Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona GLINKA

Two Minutes

WEEZDOB COLLECTIVE
Star Cadillac

Piotr WOJTASIK
To Whom it May Concern
(2018)

Judith LORICK
The Second Time Around
(2018)

Mike BOGLE Trio
Dr.B!
(2018)

Juliusz Łuciuk
Choral Works
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

PAIER VALCIC Quartet: Cinema Scenes /2018/

Synchronization; Safran; Rush; Hesitation; Griet's Theme; Le Jardin; Cinema Scenes; Inspired Tale; Ricochet.

On jest cenionym austriackim akordeonistą, bandoeonistą i kompozytorem zafascynowanym twórczością takich artystów jak Keith Jarrett, Bill Evans, Charles Mingus czy Thelonious Monk. Ona to chorwacka wiolonczelistka znana z kwartetu radio.string.quartet.vienna specjalizującego się w przeróbkach utworów jazzowych w ramy klasycznej muzyki skrzypcowej. Artyści poznali się przy okazji sesji nagraniowej, której owocem był album ''Radiotree''. Od tej pory ich współpraca zaowocowała mnóstwem gorąco przyjmowanych recitali w klubach na całym świecie oraz albumami nagranymi w duecie. Nowym współnym przedsięwzięciem Klausa Paiera i Asji Valcic (bo o nich mowa) jest współtworzony wraz z basistą Stefanem Gfrerrerem i perkusistą Romanem Werni, Paier Valcic Quartet. Na albumie "Cinema Scenes", poza autorskimi utworami dwojga artystów znajdziemy także tematy z filmów: "Dziewczyna z perłą" i "Co się wydarzyło w Madison County".
Asja Valcic i Klaus Paier to muzycy, którzy na nowo zdefiniowali role swych instrumentów we wspólczesnym jazzie. Wyrafinowana technika i własne patenty brzmieniowe akordeonisty, plus połączenie klasycznej formy z niespotykaną dotąd dynamiką wiolonczelistki, zaowocowały zupełnie nową muzyczną jakością. Artyści zgrabnie łącząc muzykę klasyczną, jazz, blues i tango, wypracowali styl nieporównywalny z żadną inną muzyczną konstelacją. Na "Cinema Scenes" formułę tę poszerzono o kontrabas i perkusję, nadając muzyce większej dynamiki i rytmu. Także repertuar albumu ukierunkowany jest tematycznie w stronę muzyki filmowej i ilustracyjnej.
Punktem centralnym płyty jest tytułowa 4-częściowa suita Klausa Paiera, mieniąca się rozmaitymi klimatami przemykającymi przez głośniki niczym sceny z rozmaitych filmów. Artyści zdają się poruszać nasze zmysły w podobny sposób jak czynią to producenci filmu. Tym razem jednak obraz nie jest nam odgórnie narzucony, lecz kreuje go pobudzona fantastyczną muzyką wyobraźnia. Trudno użyć w tym przypadku określenia: muzyka ilustracyjna, bowiem nie ilustruje ona dźwiękami obrazu, lecz tworzy go w naszym umyśle podczas słuchania. 
Od tej płyty trudno się oderwać. Ten podzielony na 12 scen dźwiękowy film wywołuje więcej wrażeń i emocji niż niejeden wysokobudżetowy obraz kinowy.
Premiera 26 stycznia 2018.

Robert Ratajczak

_______________________________________________________________________________

  dystrybucja:

PAIER VALCIC Quartet: Cinema Scenes
CD 2018, ACT 9845-2

program:
 1. Synchronization
 2. Safran
 3. Rush
 4. Hesitation
 5. Griet's Theme
 6. Le Jardin

Cinema Scenes:
 7. I.  Doe Eyes
 8. II. Moving Pictures
 9. III.Silence
10.IV. Exciting Moment

11.Inspired Tale
12.Ricochet

personel:
Klaus Paier - akordeon, bandoneon
Asja Valcic - wiolonczela
Stefan Gfrerrer - kontrabas
Roman Werni - instr. perkusyjne

_______________________________________________________________________________

opisy innych płyt Asji Valcic i Klausa Paiera:

  

czwartek, 28 grudnia 2017, longplay_2010
Tagi: p jazz V

Polecane wpisy