Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Uwe OBERG / Heinz SAUER: Sweet Reason /2017/

First Chant; Leuchtende Nachtwolken; Ursa Minor; Reste von Licht; Due To...; Hafenrundfahrt; Twombly; Bloodcount; Flood Back; Weiter; Temporary Last Chant.

Urodzony w 1962 roku Uwe Oberg to od lat ceniony niemiecki pianista i kompozytor, wyjątkowo aktywnie udzielający się w rozmaitych projektach muzyków jazzowych z całego świata. W swą biografię muzyk wpisaną ma współpracę z takimi jazzmanami jak: Evan Parker, Mark Sanders, Carl Ludwig Hübsch czy Günter "Baby" Sommer. Podstawowym językiem wyrazu Uwe Oberga jest jazzowa improwizacja, a swój osobisty styl pianista opiera na fascynacjach twórczością takich muzyków jak Thelonious Monk, Paul Bley, Cecil Taylor oraz Anthony Braxton i John Cage. Jednym z ostatnich przedsięwzięć Uwe Oberga jest formacja Lacy Pool, bedąca kołdem dla geniuszu Steve'a Lacy, która w maju 2017 roku opublikowała już drugi album.
Z kolei niemiecki nestor saksofonu tenorowego, 85-letni dziś Heinz Sauer, to muzyk już od lat 50-tych współtworzący europejską scenę jazzową. Na przestrzeni lat współpracował z czołówką światowych jazzmanów, a w jego dyskografii znajdziemy albumy nagrane z takimi postaciami jazzu jak m.in. Kenny Wheeler, Richard Beirach, Dave Holland, Jack De Johnette, Albert Mangelsdorff, Tomasz Stańko czy Joachim Kuhn. W ostatnich latach bardzo chętnie współpracujące z młodszymi pianistami czego dowodem są wspólne płyty nagrane z Hansem Lüdemannem i Michaelem Wollnym.
Drogi Uwe Oberga i Heinza Sauera wielokrotnie już się zbiegały. Najnowszym wspólnym przedsięwzięciem obu artystów jest nagrany w duecie album "Sweet Reason". W programie płyty poza własnymi kompozycjami jazzmanów, znajdziemy też kompozycję Billy'ego Strayhorna: "Bloodcount".
W muzyce tworzonej przez dwójkę wyjątkowych muzyków, wywodzących się z różnych pokoleń odnajdziemy ogrom emocji i uniesień przekazywany przy pomocy wspólnie wypracowanego języka. Połączenie specyficznego tonu Sauera z pełną zakamuflowanych ornametów grą Oberga przyniosło znakomity efekt. To muzyka pełna barw, prowokująca wyobraźnię i generująca ogromną przestrzeń. 
Zarówno Oberg jak Sauer nie starają się błyszczeć zawiłą wirtuozerią paraliżującą słuchacza. Swą muzyką przynoszą natomiast ulgę, relaks i dźwiękową błogość. Mimo iż niejednokrotnie mamy do czynienia z dość zawiłymi formami melodycznymi, artystom udało się zachować przejrzystość i przyjazną czytelność każdego fragmentu. Rozmaite motywy przewijające się w trakcie trzech kwadransów mogłyby wypełnić przynajmniej kilka oddzielnych albumów. Oberg i Sauer jednak podsuwają je odbiorcy, pozwalając na dopowiedzenie reszty przez wyobraźnię i pobudzone muzyką zmysły.
"Sweet Reason" to znakomity kontemplacyjny album, którego nie sposób odłożyć na półkę nawet po kilkakrotnym wysłuchaniu.
Album ukazał się 15 grudnia 2017.

Robert Ratajczak

______________________________________________________________________________

Uwe OBERG / Heinz SAUER: Sweet Reason
CD 2017, Jazzwerkstatt 183

program:
 1. First Chant
 2. Leuchtende Nachtwolken
 3. Ursa Minor
 4. Reste von Licht
 5. Due To...
 6. Hafenrundfahrt (fur Johannes Heisig)
 7. Twombly
 8. Bloodcount
 9. Flood Back
10.Weiter
11.Temporary Last Chant

personel:
Heinz Sauer - saksofon
Uwe Oberg - fortepian

______________________________________________________________________________

opisy innych płyt:

-Uwe Oberg:    

- Heinz Sauer:

czwartek, 28 grudnia 2017, longplay_2010
Tagi: o s jazz

Polecane wpisy