Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Yelena Eckemoff
Manu Katché

Colors
PREMIERA 22 LUTEGO 2019

Radosław Sobczak
Marcin T.Łukaszewski - Piano Etudes
(2018)

Symfonia Wielkopolska 1918 / Pieśni powstańcze
(2018)

Zuzanna Lisiecka
Schubert / Liszt - Schwanengesang

Anna Miernik
My Polish Reflection
(2018)

A TRE
Bargielski, Krzanowski, Moryto
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Elżbieta Karolak: Feliks Nowowiejski Organ Music /2017/

Boże Narodzenie w prastarym Kościele Mariackim w Krakowie op. 31 nr 3; Fantazja polska. Pasterka na Wawelu op. 9 nr 1; Noel en Pologne op. 31 nr 4; III Symfonia Organowa op. 45 nr 3.

Związany z Poznaniem kompozytor słynnej "Roty" Feiks Nowowiejski, wśród zróżnicowanych gatunkowo, odznaczających się wysoką sprawnością warsztatu twórczego utworów, pozostawił po sobie kilkadziesiąt kompozycji (w tym 9 symfonii) dedykowanych instrumentowi szczególnie mu bliskiemu, organom.
Na płycie nagranej przez organistkę Elżbietę Karolak znajdziemy cztery spośród nich. Trzy z nich, pełne improwizacji, cytujące motywy z polskich kolęd miniatury, odnoszą się do Świąt Bożego Narodzenia. Czwartym jest wypełniająca drugą część płyty, mieniąca się rozmaitymi dźwiękowymi barwami, poruszająca wyobraźnię, III Symfonia Organowa op. 45 nr 3.
O wyjątkowości płyty decyduje nie tylko postać znakomitej organistki a zarazem eksperta w dziedzinie zabytkowych organów, Elżbiety Karolak, ale też sam instrument. Nagrań dokonano w Berlinie w Herz-Jesu-Kirche, gdzie mieszczą się organy F. Eggerta, na których przed laty grywał sam Nowowiejski. Najnowsze badania biograficzne dowodzą, iż kompozytor przyporządkowywał poszczególne utwory konkretnemu instrumentowi. Świetnie zachowane w berlińskim kościele organy umożliwiły więc uzyskanie brzmienia możliwie najbardziej zbliżonego do pierwotnej wizji kompozytora.
Trzy fantazje kolędowe wypełniające pierwszą część płyty to utwory pochodzące jeszcze z czasów I wojny światowej. Najstarszą z nich jest dynamiczna gwiazdkowa fantazja "Boże Narodzenie w prastarym Kościele Mariackim w Krakowie", w której Nowowiejski cytuje tematy kolęd "Anioł pasterzom mówił" oraz "Gdy się Chrystus rodzi".
Z kolei utrzymana w późnoromantycznym stylu III Symfonia Organowa z 1929 roku to, w zakresie budowy kompozycji, ukłon kompozytora w stronę tradycyjnych form baroku i klasycyzmu.
Twórczość organowa Feliksa Nowowiejskiego przez długi czas pozostawała w cieniu. Dostrzeżona dziś, przechodzi prawdziwy renesans jako muzyka samoistna, dalece wybiegająca poza formułę oprawy uroczystości liturgicznych. Przypadająca w 2017 roku, 140-rocznica urodzin Feliksa Nowowiejskiego, to doskonała okazja do sięgnięcia po płytę ze znakomitymi wykonaniami jego utworów. Przypomnienie jego przebogatej i różnorodnej twórczości odkrywa ponadczasowe wartości pozostawionych przez kompozytora dzieł, uznawanych dziś za niezwykle ważne i wyjątkowe dla europejskiej muzyki przełomu XIX i XX wieku.
Płyta ukazała się 11 grudnia 2017 roku.

Robert Ratajczak 

o płycie przeczytasz również: TUTAJ 

_______________________________________________________________________________

 

Elżbieta Karolak: Feliks Nowowiejski Organ Music - Tym, którzy mnie kochają
CD 2017, DUX1416

program:
1. Boże Narodzenie w prastarym Kościele Mariackim w Krakowie op. 31 nr 3
2. Fantazja polska. Pasterka na Wawelu op. 9 nr 1
3. Noel en Pologne op. 31 nr 4
III Symfonia Organowa op. 45 nr 3:
4. Toccata
5. Recitativo - Pastorale (Le Miracle)
6. Epilog

Elżbieta Karolak - organy

_______________________________________________________________________________

opisy innych płyt z muzyką Feliksa Nowowiejskiego:

 

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

środa, 17 stycznia 2018, longplay_2010
Tagi: n classic k

Polecane wpisy