Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

ANTONI WOJNAR

The Nochats' Dance

The 14
The Future Ain't What It Used To Be
(premiera 1 stycznia 2019)

Alessandro Stradella
Il Trespolo Tutore
(2018)

POZNAŃSKA PIĘTNASTKA
Big Club Band
(2018)

Katarzyna MUSIAŁ
My Spanish Heart
(2018)

Urszula Kryger / Agata Górska-Kołodziejska
Women Of Music - Songs
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

LASHA / SIMMONS / JORDAN / CHERRY: It Is Revealed /2015 (1963)/

Lost Generation; The Trane; Prelude To Bird.

Historyczne spotkanie z 1963 roku czterech gigantów free jazzu: saksofonistów Sonny'ego Simmonsa i Cilfforda Jordana, trębacza Dona Cherry oraz flecisty Prince Lashy w towarzystwie Freda Lymana (flugelhorn), Orville'a Harrisona i Billa Wooda (kontrabas), oraz Charlesa Moffeta (perkusja), udokumentowane zostało albumem "It Is Revealed", który do dziś nie doczekał się swej edycji na CD. Ta niezwykle poszukiwana płyta w swej pierwotnej analogowej wersji, wznowiona została natomiast przez audiofilską wytwórnię Doxy Music.
Na longplayu wytłoczonym w nakładzie 1000 indywidualnie numerowanych egzemplarzy, znajdziemy trzy rozbudowane utwory, dokumentujące brzmienie nowojorskiego jazzu początku lat 60-tych. Te nieśmiałe wówczas eksperymenty okazać się miały początkiem ery free jazzu, jaka zdominowała muzykę improwizowaną w kolejnych latach. W momencie rejestracji tego materiału, każdy z muzyków związany był równolegle z innymi projektami (m.in. Don Cherry stanowił ważny filar Kwartetu Ornette Colemana). Mimo to, udało się doprowadzić do sesji, która do dziś uchodzi za niemal rewolucyjną w historii jazzu.
140-gramowy krążek opakowany w metalizowaną złotą okładkę, wytłoczony został na przezroczystym winylu zgodnie z technologią Audiophile Clear Vinyl (ACV). Tradycyjne longplaye zawierają barwnik w postaci węgla z domieszką metali, co wpływa na powstawanie wyładowań elektrostatycznych w trakcie odtwarzania. Surowcem wykorzystanym do produkcji tej płyty jest, niezawierający węgla co-polymer.
Nagrania pochodzą z roku 1963, dlatego trudno dostrzec różnicę w zakresie brzmienia longplaya wobec, od wielu lat niedostępnej tradycyjnej edycji. Porównując jednak krążek z typowymi współczesnymi edycjami płyt zawierających nagrania jazzowe z tego okresu, warto zwrócić uwagę na ograniczenie do koniecznego minimum szumów i niepożądanych trzasków.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________________

LASHA / SIMMONS / JORDAN / CHERRY: It Is Revealed
LP 2015 (1963), Doxy Music ACV2038

program:
str. A
1. Lost Generation
str. B
1. The Trane
2. Prelude To Bird

personel:
Prince Lasha - flet
Sonny Simmons, Clifford Jordan - saksofony
Don Cherry - trąbka
Fred Lyman - flugelhorn
Orville Harrison, Bill Wood - kontrabas
Charles Moffett - perkusja

_____________________________________________________________________________

wtorek, 19 grudnia 2017, longplay_2010
Tagi: J jazz s C L

Polecane wpisy