Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

The Alan PARSONS Symphonic Project: Live In Colombia /2016/

I Robot; Damned If I Do ; Don’t Answer Me ; Breakdown ; The Raven ; Time ; I Wouldn’t Want To Be Like You; The Turn Of A Friendly Card (Part One); Snake Eyes; The Ace Of Swords; Nothing Left To Lose; The Turn Of A Friendly Card (Part Two); What Goes Up... ; Luciferama ; Silence And I ; Prime Time; Sirius; Eye In The Sky; La Sagrada Familia; Old And Wise; Games People Play.

The Alan Parsons Project to studyjna formacja, w której nagrania zangażowana była cała rzesza znakomitych muzyków i wokalistów. Jednak jej główny trzon stanowili zawsze: legendarny inżynier dźwięku i producent Alan Parsons, oraz zmarły w 2009 roku kompozytor Eric Woolfson. Po albumie "Gaudi" z 1987 roku, kolejne płyty Parsons firmował już bez dopisku: Project, traktując grupę jako zamknięty rozdział. Po blisko 30 latach, artysta zdecydował się odświeżyć formułę zespołu, przygotowując oparte na repertuarze APP koncerty z orkiestrami symfonicznymi, stąd: Alan Parsons Symphonic Project.
Jeden z takich występów miał miejsce w 2,5 milionowym Medellin w Republice Kolumbii, a Parsonsowi i grupie wcześniej nie związanych z APP muzyków towarzyszyła orkiestra tamtejszej filharmonii pod dyrekcją Alejandro Posady. Ten właśnie koncert wypełnia trzy longplaye, tworzące album "Live In Colombia" (w wersji CD materiał wydano na dwóch dyskach z nieco zmienioną kolejnością nagrań).
Utwory The Alan Parsons Project już w podstawowych, studyjnych wersjach nasycone były przestrzennym, niemal orkiestrowym brzmieniem, dlatego udział w koncercie kolumbijskich filharmoników, nie wpłynął aż tak znacząco na ostateczny efekt, jak w przypadku "symfonicznych" projektów innych grup. Poza kilkoma fragmentami jak suita "The Turn of a Friendly Card" czy "Old and Wise", można wręcz nie dostrzec specjalnie przygotowanych orkiestrowych aranżacji.
Na płytach zespołu pojawiali się rozmaici wokaliści, których predyspozycje dostosowane były do konkretnych utworów. Na "Live In Colombia" główne partie wokalne należą do P.J.Olssona i samego Parsonsa, stąd wiele utworów brzmi trochę inaczej.
Skoro jest to płyta koncertowa, oczekiwałbym przeniesienia na płytę choćby namiastki klimatu występu na żywo. Tymczasem w większości utwory brzmią bardzo poprawnie, jakby muzycy starali się za wszelką cenę upodobnić je do studyjnych wersji. Z kolei owacje słyszane pomiędzy utworami są bardzo wyciszone, robiąc wrażenie dobiegających z bardzo daleka, lub wręcz "doklejonych" do nagrań.
Co do wyboru utworów, mamy tu rzetelny przegląd zarówno największych przebojów zespołu (m.in. "Don't Answer Me", kultowy "Time", "Eye In The Sky" czy "La Sagrada Familia" pochodzący z ostatniego albumu zespołu), jak i form koncepcyjnych (wykonana w całości suita "The Turn of A Friendly Card"). Jeśli jednak ktoś chciałby przeglądowo poznać muzykę zespołu, lepiej niech sięgnie po jedną z dostępnych kompilacji nagrań studyjnych.
Płyty wytłoczone są bardzo starannie na krążkach o tradycyjnej grubości i wadze, umieszczone w rozkładanej kopercie kolorystycznie nawiązującej do barw narodowych Kolumbii. Szeroka baza nagrania pozwala dostrzec rozmaite efekty stereofoniczne. Także zakres tonów i dynamika jaką uzyskano na winylu spełnia pokładane oczekiwania, co szczególnie dostrzeżemy podczas genialnego instrumentalnego tematu "Luciferama".

Album ukazał się 27 maja 2016 roku.

Robert Ratajczak

_______________________________________________________________________________

The Alan PARSONS Symphonic Project: Live In Colombia
3LP's 2016, earMUSIC 0210837 EMU

program:
sr. A
1. I Robot
2. Damned If I Do
3. Don’t Answer Me
str. B
1. Breakdown
2. The Raven
3. Time
4. I Wouldn’t Want To Be Like You
str. C
1. The Turn Of A Friendly Card (Part One)
2. Snake Eyes
3. The Ace Of Swords
4. Nothing Left To Lose
5. The Turn Of A Friendly Card (Part Two)
str. D
1. What Goes Up...
2. Luciferama
3. Silence And I
str. E
1. Prime Time
2. Sirius
3. Eye In The Sky
str. F
1. La Sagrada Familia
2. Old And Wise
3. Games People Play
 
personel:
P.J. Olsson - wokal
Alan Parsons - gitara, instr. klawiszowe, wokal
Todd Cooper - saksofon, gitara, instr. perkusyjne, wokal
Alastair Greene - gitara, wokal
Tom Brooks - instr. klawiszowe, wokal
Guy Erez - gitara basowa, wokal
Danny Thompson - perkusja, wokal
The Medellin Philharmonic Orchestra (dyr. Alejandro Posada)

_______________________________________________________________________________

sobota, 25 listopada 2017, longplay_2010
Tagi: p rock blues

Polecane wpisy