Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Yelena Eckemoff
Manu Katché

Colors
PREMIERA 22 LUTEGO 2019

Radosław Sobczak
Marcin T.Łukaszewski - Piano Etudes
(2018)

Symfonia Wielkopolska 1918 / Pieśni powstańcze
(2018)

Zuzanna Lisiecka
Schubert / Liszt - Schwanengesang

Anna Miernik
My Polish Reflection
(2018)

A TRE
Bargielski, Krzanowski, Moryto
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

PAIER VALCIC Quartet: Cinema Scenes /2018/

Synchronization; Safran; Rush; Hesitation; Griet's Theme; Le Jardin; Cinema Scenes; Inspired Tale; Ricochet.

On jest cenionym austriackim akordeonistą, bandoeonistą i kompozytorem zafascynowanym twórczością takich artystów jak Keith Jarrett, Bill Evans, Charles Mingus czy Thelonious Monk. Ona to chorwacka wiolonczelistka znana z kwartetu radio.string.quartet.vienna specjalizującego się w przeróbkach utworów jazzowych w ramy klasycznej muzyki skrzypcowej. Artyści poznali się przy okazji sesji nagraniowej, której owocem był album ''Radiotree''. Od tej pory ich współpraca zaowocowała mnóstwem gorąco przyjmowanych recitali w klubach na całym świecie oraz albumami nagranymi w duecie. Nowym współnym przedsięwzięciem Klausa Paiera i Asji Valcic (bo o nich mowa) jest współtworzony wraz z basistą Stefanem Gfrerrerem i perkusistą Romanem Werni, Paier Valcic Quartet. Na albumie "Cinema Scenes", poza autorskimi utworami dwojga artystów znajdziemy także tematy z filmów: "Dziewczyna z perłą" i "Co się wydarzyło w Madison County".
Asja Valcic i Klaus Paier to muzycy, którzy na nowo zdefiniowali role swych instrumentów we wspólczesnym jazzie. Wyrafinowana technika i własne patenty brzmieniowe akordeonisty, plus połączenie klasycznej formy z niespotykaną dotąd dynamiką wiolonczelistki, zaowocowały zupełnie nową muzyczną jakością. Artyści zgrabnie łącząc muzykę klasyczną, jazz, blues i tango, wypracowali styl nieporównywalny z żadną inną muzyczną konstelacją. Na "Cinema Scenes" formułę tę poszerzono o kontrabas i perkusję, nadając muzyce większej dynamiki i rytmu. Także repertuar albumu ukierunkowany jest tematycznie w stronę muzyki filmowej i ilustracyjnej.
Punktem centralnym płyty jest tytułowa 4-częściowa suita Klausa Paiera, mieniąca się rozmaitymi klimatami przemykającymi przez głośniki niczym sceny z rozmaitych filmów. Artyści zdają się poruszać nasze zmysły w podobny sposób jak czynią to producenci filmu. Tym razem jednak obraz nie jest nam odgórnie narzucony, lecz kreuje go pobudzona fantastyczną muzyką wyobraźnia. Trudno użyć w tym przypadku określenia: muzyka ilustracyjna, bowiem nie ilustruje ona dźwiękami obrazu, lecz tworzy go w naszym umyśle podczas słuchania. 
Od tej płyty trudno się oderwać. Ten podzielony na 12 scen dźwiękowy film wywołuje więcej wrażeń i emocji niż niejeden wysokobudżetowy obraz kinowy.
Premiera 26 stycznia 2018.

Robert Ratajczak

_______________________________________________________________________________

  dystrybucja:

PAIER VALCIC Quartet: Cinema Scenes
CD 2018, ACT 9845-2

program:
 1. Synchronization
 2. Safran
 3. Rush
 4. Hesitation
 5. Griet's Theme
 6. Le Jardin

Cinema Scenes:
 7. I.  Doe Eyes
 8. II. Moving Pictures
 9. III.Silence
10.IV. Exciting Moment

11.Inspired Tale
12.Ricochet

personel:
Klaus Paier - akordeon, bandoneon
Asja Valcic - wiolonczela
Stefan Gfrerrer - kontrabas
Roman Werni - instr. perkusyjne

_______________________________________________________________________________

opisy innych płyt Asji Valcic i Klausa Paiera:

  

czwartek, 28 grudnia 2017, longplay_2010
Tagi: p jazz V

Polecane wpisy