Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Piotr WOJTASIK: Tribute To Akwarium /2017/

Tribute 3; Stay in Time of Freedom; Tribute 4; Tribute 2; Tribute 1; Tribute 4 (alt ver.).

Kolejny, długo oczekiwany autorski album 4-krotnego zdobywcy Fryderyków, trębacza Piotra Wojtasika to plyta dedykowana legendarnemu warszawskiemu klubowi jazzowemu Akwarium, oraz artystom którzy pojawiając się na jego scenie w ciągu blisko ćwierćwiecza (1977-2000) kształtowali polski jazz. Płytę "Tribute To Akwarium" wypełnia rodzaj pięcioczęściowej suity stylistycznie oscylującej wokół współczesnego neo-bopu z wyraźnymi wpływami muzyki etnicznej i free. Wśród muzyków towarzyszących soliście znajdziemy m.in. doskonałego węgierskiego saksofonistę od lat współpracującego z Wojtasikiem Viktora Tótha, a także Leszka Możdżera, Marka Kądzielę, Dominika Wanię, Dariusza Oleszkiewicza i Erica Allena.
Mimo iż przyzwyczailiśmy się do tego, że Piotr Wojtasik począwszy od 1990 roku na swych kolejnych albumach zawsze skupia wokół siebie wybitnych muzyków, skład jaki towarzyszy artyście na tym albumie robi ogromne wrażenie.
Wojtasikowi udało się w pełni zapanować nad muzykami o wyjątkowo silnie zarysowanych indywidualnościach tworząc rodzaj kolektywu wybitnych osobowości muzycznych. Pomimo że na scenie robi się chwilami dość tłoczno, każdy z biorących udział w nagraniach artystów, zdaje się być w pełni rozpoznawalnym i charakterystycznym.
Oczywiście nieoceniony wkład w ostateczny efekt ma saksofonista Viktor Tóth, artysta od dobrych kilku lat należący do grona najbardziej pożądanych muzyków przez europejskie kluby jazzowe. Swoisty tandem jaki tworzy wraz z Piotrem Wojtasikiem, mieliśmy okazję poznać już wielokrotnie w ramach wcześniejszych projektów.
"Tribute To Akwarium" to muzyka kipiąca ekspresją, a mimo to bardzo uporządkowana zarówno kompozycyjnie jak w zakresie kunsztownie przygotowanych aranżacji. To album, który z powodzeniem konkurować może z najwyższej próby produkcjami współczesnego europejskiego jazzu.
Uwagę zwraca atrakcyjna szata graficzna okładki, w której wykorzystano obrazy współczesnego malarza, Lecha Twardowskiego. 

Premiera 7 listopada 2017.

Robert Ratajczak

____________________________________________________________________________

 

Piotr WOJTASIK: Tribute To Akwarium
CD 2017, Indygo Records 001

program:
1. Tribute 3
2. Stay in Time of Freedom
3. Tribute 4
4. Tribute 2
5. Tribute 1
6. Tribute 4 (alt ver.)

personel:
Piotr Wojtasik - trąbka, flugelhorn (sola)
Sebastian Sołdrzyński - trąbka, flugelhorn (lead voice)
Voktor Tóth - saksofon altowy, okaryna
Marcin Kaletka - saksofon tenorowy
Igor Pietraszewski - shakuhachi, pungi, whistle
Marek Kądziela - gitara
Leszek Możdżer - instr. klawiszowe
Dominik Wania - fortepian
Dariusz Oleszkiewicz - kontrabas
Eric Allen - perkusja
Jakub Miarczyński - instr. perkusyjne
oraz:
Anna Maria Mbayo, Magdalena Zawartko - śpiew

____________________________________________________________________________

opis innego albumu Piotra Wojtasika:

piątek, 03 listopada 2017, longplay_2010

Polecane wpisy