Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Leszek MOŻDŻER / Iiro RANTALA / Michael WOLLNY: Jazz at Berlin Philharmonic VII - Piano Night /2017 - CD/

Candide Overture; Freedom; White Moon; She Said She Was A Painter; Africa; Summertime; La Fiesta.

22 kwietnia 2017 roku w ramach uczczenia przypadającego tego dnia Record Store Day - dorocznego ogólnoświatowego święta sklepów i wytwórni płytowych, wytwórnia ACT postanowiła opublikować wyłącznie w formie płyty winylowej album "Jazz at Berlin Philharmonic VII: Piano Night". Materiał wypełniły nagrania zrealizowane przez trójkę pianistów: Leszka Możdżera, Iiro Rantalę i Michaela Wollny'ego podczas wspólnego koncertu w Berlińskiej Filharmonii w maju 2016 roku. Mimo że każdy egzemplarz płyty zawierał jednorazowy kod umożliwiający pobranie materiału w formie cyfrowej, po kilku miesiącach zdecydowano się na wydanie płyty również w wersji CD. Trochę szkoda że wydanie analogowe straciło przez to na unikatowości. Jednak dzięki takiemu zabiegowi ten bardzo ciekawy program trafi do szerszego grona odbiorców, preferujących wyłącznie format CD.
Płyta stanowi kolejną pozycję wydaną w cyklu  "Jazz at Berlin Philharmonic", a jej program jest nawiązaniem do pierwszego koncertu Leszka Możdżera, Iiro Rantali i Michaela Wollny'ego z roku 2012, który zainicjował ten cykl. W maju 2016 roku na scenie Berlińskiej Filharmonii ponownie pojawiła się trójka muzyków współtworzących dziś europejską czołówkę pianistów jazzowych
W programie poza własnymi kompozycjami pianiści umieścili kompozycje Leonarda Bernsteina, George'a Gershwina i Chicka Corei. Program rozpoczyna Iiro Rantala, pianista szczycący się już statusem prawdziwej jazzowej gwiazdy, mający za sobą udział w wielu projektach oraz od roku 2011 całą serię doskonałych płyt firmowanych własnym nazwiskiem. Ten urodzony w Helsinkach muzyk rozpoczął swą muzyczną przygodę wstępując do znanego chóru chłopięcego Cantores Minores. W późniejszym okresie podjął studia w Manhattan School of Music, kształcąc się jako pianista klasyczny i wykonując kompozycje takich mistrzów jak: J.S.Bach, Jean Sibelius czy W.A.Mozart. Wyjątkowo szerokie horyzonty muzyczne zawiodły go do działalności w ramach Trio Töykeät, oraz współpracy z teatrem i telewizją oraz artystami związanymi ze sceną pop. Dziś jest jednym z najbardziej aktywnych artystów europejskich, a jego ostatni album "How Long Is Now?" (2016) nagrany z Larsem Danielssonem i Peterem Erskinem okazał się jedną z z najciekawszych płyt 2016 roku. Rantala gra "Candide Overture" Bernsteina, własną kompozycję "Freedom" i wspólnie z Michaelem Wollnym piękny temat Chrisa Beiera: "White Moon".
Po nich na scenie pojawia się Leszek Możdżer wykonując własny utwór: "She Said She Was A Painter", po czym z Rantalą wykonują "Africa" Larsa Danielssona, a  w wielkim finale dołącza do nich Wollny i cała trójka raczy nas wybuchowym setem złożonym z intrygującej wersji "Summertime" Gershwina i tematu Corei: "La Fiesta" częściowo granego na klawiaturze Fender Rhodes.
Na 45-minutowej płycie doskonale udało się przekazać dramaturgię całego koncertu. Sprawny miks wywołuje wrażenie spójności i złudzenie że żaden fragment tego wyjątkowego recitalu nie umknął naszej uwadze, choć wiadomo że berliński koncert trwał przynajmniej dwa razy dłużej.
Brzmienie nagrań w dużej mierze zależne jest od koncertowych warunków, na jakie zdani byli realizatorzy. Stąd słyszane w cichych momentach pokasływania i inne "niemuzyczne" dźwięki docierające ze strony publiczności. Dodaje to jednak wyjątkowego uroku nagraniom i podsyca wrażenie bezpośredniego uczestnictwa w wydarzeniu.
Album w wersji CD ukazał się 3 listopada 2017 roku.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________________

  dystrybucja:

Leszek MOŻDŻER / Iiro RANTALA / Michael WOLLNY: Jazz at Berlin Philharmonic VII - Piano Night
CD 2017, ACT 9842-2

program:
Iiro Rantala:
1. Candide Overture
2. Freedom
3. Michael Wollny & Iiro Rantala: White Moon
4. Leszek Możdżer: She Said She Was A Painter
5. Leszek Możdżer & Iiro Rantala: Africa
Leszek Możdżer, Iiro Rantala & Michael Wollny:
6. Summertime
7. La Fiesta

muzycy:
Leszek Możdżer, Iiro Rantala, Michael Wollny - fortepian, Fender Rhodes

_____________________________________________________________________________

opisy poprzednich płyt wydanych w serii Jazz at Berlin Philharmonic:

    

-Iiro Rantala:

     

- Michael Wollny:

          

opisy innych płyt z katalogu wytwórni ACT:

sobota, 25 listopada 2017, longplay_2010
Tagi: R jazz M polish jazz w

Polecane wpisy