Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Yelena Eckemoff
Manu Katché

Colors
PREMIERA 22 LUTEGO 2019

Radosław Sobczak
Marcin T.Łukaszewski - Piano Etudes
(2018)

Symfonia Wielkopolska 1918 / Pieśni powstańcze
(2018)

Zuzanna Lisiecka
Schubert / Liszt - Schwanengesang

Anna Miernik
My Polish Reflection
(2018)

A TRE
Bargielski, Krzanowski, Moryto
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

441 Hz Chamber Choir: Song Of The North /2017/

Trilo; Kaipaava; Four Songs of Love; I denna Iluva sommartid; Biegga luohte; Nukapianguaq; Krist stod op af Dode; Trolldans; El Hambo; Pseudo-Yoik; I-i-o-hi-ho.

Chór Kameralny 441 Hz utworzony został w 2006 roku przez grupę zafascynowanych współczesną muzyką chóralną studentów Gdańskiej Akademii Muzycznej. Na sukces, zbudowany poprzez zaangażowanie, pasję i przede wszystkim ogromny talent młodych chórzystów pod kierownictwem artystycznym Anny Wilczewskiej, nie trzeba było długo czekać. Już rok po zawiązaniu, 441 Hz zdobył Złoty Medal oraz II Nagrodę podczas Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Mundus Cantat” w Sopocie, a w roku 2009 - I Nagrodę na XXI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. S.Ormińskiego w Rumi. W międzyczasie ukazała się też płyta Chóru, wydana z okazji 60-lecia Gdańskiej Akademii Muzycznej. Kolejne sukcesy zespołu to m.in. 1. miejsce na II Gdańskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w 2013 roku, oraz Grand Prix XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. F.Nowowiejskiego w Barczewie i X Kaszubskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej i Regionalnej w Żukowie. Pod koniec 2014 roku nakładem prestiżowej wytwórni DUX, ukazał się album: ''Modern Choral Masterpieces'' będący barwnym przeglądem tego co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce chóralnej. Po dwóch latach doczekaliśmy się kolejnego krążka zespołu: "Song of the North", tym razem prezentującego współczesne aranżacje skandynawskich pieśni z Norwegii, Finlandii i Szwecji.
Repertuar albumu jest bardzo zróżnicowany, a utwory wybrano z dorobku aż 11 kompozytorów. Mimo to mamy do czynienia z programem bardzo spójnym i posiadającym swój własny klimat i charakter. Każdy z tematów silnie nawiązuje do klimatu głębokiej Północy, odwołując się zarówno do natury i przyrody, jak wierzeń, religii i mitów.
Chór idealnie przekazuje zaklęte w utworach emocje i uniesienia. W nagraniach odnajdziemy efekt wielomiesięcznej pracy nad opanowaniem rozmaitych technik śpiewu wykorzystanych w kompozycjach, ale też zagłębieniem się w kulturę Północy. Bez poznania tamtejszych obyczajów, rytuałów i kultury, niemożliwe byłoby bowiem, tak wierne odtworzenie klimatu i transmisja tkwiącego w pieśniach przekazu, z jakimi mamy do czynienia.
Duchowość pieśni, ich specyfika i nastrój, wywołują podczas słuchania ogrom emocji. Zarówno wesołe i rytmiczne tematy, jak i te przepełnione tęsknotą i patosem, emanują prawdziwą magią i czarem.
"Song Of The North" to fascynująca podróż w czasie i przestrzeni, a zarazem kolejny dowód na wyjątkowość, nie mającego w swej kategorii równych Chóru Kameralnego 441 Hz. Brawo!
Album ukazał się 25 listopada 2017.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_____________________________________________________________________________

 

441 Hz Chamber Choir: Song Of The North
CD 2017, DUX 1405

program:
   1.Trilo
   2.Kaipaava
3-6.Four Songs of Love
   7.I denna Iluva sommartid
   8.Biegga luohte
   9.Nukapianguaq
 10.Krist stod op af Dode
 11.Trolldans
 12.El Hambo
 13.Pseudo-Yoik
 14.I-i-o-hi-ho

wykonawcy:
Anna Brakoniecka, Agnieszka Długołęcka, Justyna Czarnik, Alicja Giętkowska-Liguz, Anna Gumenna, Sylwia Holeksa-Wilkowska, Hanna Mikołajun, Joanna Pestka, Alicja Serowik, Maja Zalesińska, Magdalena Zawadzka - sopran
Karolina Grygo, Agnieszka Kowalska-Potrykus, Martyna Olszewska, Maja Pałys, Patrycja Pośpiech, Sabrina Stachel, Anna Wadowska, Anna Wobalis - alt
Filip Cieszyński, Piotr Grygo, Daniel Kondrasiuk, Bartosz Śpiewak, Krzysztof Świercz, Kacper Warda, Sebastian Wilczewski - tenor
Jan Dzierżanowski, Łukasz Górczyński, Mateusz Kempa, Jakub Milszewski, Paweł Nodzak, Andrzej Zmeczerowski - bas

_____________________________________________________________________________

opis poprzedniego albumu 441 Hz Chamber Choir:

opisy innych płyt wydanych przez DUX: TUTAJ

czwartek, 04 stycznia 2018, longplay_2010
Tagi: 4 classic

Polecane wpisy