Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Aldona Nawrocka

AVE
PREMIERA 26 PAŻDZIERNIKA 2018

Julian & Roman WASSERFUHR
Relaxin' in Ireland
(premiera 26 października 2018)

Nils LANDGREN
Christmas With My Friends VI
(premiera 26 października 2018)

Ida SAND
My Soul Kitchen
(premiera 26 października 2018)

Paweł GUSNAR
Saxophone Varie Vol.3
(2018)

Paweł JANAS
Buttonhacker
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

CHOLET / DARCHE / RÜEGG: Le Tombeau de Poulenc /2017/

1st Convergence; Le Tombeau de Poulenc 1; Dans le Monde de Poulenc; 2nd Convergence; Dans les Idees de Poulenc; Le Tombeau de Poulenc 2; Cadence; Le Tombeau de Poulenc 3; Dans le Sens de Poulenc; 3rd Convergence; Dans L'esprit de Poulenc; Le Tombeau de Poulenc 4.

"Le Tombeau de Poulenc" ("Nagrobek Poulenca") to kompozytorski projekt pianisty Jeana-Christophe Choleta, saksofonisty Albana Darche i kompozytora Mathiasa Rüegg, nad którym artyści pracowali już od 2015 roku. Nagrany w kilkunastoosobowym składzie cykl 12 utworów inspirowany jest twórczością jednego z najsłynniejszych francuskich kompozytorów muzyki klasycznej, Francisa Poulenca. Instrumentarium tworzą dwa fortepiany, oraz saksofony, flety, trąbka, tuba, puzon (doskonale znany w Polsce Samuel Blaser), skrzypce, kontrabas i perkusja. Forma całości kojarzyć się może z klasycznym koncertem na dwa fortepiany i orkiestrę, przetranskrybowanym na język współczesnego jazzu.
Tym co uderza tuż po uruchomieniu płyty, jest szerokie, pełne rozmaitych kolorów brzmienie jakie wypełnia dźwiękową przestrzeń. Utrzymane w klasycznej kolorystyce dzieł Poulenca utwory, pełne są błyskotliwych rozwiązań i ujmującej melodyki. Mimo instrumentalnego rozmachu, mamy do czynienia z muzyką pełną delikatności i wyjątkowo subtelną w swym przekazie.
Twórczość Poulenca należąca do stylu neoklasycystycznego, jest bardzo urozmaicona. W muzyce genialnego kompozytora - samouka, odnajdziemy liczne wpływy, pośród których wymienić można z jednej strony dokonania Strawińskiego i Chabriera, czy Bartóka, Debussy’ego i Ravela, z drugiej natomiast do głosu dochodziła jego fascynacja wodewilem i przedwojenną francuską muzyką popularną, oraz malarstwem i literaturą. Przełożenie tak złożonej muzycznej estetyki na język jazzowej orkiestry zdawać się może przedsięwzięciem karkołomnym. Tymczasem Jean-Christophe Cholet, Alban Darche i kreatywny szwajcarski kompozytor Mathias Rüegg, stworzyli muzykę mało, iż w pełni spełniającą wszelkie standardy orkiestrowego jazzu, to potrafiącą doskonale przekazać klimat właściwy dziełom francuskiego kompozytora w wykreowanym przez niego specyficznym języku dźwięków.
Wyczucie barwy, melodyka, harmoniczne innowacje i klarowność formy, właściwe Poulencowi, otrzymały wspaniałą, barwną oprawę jazzową. To także wspaniały hołd muzyków jazzowych dla jednego z najsłynniejszych francuskich kompozytorów XX wieku.
Premiera 2 lutego 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Jean-Christophe CHOLET / Alban DARCHE / Mathias RÜEGG: Le Tombeau de Poulenc
CD 2017, Yolk J 2069

program:
 1. 1st Convergence
 2. Le Tombeau de Poulenc 1
 3. Dans le Monde de Poulenc
 4. 2nd Convergence
 5. Dans les Idees de Poulenc
 6. Le Tombeau de Poulenc 2
 7. Cadence
 8. Le Tombeau de Poulenc 3
 9. Dans le Sens de Poulenc
10.3rd Convergence
11.Dans L'esprit de Poulenc
12.Le Tombeau de Poulenc 4

personel:
Alban Darche - saksofon
Matthieu Donarier - saksofon, klarnety
Olivier Laisney - trąbka
Pascal Vandenbulcke - flety
Samuel Blaser - puzon
Matthias Quilbault - tuba
Marie-Violaine Cadoret - skrzypce
Jean-Christophe Cholet, Nathalie Darche - fortepian
Stephane Kerecki - kontrabas
Christophe Lavergne - perkusja

Yolk Records to francuska wytwórnia płytowa założona w 1999 roku, prowadzona przez kontrabasistę, kompozytora i producenta nagraniowego, Sebastiena Boisseau. Program wydawniczy Yolk koncentruje się na wartościowych zjawiskach francuskiej muzyki jazzowej oraz międzynarodowych kolaboracjach artystów. Starannie dobierany repertuar owocuje pozycjami wyjątkowo wartościowymi i nietuzinkowymi.

opisy innych albumów z katalogu Yolk:

   

wtorek, 30 stycznia 2018, longplay_2010
Tagi: D R jazz C

Polecane wpisy