Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Daniel POPIAŁKIEWICZ: Nada

Garden of Innocence; Quicksand; Long Tongues; Stay; Lea Bridge Road; Madame Chichi; Beyond The Universe; The Spell of Maya; Nada; Izis Mystery.

"Nada" to tytuł trzeciego albumu gitarzysty i kompozytora Daniela Popiałkiewicza. Poza działalnością solową muzyk współpracuje też z wieloma artystami (m.in. The Globetrotters, Grażyna Augiścik czy Monika Borzym) i usłyszeć możemy go na rozmaitych płytach. Wypełniony 10 autorskimi utworami album Popiałkiewicz nagrał w towarzystwie Pawła Tomaszewskiego (instr. klawiszowe), Roberta Kubiszyna (gitara basowa, producent płyty), oraz Pawła Dobrowolskiego (perkusja). Albumem tym we wrześniu 2017 roku Popiałkiewicz obronił swą pracę doktorską: "Techniki artykulacyjne gitarzystów rockowych na gruncie muzyki jazzowej", a w listopadzie płyta ukazała się w oficjalnej sprzedaży.
"Nada" to program zarejestrowany w Woobie Doobie Studio w Sulejówku jeszcze sierpniu 2015 roku, co wobec ciągle rozwijającego się artysty może stanowić zapis niemal historyczny. Dostrzec to możemy podczas koncertów Popiałkiewicza, wciąż śmiało eksperymentującego z muzyczną materią i odkrywającego nowe pokłady ekspresji.
W pełni autorski materiał wypełniający krążek jest świadectwem nie tylko olśniewającej wirtuozerii gitarzysty, którą kilka lat temu docenił sam Jarek Śmietana, ale też ukazuje nam ogromne możliwości kompozytorskie Popiałkiewicza i umiejętność kreacji brzmieniowych doskonale dopasowanych do preferencji składu. Towarzyszący liderowi muzycy to wyjątkowej klasy instrumentaliści wywodzący się ze ścisłej czołówki, a jednak niekwestionowanym "mistrzem ceremonii" na "Nada" jest Daniel Popiałkiewicz. Muzyczne wizje gitarzysty czerpią z rozmaitych źródeł, materializując się w utworach oscylujących wokół jazz rocka i fusion.
Mimo ogromnych możliwości wirtuozerskich, Popiałkiewicz nie stara się wystrzeliwać z prędkością karabinu maszynowego solówek, którymi zachwycić się można tylko w sensie warsztatowym. W jego grze dostrzeżemy uczucie i duchową głębię, której brakuje wielu dzisiejszym gitarowym herosom. Popiałkiewicz świetnie panuje nad proporcjami, zgrabnie łącząc ekwilibrystyczną technikę z ujmującą melodyką swych kompozycji. Sprawia to że utwory zgromadzone na "Nada" zdają się być bardzo czytelne i komunikatywne, nawet dla mniej zaawansowanego odbiorcy.
Album ukazał się 3 listopada 2017.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_________________________________________________________________________

Daniel POPIAŁKIEWICZ: Nada
CD, Agora

program:
 1. Garden of Innocence
 2. Quicksand
 3. Long Tongues
 4. Stay
 5. Lea Bridge Road
 6. Madame Chichi
 7. Beyond The Universe
 8. The Spell of Maya
 9. Nada
10.Izis Mystery

personel:
Daniel Popiałkiewicz - gitara
Paweł Tomaszewski - instr. klawiszowe
Robert Kubiszyn - gitara basowa
Paweł Dobrowolski - perkusja

_________________________________________________________________________

czwartek, 04 stycznia 2018, longplay_2010

Polecane wpisy