Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Yelena Eckemoff
Manu Katché

Colors
PREMIERA 22 LUTEGO 2019

Radosław Sobczak
Marcin T.Łukaszewski - Piano Etudes
(2018)

Symfonia Wielkopolska 1918 / Pieśni powstańcze
(2018)

Zuzanna Lisiecka
Schubert / Liszt - Schwanengesang

Anna Miernik
My Polish Reflection
(2018)

A TRE
Bargielski, Krzanowski, Moryto
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Diego PINERA: Despertando /2018/

Osvaldo por Nueve; Caravan; Despertando; Yakarito Terere; St. Thomas; Last Tango In Paris; La Comparsa; Vulnerability; A Puerto Padre; Duerme Negrito; Once Pasos.

Bohaterem płyty "Despertando" ("Przebudzenie") jest pochodzący z Montevideo perkusista, kompozytor i band leader Diego Pinera. W muzyce artysty dostrzeżemy liczne nawiązania do jego korzeni i muzycznego dziedzictwa. W pięcioosobowym zespole biorącym udział w nagraniu albumu znalazł się znany już z płyt wytwórni ACT, trębacz Julian Wasserfuhr, a w programie płyty znalazły się utwory z dorobku m.in. Duke'a Ellingtona, Sonny'ego Rollinsa i Gato Barbieriego.
Diego Pinera opuścił Urugwaj ponad 17 lat temu jako nastolatek. Dziś jako muzyk i bandleader dysponuje własnym stylem i sposobem wyrażania emocji wypracowanymi poza swą ojczyzną, w których jednak odnajdziemy mnóstwo nawiązań do pochodzenia artysty. W ciągu kilkunastu lat Pinera wypracował sobie markę muzyka doskonale odnajdującego się w formule współczesnego jazzu, co uduwodnił m.in. albumem "My Picture" nagranym z Markiem Turnerem i Benem Streetem.
Latynoski rodowód artysty daje o sobie znać nie tylko w budowie własnych kompozycji, pośród których prawdziwą perła jest nastrojowa "Vulnerability", ale w sposobie aranżacji i instrumentacji zamieszczonych na "Despertando" utworów. Diego Pinera z równym wdziękiem opracował zarówno klasyczne tematy o argentyńsko-kubańskim rodowodzie: "Last Tango In Paris" Gato Barbieriego, "La Comparsa" Ernesto Lecouny, "Yakarito Terere" (kompozycja ojca artysty, Ramona Pinery) i ludową kołysankę "Duerme Negrito", jak standardy: "Caravan" Duke'a Ellingtona oraz "St. Thomas" Sonny'ego Rollinsa.
Warto zwrócić uwagę na doskonałe dopasowanie muzyków tworzących formację, których odmienność kulturowa okazuje się dodatkowym atutem płyty. Ceniony pianista i akordeonista Tino Derato, znany z Tingvall Trio kubański basista Omar Rodriguez Calvo, peruwiański flecista Daniel Manrique-Smith i młody niemiecki trębacz Julian Wasserfuhr, stanowią zespół robiący wrażenie idealnego wobec oczekiwań Diego Pinery.
Szczególna chemia pomiędzy instrumentalistami i ich wielkie możliwości warsztatowe nadają muzyce szczególnej świeżości i lekkości. "Despertando" to płyta pełna barw i rozmaitych odcieni, mieniąca się wyjątkowym blaskiem pośród latynoskich albumów jazzowych jakie docierają do nas każdego miesiąca.
Premiera płyty 26 stycznia 2018.

Robert Ratajczak

__________________________________________________________________________

   dystrybucja:

Diego PINERA: Despertando
CD 2018, ACT 9854-2

program:
 1. Osvaldo por Nueve
 2. Caravan
 3. Despertando
 4. Yakarito Terere
 5. St. Thomas
 6. Last Tango In Paris
 7. La Comparsa
 8. Vulnerability
 9. A Puerto Padre
10.Duerme Negrito
11.Once Pasos

personel:
Julian Wasserfuhr - trąbka, flugelhorn
Daniel Manrique-Smith - flety
Tino Derado - fortepian, akordeon
Omar Rodriguez Calvo - kontrabas
Diego Pinera - instr. perkusyjne

__________________________________________________________________________

opisy innych płyt z katalogu ACT:

środa, 27 grudnia 2017, longplay_2010
Tagi: jazz p

Polecane wpisy