Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Paweł Łosakiewicz: Telemann - 12 Fantazji na skrzypce solo /2017/

Fantazja B-dur; Fantazja G-dur; Fantazja f-moll; Fantazja D-dur; Fantazja A-dur; Fantazja e-moll; Fantazja Es-dur; Fantazja E-dur; Fantazja h-moll; Fantazja D-dur; Fantazja F-dur; Fantazja a-moll.

Wydawnictwo Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (Chopin University Press) rozpoczęło wydawanie niezależnych płyt CD i DVD. Działalność skoncentrowana jest na rejestrowaniu i upowszechnianiu najbardziej wartościowych zjawisk i obszarów poszukiwań artystycznych, nietuzinkowych interpretacji wykonawczych oraz prezentacji cennych zabytków muzycznych – w tym archiwalnych, nieobecnych dotąd na rynku fonograficznym nagrań. Priorytetowo traktowane są propozycje eksponujące rodzimą twórczość – zarówno nowo powstającą, jak i zapomnianą. Pierwsze pozycje fonograficzne jakie ukazały się z logo Chopin University Press to płyty wyjątkowo interesujące.
Dokonane przez Pawła Łosakiewicza, nagranie 12 Fantazji na skrzypce solo Georga Philipa Telemanna oparte jest na manuskrypcie pochodzącym z 1735 roku. O wyjątkowości tego nagrania niech świadczy fakt, iż żaden polski artysta nie dokonał dotąd rejestracji kompletu telemannowskich fantazji, a wyjątkowy wirtuoz jakim jest współtwórca legendarnego kwartetu smyczkowego Wilanów, Paweł Łosakiewicz, wykonał je na zabytkowych skrzypcach Antonius & Hieronymus.
Cykl Telemanna łączy w sobie elementy barokowej polifonii z klasyczną lekkością właściwą Mozartowi i bachowską techniką. To także zbiór mieniących się ogromem ciekawych rozwiązań pięknych motywów melodycznych, stanowiących wypadkową niemieckiego i włoskiego stylu w muzyce barokowej. 12 Fantazji na skrzypce solo Georg Philipp Telemann skomponował w momencie osiągnięcia najwyższej dojrzałości artystycznej, co sprawia że utwory stanowią nie lada wyzwanie nawet dla największych wirtuozów.
W grze Pawła Łosakiewicza dostrzeżemy nie tylko zachwycającą technikę, ale i wielką miłość do instrumentu. Niesłychany artyzm i swego rodzaju uduchowienie, którym wykonawca nasączył utwory, sprawia że trudno oderwać się od płyty.
Po nagraniach kompletu Fantazji przez rozmaitych światowych wirtuozów skrzypiec (w tym niedawnych płyt Włochów Luigiego De Filippi i Fabio Biondi oraz dość niekonwencjonalnej wersji islandzkiej skrzypaczki Elfy Rún Kristinsdóttir), nareszcie doczekaliśmy się publikacji polskiego nagrania całości w wyjątkowym mistrzowskim wykonaniu.
Poza 12 Fantazjami na skrzypce solo, Telemann pozostawił po sobie także wiele innych solowych kompozycji, w tym 36 utworów na klawesyn i 12 Fantazji na viola da gamba. Miejmy nadzieję, że także te utwory doczekają się w Polsce równie wspaniałych interpretacji uwiecznionych na tak samo doskonale nagranych i starannie wydanych płytach.
Płyta ukazała się 9 czerwca 2017 roku.

Robert Ratajczak

___________________________________________________________________________

 

Paweł Łosakiewicz: Telemann - 12 Fantazji na skrzypce solo
CD 2017, Chopin University Press UMF CD 101

program:
Georg Philip Telemann - 12 Fantazji na skrzypce solo:
 1. Fantazja B-dur
 2. Fantazja G-dur
 3. Fantazja f-moll
 4. Fantazja D-dur
 5. Fantazja A-dur
 6. Fantazja e-moll
 7. Fantazja Es-dur
 8. Fantazja E-dur
 9. Fantazja h-moll
10.Fantazja D-dur
11.Fantazja F-dur
12.Fantazja a-moll

Paweł Łosakiewicz - skrzypce

___________________________________________________________________________

wtorek, 07 listopada 2017, longplay_2010
Tagi: Ł classic T

Polecane wpisy