Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Contemporary Music from Gdańsk Vol.2 /2017/

Andrzej Dziadek: Pomerania; Tadeusz Dixa: Ballada; Sławomir Zamuszko: Sinfonietta; Krzysztof Olczak: Koncert.

Płyta jest kontunuacją wydanego w 2015 roku albumu "Contemporary Music from Gdańsk". Program wypełniają cztery utwory współczesnych kompozytorów związanych z Gdańskiem: Andrzeja Dziadka, Tadeusza Dixy, Sławomira Zamuszko i Krzysztofa Olczaka powstałe w latach 2014–2016. Wykonania tych bardzo różniących się od siebie pod względem charakteru utworów podjęła się tym razem Sinfonietta Pomerania pod kierownictwem Tadeusza Dixy oraz soliści: Karolina Piątkowska-Nowicka (skrzypce) i Łukasz Długosz (flet). Zestaw stanowi bardzo zróżnicowany przegląd twórczości kompozytorów związanych pracą zawodową z Gdańskiem. Ten właśnie pierwiastek łączący legitymujących się imponującym dorobkiem kompozytorów, stanowi o wyjątkowości płyty, ukazującej wszechstronne oblicze gdańskiego nurtu kompozytorskiego. To także rodzaj muzycznej wizytówki wyjątkowego miasta, z którego wywodzi się cała rzesza wybitnych artystów.
Warto wspomnieć o znakomitych solistach biorących udział w przedsięwzięciu.
Skrzypaczka Karolina Piątkowska-Nowicka, to instrumentalistka wykształcona pod kierunkiem takich mistrzów jak Wanda Wiłkomirska i Edward Grach. Artystka dysponuje wyjątkowym brzmieniem i zachwycającą intuicją, a od blisko 12 lat współtworzy znakomity NeoQuartet, którego pozostałych muzyków słyszymy również na tej płycie. Nie sposób nie wspomnieć o znakomitych duetach artystki, jakie uwiecznione zostały na płytach nagranych z pianistkami: Bogną Czerwińską-Szymulą ("Penderecki, Bacewicz, Tansman", 2017), oraz Piotem Nowickim ("Debussy Prokofiev Lutosławski", 2017)
Z kolei flecista Łukasz Długosz, to wybitny solista i kameralista współpracujący z wieloma renomowanymi orkiestrami pod batutą takich znakomitości jak Zubin Mehta, Jerzy Maksymiuk czy Agnieszka Duczmal. Wraz z małżonką Agatą Kielar-Długosz oraz muzykami Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, zarejestrował utwory Antonio Vivaldiego, Hectora Berlioza i Janusza Bieleckiego, które wypełniły znakomitą płytę "Flute Reflections" (2016).
Każda z kompozycji odsłania rozmaite preferencje twórców, mimo iż wszyscy wywodzą się z Gdańska i tamtejszej Katedry Kompozycji Akademii Muzycznej.
Pełną przestrzeni, marynistyczną "Pomeranię" Andrzeja Dziadka cechuje spokojne tempo, impresyjność i nastrój refleksji.
Ballada na skrzypce i orkiestrę kameralną będąca dziełem dyrygenta Sinfonietty Pomerani Tadeusza Dixy, to miniatura eksponująca pełne ekspresji dialogi skrzypiec z orkiestrą, mieniąca się dynamiką i zmiennością nastrojów.
Sinfonietta Sławomira Zamuszki to rodzaj wielowątkowej mini symfonii, a najdłuższy w tym zestawie Koncert na flet i orkiestrę Krzysztofa Olczaka to z kolei utwór swobodnej konstrukcji o cechach wirtuozowskich.
Wspólne przedsięwzięcie współczesnych gdańskich kompozytorów zachwyca szerokim spektrum wyrazu i formy. To także wyśmienity przegląd trendów i nurtów w formule współczesnej muzyki klasycznej.
Album ukazał się 11 grudnia 2017 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

___________________________________________________________________________

 

Contemporary Music from Gdańsk Vol.2
CD 2017, DUX 1429

program:
1. Andrzej Dziadek - Pomerania
2. Tadeusz Dixa - Ballada na skrzypce i orkiestrę kameralną
3. Sławomir Zamuszko - Sinfonietta
4. Krzysztof Olczak - Koncert na flet i orkiestrę

wykonawcy:
Łukasz Długosz - flet
Karolina Piątkowska-Nowicka - skrzypce
Sinfonietta Pomerania
dyrygent: Tadeusz Dixa

___________________________________________________________________________

opis poprzedniej płyty:

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

wtorek, 16 stycznia 2018, longplay_2010
Tagi: z classic D o

Polecane wpisy