Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona GLINKA

Two Minutes

WEEZDOB COLLECTIVE
Star Cadillac

Piotr WOJTASIK
To Whom it May Concern
(2018)

Judith LORICK
The Second Time Around
(2018)

Mike BOGLE Trio
Dr.B!
(2018)

Juliusz Łuciuk
Choral Works
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Diego PINERA: Despertando /2018/

Osvaldo por Nueve; Caravan; Despertando; Yakarito Terere; St. Thomas; Last Tango In Paris; La Comparsa; Vulnerability; A Puerto Padre; Duerme Negrito; Once Pasos.

Bohaterem płyty "Despertando" ("Przebudzenie") jest pochodzący z Montevideo perkusista, kompozytor i band leader Diego Pinera. W muzyce artysty dostrzeżemy liczne nawiązania do jego korzeni i muzycznego dziedzictwa. W pięcioosobowym zespole biorącym udział w nagraniu albumu znalazł się znany już z płyt wytwórni ACT, trębacz Julian Wasserfuhr, a w programie płyty znalazły się utwory z dorobku m.in. Duke'a Ellingtona, Sonny'ego Rollinsa i Gato Barbieriego.
Diego Pinera opuścił Urugwaj ponad 17 lat temu jako nastolatek. Dziś jako muzyk i bandleader dysponuje własnym stylem i sposobem wyrażania emocji wypracowanymi poza swą ojczyzną, w których jednak odnajdziemy mnóstwo nawiązań do pochodzenia artysty. W ciągu kilkunastu lat Pinera wypracował sobie markę muzyka doskonale odnajdującego się w formule współczesnego jazzu, co uduwodnił m.in. albumem "My Picture" nagranym z Markiem Turnerem i Benem Streetem.
Latynoski rodowód artysty daje o sobie znać nie tylko w budowie własnych kompozycji, pośród których prawdziwą perła jest nastrojowa "Vulnerability", ale w sposobie aranżacji i instrumentacji zamieszczonych na "Despertando" utworów. Diego Pinera z równym wdziękiem opracował zarówno klasyczne tematy o argentyńsko-kubańskim rodowodzie: "Last Tango In Paris" Gato Barbieriego, "La Comparsa" Ernesto Lecouny, "Yakarito Terere" (kompozycja ojca artysty, Ramona Pinery) i ludową kołysankę "Duerme Negrito", jak standardy: "Caravan" Duke'a Ellingtona oraz "St. Thomas" Sonny'ego Rollinsa.
Warto zwrócić uwagę na doskonałe dopasowanie muzyków tworzących formację, których odmienność kulturowa okazuje się dodatkowym atutem płyty. Ceniony pianista i akordeonista Tino Derato, znany z Tingvall Trio kubański basista Omar Rodriguez Calvo, peruwiański flecista Daniel Manrique-Smith i młody niemiecki trębacz Julian Wasserfuhr, stanowią zespół robiący wrażenie idealnego wobec oczekiwań Diego Pinery.
Szczególna chemia pomiędzy instrumentalistami i ich wielkie możliwości warsztatowe nadają muzyce szczególnej świeżości i lekkości. "Despertando" to płyta pełna barw i rozmaitych odcieni, mieniąca się wyjątkowym blaskiem pośród latynoskich albumów jazzowych jakie docierają do nas każdego miesiąca.
Premiera płyty 26 stycznia 2018.

Robert Ratajczak

__________________________________________________________________________

   dystrybucja:

Diego PINERA: Despertando
CD 2018, ACT 9854-2

program:
 1. Osvaldo por Nueve
 2. Caravan
 3. Despertando
 4. Yakarito Terere
 5. St. Thomas
 6. Last Tango In Paris
 7. La Comparsa
 8. Vulnerability
 9. A Puerto Padre
10.Duerme Negrito
11.Once Pasos

personel:
Julian Wasserfuhr - trąbka, flugelhorn
Daniel Manrique-Smith - flety
Tino Derado - fortepian, akordeon
Omar Rodriguez Calvo - kontrabas
Diego Pinera - instr. perkusyjne

__________________________________________________________________________

opisy innych płyt z katalogu ACT:

środa, 27 grudnia 2017, longplay_2010
Tagi: jazz p

Polecane wpisy