Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Yelena ECKEMOFF Quintet: In the Shadow of a Cloud /2017/

In the Shadow of a Cloud; Saratovsky Bridge; Fishing Village; Waters of Tsna River; Acorn Figurines; On the Motorboat; Hammock Stories; Picnic in the Oaks; Waltz of the Yellow Petals; Trail Along the River; Lament; Vision of a Hunt; The Fog; Tambov Streets on a Summer Night.

Rosyjska pianistka Yelena Eckemoff już od ćwierćwiecza mieszka i tworzy w USA, gdzie dziś cieszy się wyjątkową renomą. Jest bardzo kreatywną artystką, skupiającą wokół siebie najznakomitszych muzyków jazzowych. Jej kolejne albumy nagrywane są w składach niejednokrotnie zapierających dech w piersi każdemu miłośnikowi jazzu. Wśród muzyków biorących udział w jej autorskich nagraniach znajdziemy m.in. Petera Erskine'a, Billy'ego Harta, Bena Streeta, Mortena Lunda, Joe Locke, Marka Turnera czy Tore Brunborga. Najnowszy, dwupłytowy album tej wyjątkowej i nie mającej sobie równych artystki, zatytułowany "In the Shadow of a Cloud", nagrany został również w imponującym składzie złożonym z topowych muzyków. Skład Yelena Eckemoff Quintet wraz z pianistką tworzą: Chris Potter (saksofony, flet, klarnet), Adam Rogers (gitara), Drew Gress (kontrabas) i Gerald Cleaver (perkusja).
To już drugi dwupłytowy album pianistki wydany w 2017 roku po znakomitym "Blooming Tall Phlox" zawierającym nagrania z 2013 roku. Zaskakująca jest niesłychanie owocna aktywność pianistki, która tak naprawdę dopiero od ośmiu lat prowadzi działalność jazzową, wcześniej z równym powodzeniem poruszając się w estetyce muzyki klasycznej. Kolejne albumy artystki wydawane są bardzo starannie przez własną niezależną wytwórnię L & H, a ponieważ Yelena Eckemoff to nie tylko zjawiskowa pianistka i kompozytorka, ale też wyjątkowej wrażliwości poetka i malarka, okładki płyt ozdabiają piękne obrazy i teksty ilustrujące muzykę. Tak wydany jest też album "In the Shadow of a Cloud".
Mimo że niemal każdy album pianistki nagrywany jest w innym składzie, Eckemoff zawsze potrafi sprawić, że słuchając płyty trudno oprzeć się wrażeniu że konfiguracja jakiej słuchamy, ma za sobą bardzo długą współpracę i wiele wspólnych doświadczeń. Również autorskie kompozycje zawarte na kolejnych płytach zdają się idealnie trafiać w możliwości i predyspozycje każdego z instrumentalistów, i to bez względu na to czy mamy do czynienia z triem, kwartetem, czy jak w przypadku tego albumu, kwintetem.
Każdy z czternastu utworów wypełniających "In the Shadow of a Cloud" to prawdziwa muzyczna perła. Trudno doszukać się tu jakichkolwiek słabszych momentów, co w pełni uzasadnia rozpięcie albumu do dwóch blisko 50-minutowych dysków.
Mimo że mamy do czynienia z prawdziwie gwiazdorskim składem, złożonym z muzyków o wyjątkowych indywidualnych osobowościach, ani przez moment nie są w stanie przyćmić geniuszu pianistki. Nie znaczy to że nie mamy okazji zasłuchać się w zjawiskowe partie Chrisa Pottera, czy znakomite solówki Adama Rogersa i wyśmienitą pracę sekcji: Gress - Cleaver. Każdy z muzyków wnosi ogromny wkład i maksymalne zaangażowanie, jednak to właśnie Yelena Eckemoff lśni tu najjaśniejszym blaskiem, jako twórca całego przedsięwzięcia, pianistka, kompozytorka i dusza całości.
Album ukazał się 29 września 2017.

Robert Ratajczak

____________________________________________________________________________

Yelena ECKEMOFF Quintet: In the Shadow of a Cloud
2CD's 2017, L & H cd806151-25

CD1:
1. In the Shadow of a Cloud
2. Saratovsky Bridge
3. Fishing Village
4. Waters of Tsna River
5. Acorn Figurines
6. On the Motorboat
7. Hammock Stories

CD2:
1. Picnic in the Oaks
2. Waltz of the Yellow Petals
3. Trail Along the River
4. Lament
5. Vision of a Hunt
6. The Fog
7. Tambov Streets on a Summer Night

personel:
Yelena Eckemoff - fortepian
Chris Potter - saksofony, flet, klarnet
Adam Rogers - gitara
Drew Gress - kontrabas
Gerald Cleaver - perkusja

____________________________________________________________________________

opisy poprzednich albumów Yeleny Eckemoff:

    

poniedziałek, 06 listopada 2017, longplay_2010
Tagi: jazz E

Polecane wpisy