echo z Tatr"
 9. Krzesany
10.Fandango

Tryptyk:
11.Preludium
12.Intermezzo
13.Fuga

Mariusz Ciołko - fortepian

___________________________________________________________________________

opis innej płyty z muzyką Romana Maciejewskiego:

 

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

czwartek, 18 stycznia 2018, longplay_2010
Tagi: C M classic

Polecane wpisy