Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Tribute To Andrzej Przybielski. Volume 2 /2017/

CD: Dixie; Góru; Free; Hejnał Bydgoszczy; Szkic.
DVD: Zapowiedź; Afro Blues; W Arce; Góru; Hey Jack; Hejnał Bydgoszczy, Dixie.

W roku 2016 sześciu wybitnych trębaczy (Maciej Fortuna, Wojciech Jachna, Piotr Schmidt, Marcin Gawdzis, Maurycy Wójciński, Tomasz Kudyk) uczciło pamięć znakomitego bydgoskiego muzyka jazzowego, trębacza związanego z polską sceną awangardową i free jazzową, Andrzeja Przybielskiego nagraniem płyty z nowymi aranżacjami jego kompozycji. W sesji nagraniowej "Tribute To Andrzej Przybielski", trębaczom towarzyszyła sekcja rytmiczna, której członkowie współpracowali z Przybielskim (Grzegorz Nadolny, Grzegorz Daroń) i gitarzysta Jakub Kujawa. Premiera tego niecodziennego albumu miała miejsce podczas koncertu w rodzinnym mieście muzyka, Bydgoszczy. Niespełna rok później doczekaliśmy się drugiej odsłony tego projektu i wydawnictwa "Tribute to Andrzej Przybielski Volume 2”. Tym razem jest to album 2-płytowy obejmujący poza płytą CD z kolejnymi kompozycjami Przybielskiego oraz ponad półgodzinną improwizacją natchnioną jego muzyką, także krążek DVD będący rejestracją premierowego koncertu sprzed roku.
Podobnie jak w przypadku poprzedniej płyty, skomplikowane aranżacje na nonet jazzowy opracowali Iwona Witek i Maciej Fortuna i podobnie jak rok wcześniej, premierę albumu połączono z uroczystym koncertem w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.
Pierwszym znaczącym sukcesem Andrzeja Przybielskiego był Festiwal Jazz Nad Odrą w 1968 roku. Od tej pory artysta przeszedł długą drogę począwszy od grania w zespołach dixielandowych, poprzez muzykę tworzoną dla teatrów, a na zaawansowanych formach free jazzowych zakończywszy. W ciągu kilku dekad działalności muzyk zmierzył się z rozmaitymi formami jazzu, współpracując z tak znakomitymi artystami jak m.in. Andrzej Kurylewicz, Czesław Niemen, Tomasz Stańko, Stanisław Sojka czy Józef Skrzek. Prowadził też własne formacje spośród których najbardziej znaną była Asocjacja.
Mimo ogromnego wkładu w polski jazz, nazwisko Przybielskiego rzadko wymieniane jest jednym tchem pośród najbardziej zasłużonych muzyków improwizujących. On sam nigdy nie zabiegał o popularność, stawiając ponad wszystkim czystą formę muzyczną, pozbawioną promocyjnego blichtru. Doskonale że po jego twórczość sięgnęła śmietanka młodszego pokolenia jazzmanów, którzy tak wiele mu zawdzięczają.
Każdy z szóstki trębaczy biorących udział w przedsięwzięciu, legitymuje się imponującym dorobkiem i reprezentuje odmienne podejście do jazzu. Łączy ich jednak podziw, szacunek i pokora wobec postaci Andrzeja Przybielskiego. Wielkie brawa nie tylko za wspaniałą muzykę, którą ponownie otrzymujemy w formie wydanych na płytach nagrań, ale też za ogromną determinację i zapał dzięki którym doszło do zrealizowania projektu.
Centralnym punktem płyty audio są 34 minuty muzyki w pełni improwizowanej, która zarejestrowna została w A/V Studio na koniec sesji w 2016 roku. W pełnych żywiołowości dialogach muzyków, dostrzeżemy iż każdy z nich ma w sobie cząstkę muzycznego dziedzictwa pozostawionego przez Andrzeja Przybielskiego. Jego sposób gry, intonacja, frazowanie i synkopowanie, od lat stanowią wzór dla wielu muzyków.
Dzięki dołączonej płycie DVD zawierającej godzinę koncertu z 2016 roku, możemy również podejrzeć jak na żywo powstaje wiele wyjątkowych kreacji i rozwiązań muzycznych w tak oryginalnym i jednocześnie trudnym składzie instrumentalnym.
Premiera wydawnictwa odbyła się 3 listopada 2017 roku podczas koncertu w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. LongPlay.blox.pl objął patronat nad albumem i koncertem.

Robert Ratajczak

o albumie przeczytasz również: TUTAJ

____________________________________________________________________________

Tribute To Andrzej Przybielski. Volume 2
CD+DVD 2017, Stowarzyszenie Jazz Poznań SJP 004

program:
CD
1. Dixie
2. Góru
3. Free
4. Hejnał Bydgoszczy
5. Szkic
DVD
1. Zapowiedź
2. Afro Blues
3. W Arce
4. Góru
5. Hey Jack
6. Hejnał Bydgoszczy
7. Dixie

personel:
Maciej Fortuna, Marcin Gawdzis, Wojciech Jachna, Tomasz Kudyk, Piotr Schmidt, Maurycy Wójciński - trąbka
Jakub Kujawa - gitara
Grzegorz Nadolny - kontrabas
Grzegorz Daroń - perkusja

____________________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych dotychczas pod patronatem LongPlay.blox.pl:

piątek, 03 listopada 2017, longplay_2010

Polecane wpisy