Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Karolina PIĄTKOWSKA-NOWICKA / Piotr NOWICKI: Debussy Prokofiev Lutosławski /2017/

Claude Debussy: Sonata na skrzypce i fortepian L. 140;
Sergey Prokofiev: I Sonata na skrzypce i fortepian op. 80;
Witold Lutosławski: Partita na skrzypce i fortepian.

Znana ze składu Neo Quartet oraz Festiwalu NeoArte – Syntezator Sztuki (w 2017 roku odbył się pod patronatem LongPlay.blox.pl), skrzypaczka Karolina Piątkowska-Nowicka, to instrumentalistka wykształcona pod kierunkiem takich mistrzów jak m.in. Wanda Wiłkomirska czy Edward Grach. Artystka dysponuje wyjątkowym brzmieniem i zachwycającą intuicją. O tym jak atrybuty te sprawdzają się w konwencji kameralnego duetu skrzypiec z fortepianem przekonaliśmy się już kilka miesięcy temu dzięki znakomitej płycie nagranej wraz z pianistką Bogną Czerwińską-Szymulą ("Penderecki, Bacewicz, Tansman", 2017). Nowym albumem nagranym w identycznej formule instrumentalnej jest płyta wypełniona kompozycjami Claude'a Debussy'ego, Sergeya Prokofieva i Witolda Lutosławskiego, na której znakomitej wiolinistce przy fortepianie towarzyszy mąż, znany z zespołu Kwartludium Piotr Nowicki.
Wydana w pięknej okładce płyta "Debussy Prokofiev Lutosławski" zawiera zachwycające wykonania trzech wyrosłych z francuskiej tradycji muzycznej utworów, związanych z nurtem XX-wiecznego neoklasycyzmu. Program zestawiający obok siebie te pozornie odległe od siebie dzieła kameralne, ukazuje zależności zachodzące pomiędzy twórczością trójki kompozytorów z Francji, Rosji i Polski; ich wzajemne inspiracje i wpływy jakim ulegali tworząc swe utwory.
To także znakomity pokaz wyjątkowej wirtuozerii duetu instrumentalistów, idealnie odnajdujących się w różnych konwencjach stylistycznych. Wykonania pełne są emocji i uniesień, znakomicie oddając ulotność i delikatną strukturę plastycznej Sonaty Debussy'ego, emocje i dramaturgię dynamicznej i pełnej kontrastów I Sonaty Prokofieva, oraz zaklętą w Particie Lutosławskiego harmonię napięć. W interpretacjach małżeńskiego duetu wybitnych kameralistów dostrzeżemy zarówno głębokie zrozumienie materii każdego z utworów, jak i zdumiewające porozumienie. Tak ogromna chemia zachodząca pomiędzy klawiaturą fortepianu a strunami skrzypiec, to mimo ogromnej ilości rozmaitych nagrań duetów kameralnych, rzadko spotykane zjawisko. Zarówno Karolina Piątkowska-Nowicka jak Piotr Nowicki, to artyści zaangażowani w rozmaite projekty i przedsięwzięcia. Jak dobrze, iż znaleźli także czas na rejestrację wspólnego kameralnego recitalu, który w każdej z trzech swych części bezwarunkowo ekscytuje i zachwyca. Znakomita płyta!
Album ukazał się w październiku 2017 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

____________________________________________________________________________

 

Karolina PIĄTKOWSKA-NOWICKA / Piotr NOWICKI: Debussy Prokofiev Lutosławski
CD 2017, DUX 1358

program:

Claude Debussy - Sonata na skrzypce i fortepian L. 140:
 1. I   Allegro vivo
 2. II  Intermede: fantasque et leger
 3. III Finale: tres anime

Sergey Prokofiev - I Sonata na skrzypce i fortepian op. 80:
 4. I   Andante assai
 5. II  Allegro brusco
 6. III Andante
 7. IV Allegrissimo

Witold Lutosławski - Partita na skrzypce i fortepian:
 8. I   Allegro giusto
 9. II  Ad libitum
10.III Largo
11.IV Ad libitum
12.V  Presto

wykonawcy:
Karolina Piątkowska-Nowicka - skrzypce
Piotr Nowicki - fortepian

____________________________________________________________________________

opis innej płyty Karoliny Piątkowskiej-Nowickiej:

opisy innych płyt wydanych przez DUX: TUTAJ

czwartek, 07 grudnia 2017, longplay_2010
Tagi: p L D classic n

Polecane wpisy