Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

CHOPIN UNIVERSITY CHAMBER ORCHESTRA: Penderecki Britten Szostakowicz /2017/

Krzysztof Penderecki: Sinfonietta per archi;
Benjamin Britten: Les Illuminations Op.18;
Dmitrij Szostakowicz: Symfonia kameralna c-moll, Op.110a.

Chopin University Chamber Orchestra to formacja powołana do życia przez prof. Klaudiusza Barana na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Prowadzony przez Rafała Janiaka zespół, złożony z najwybitniejszych studentów uczelni na swej debiutanckiej płycie nagranej na żywo 10 maja 2017 r. w Sali Koncertowej UMFC, wykonuje dzieła z kanonu XX-wiecznej muzyki na smyczki: Sinfoniettę per archi Krzysztofa Pendereckiego, Les Illuminations op. 18 Benjamina Brittena oraz Symfonię kameralną c-moll op. 110a Dmitrija Szostakowicza. Repertuar ten eksponuje bardzo szerokie możliwości techniczne, ekspresyjne i kolorystyczne orkiestry.
Zaskakuje bardzo wysoki poziom orkiestry smyczkowej złożonej z 24 wybranych podczas wielu przesłuchań studentów. Dzięki temu obcujemy z muzyką wykonaną na najwyższym z możliwych poziomie artystycznym, pełnym wyjątkowej energii i zaangażowania. Nadzwyczajny profesjonalizm i wyczucie każdego pojedynczego dźwięku dostrzeżemy zarówno w grze zespołowej orkiestry, jak w pełnych wdzięku partiach solowych. Warto zwrócić uwagę na wirtuozowskie kadencje skrzypiec, altówki i wiolonczeli, które wybrzmiewają w pierwszym z trzech utworów na płycie, wymagającej dużej precyzji wykonawczej Sinfonietcie per archi, jednego z najczęściej wykonywanych utworów koncertowych Krzysztofa Pendereckiego.
Centralny punkt programu całego albumu to pełne nostalgii "Iluminacje" Benjamina Brittena. Utwór stanowi sugestywną wizję muzyczną poezji Artura Rimbauda, którą kompozytor pierwotnie rozpisał na sopran i orkiestrę. Prawdziwym blaskiem lśni tu znakomita śpiewaczka Anna Farysej, która mimo młodego wieku ma za sobą liczne sukcesy i występy w tak znakomitych miejscach jak słynna Carnegie Hall, oraz błyskotliwe kreacje operowe m.in. w "Czarodziejskim flecie" Mozarta i "Eugeniuszu Onieginie" Czajkowskiego. Dużym atutem albumu jest umieszczenie w dołączonej do płyty książeczce polskich przekładów tekstów wchodzących w skład "Iluminacji", pozwalających na zagłębienie się w diaboliczne i niepokojące wiersze francuskiego poety.
Ostatnie 20 minut płyty wypełnia przejmująca Symfonia kameralna c-moll, Op.110a Dmitrija Szostakowicza z 1960 roku, powstała pod wpływem wojennych przeżyć kompozytora. Ten utrzymany w bardzo wolnym tempie 5-częściowy utwór (pierwotnie rozpisany na kwartet smyczkowy), przerywa dramatyczne Allegro molto, potęgując dojmujący przekaz całości. Także w tej formule orkiestra pod batutą Rafała Janiaka, wypada nad wyraz przekonująco, w pełni oddając zaklęte w utworze tragizm i grozę.
Błyskotliwy debiut fonograficzny Chopin University Chamber Orchestra to przykład ogromnych możliwości tkwiących w młodych muzykach, ich pasji i zaangażowania. To także doskonała forma przypomnienia i odświeżenia unikatowych dzieł muzyki klasycznej w doprawdy, znakomitym wykonaniu.
Album ukazał się 21 grudnia 2017 roku pod patronatem LongPlay.blox.pl.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

___________________________________________________________________________

  

CHOPIN UNIVERSITY CHAMBER ORCHESTRA: Penderecki Britten Szostakowicz
CD 2017, Chopin University Press UMFC CD 107

program:

Krzysztof Penderecki - Sinfonietta per archi:
 1. Allegro molto - Andante - Vivo - Adagio
 2. Vivace

Benjamin Britten - Les Illuminations Op.18:
 3. I     Fanfare
 4. II    Villes
 5. IIIa Phrase
 6. IIIb Antique
 7. IV   Royaute
 8. V    Marine
 9. VI   Interlude
10.VII  Being beauteous
11.VIII Parade
12.IX   Depart

Dmitrij Szostakowicz - Symfonia kameralna c-moll, Op.110a:
13.I   Largo (attacca)
14.II  Allegro molto (attacca)
15.III Allegretto (attacca)
16.IV Largo (attacca)
17.V  Largo

wykonawcy:
Anna Farysej - sopran
Chopin University Chamber Orchestra
dyrygent: Rafał Janiak

___________________________________________________________________________

Wydawnictwo Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (Chopin University Press) rozpoczęło wydawanie niezależnych płyt CD i DVD. Działalność ta skoncentrowana jest wokół rejestrowania i upowszechniania najbardziej wartościowych zjawisk i obszarów poszukiwań artystycznych, nietuzinkowych interpretacji wykonawczych oraz prezentacji cennych zabytków muzycznych – w tym archiwalnych, nieobecnych dotąd na rynku fonograficznym nagrań. Priorytetowo traktowane są propozycje eksponujące rodzimą twórczość – zarówno nowo powstającą, jak i zapomnianą.

opis innych płyt wydanych przez Chopin University Press:

 

środa, 10 stycznia 2018, longplay_2010
Tagi: classic C p Patronat s b

Polecane wpisy