Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Janne MARK: Pilgrim /2018/

Igen berort; Verden er en salme; Pilgrim; Intro; Ga stille og tyst; Elsket favnet, husket savnet; Syng for alverdens urolige hjerter; Vinter; Julen i hjertet; I verden uden for verden.

Duńska wokalistka i songwriterka Janne Mark preferuje muzykę o tematyce religijnej umiejscowioną w głównym nurcie jazzu z domieszką skandynawskiego folkloru. Na albumie "Pilgrim" znajdziemy zarówno jej własne piosenki jak adaptacje tradycyjnych utworów chrześcijańskich. Pośród pięciu muzyków towarzyszących artystce znajdziemy znanego norweskiego trębacza Arve Hendriksena.
Głosowi śpiewającej w języku norweskim Janne Mark najczęściej wtóruje trąbka. W instrumentarium wyróżnia się też fortepian (Henrik Gunde Pedersen) i stylowa gitara hawajska lap-steel, na której gra znakomity wirtuoz tego instrumentu, Gustaf Ljunggren. Sekcja rytmiczna wprowadza natomiast, doskonale spajający całość specyficzny jazzowy feeling.
Janne Mark nie nagrywa często; jej poprzedni album ("Agenda") ukazał się blisko 9 lat temu. Do każdej płyty artystka podchodzi jednak w szczególny sposób, a swe piosenki nazywa hymnami. Znajdziemy w nich głęboki wyraz jej społecznej świadomości i zaangażowanie w problemy współczesnego świata. Ponieważ przekaz podany jest, mimo iż w nasączonej jazzem, to jednak folkowej konwencji, artystkę postrzegać możemy jako rodzaj współczesnego żeńskiego barda, w uduchowionej konwencji komentującego otaczającą nas rzeczywistość.
Muzyka jaką odkrywamy na płycie śpiewającej na co dzień w kościele Brorsons w Kopenhadze Janne Mark, roztacza klimat spokoju, uduchowienia i łagodną ciepłą aurę. To doskonałe antidotum na gnębiące nas troski i zmartwienia. Muzyka pełna miłości i pozytywnej energii.
Premiera płyty 23 lutego 2018.

Robert Ratajczak

____________________________________________________________________________

  dystrybucja:

Janne MARK: Pilgrim
CD 2018, ACT 9735-2

program:
 1. Igen berort
 2. Verden er en salme
 3. Pilgrim
 4. Intro
 5. Ga stille og tyst
 6. Elsket favnet, husket savnet
 7. Syng for alverdens urolige hjerter
 8. Vinter
 9. Julen i hjertet
10.I verden uden for verden

personel:
Janne Mark - wokal
Arve Henriksen - trąbka
Henrik Gunde Pedersen - fortepian, celesta
Esben Eyermann - kontrabas
Jesper Uno Kofoed - perkusja
Gustaf Ljunggren - lap steel

____________________________________________________________________________

piątek, 12 stycznia 2018, longplay_2010
Tagi: M jazz

Polecane wpisy