Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Ewa IŻYKOWSKA Live in Poznań: H.M.Górecki - Symphony No.3, op.36 /2017/

Henryk Mikołaj Górecki: III Symfonia - "Symfonia Pieśni Żałosnych"

Jednym z największych wydarzeń fonograficznych początku 2018 roku jest publikacja nagrania głośnej III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego na sopran solo i orkiestrę, w wykonaniu Ewy Iżykowskiej i Poznańskiej Orkiestry Filharmonicznej pod batutą Andrzeja Boreyko. Materiał zarejestrowano w sali koncertowej Filharmonii Poznańskiej w 1995 roku. To fenomenalna kreacja artystyczna, będącego wówczas u progu swej światowej kariery dyrygenta, oraz jednej z najbardziej interesujących i wszechstronnych polskich śpiewaczek.
Uważana za jedno z najoryginalniejszych arcydzieł muzyki XX wieku, Symfonia No.3 op.36 H.M.Góreckiego, to poruszające dzieło zainspirowane słowami wyrytymi na ścianie więziennej celi, przez dziewczynę schwytaną podczas II wojny światowej przez gestapo. Całość złożona jest z trzech części (Pieśni), odwołujących się zarówno do wspomnianego tekstu młodej więźniarki (Pieśń II), jak i XV-wiecznego lamentu maryjnego (Pieśń I) oraz piosenka ludowa o matce poległego syna (Pieśń III). Ten ukończony w 1976 roku, nasycony uduchowieniem utwór o ewidentnie sakralnym charakterze, stanowił prawdziwe wyzwanie wobec powszechnie znanej formuły symfonii. Kompozytor postawił na prostotę i ascetyzm, które przeciwstawił wyjątkowej ekspresji i uduchowieniu dzieła. Mimo, iż premiera III Symfonii miała miejsce w 1977 roku, ten łamiący stereotypy utwór doceniono dopiero w latach 90-tych, kiedy to utwór osiągnął międzynarodowe uznanie oraz wyjątkową popularność.
Nagranie, które wypełnia niezwykle starannie wydaną płytę, zaskakuje ekspresją i, mimo że pochodzi sprzed ponad 20 lat, nadzwyczajną świeżością.
Każda z trzech części Symfonii mieni się odmienną konstrukcją, fakturą i melodyką, co zapewne stanowiło nie lada wyzwanie zarówno dla sopranistki Ewy Iżykowskiej, jak orkiestry prowadzonej przez, mającego swe największe sukcesy dopiero przed sobą, Andrzeja Boreyko.
Doskonale, iż doczekaliśmy się publikacji tego (historycznego już) nagrania, w formie bardzo wysokiej jakości płyty CD. Warto przypomnieć sobie dzieło, które w owym czasie zwróciło uwagę całego świata na twórczość Henryka Mikołaja Góreckiego, a którego popularność do dziś dalece wybiega poza ramy muzyki klasycznej.
Album ukazał się 10 stycznia pod patronatem LongPlay.blox.pl.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

__________________________________________________________________________

 

Ewa IŻYKOWSKA Live in Poznań: H.M.Górecki - Symphony No.3, op.36
CD 2017, DUX 1459

program:
Henryk Mikołaj Górecki - III Symfonia "Symfonia Pieśni Żałosnych":
1. Pieśń I
(Lento sostenuto tranquillo ma cantabile)
2. Peśń II
(Lento e largo, tranquillissimo - cantabilissimo - dolcissimo)
3. Pieśń III
(Lento cantabile - semplice)

wykonawcy:
Ewa Iżykowska - sopran
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
dyrygent: Andrzej Boreyko

____________________________________________________________________

katalog płyt wydanych pod patronatem LongPlay.blox.pl:

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

wtorek, 23 stycznia 2018, longplay_2010
Tagi: i classic g

Polecane wpisy