Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Kapela Hanki WÓJCIAK: Zasłona /2017/

Pieśń powitalna; Jak dwa Michały; Ja; Taniec; Gody; Czarodziej; Niebo; Wenus - cud; Paris, o mon amour; Za-słona; Nie ma piękniejszej chwili.

Kapela Hanki Wójciak to 6-osobowa krakowsko-zakopiańska grupa preferująca muzykę z pogranicza world music, folku i piosenki autorskiej. Drugim albumem zespołu po ciepło przyjętej płycie "Znachorka" jest "Zasłona", wydana nakładem Kompanii Muzycznej Las. Dotychczasowe brzmienie Kapeli oparte na dźwiękach gitary, mandoli, skrzypiec, kontrabasu i perkusji, wzbogacone zostało o elementy jazzu, swingu i muzyki cygańskiej.
Pochodząca z Zakopanego Hanka Wójciak ma za sobą wiele sukcesów i nagród zdobytych podczas m.in. Festiwalu "Pamiętajmy o Osieckiej", Studenckiego Festiwalu Piosenki, Festiwalu Twórczości Korowód 2011, czy niemieckiego Rock & Chanson Festival, oraz współpracę z takimi krakowskimi artystami jak m.in. Jarek Śmietana i Anną Treter (Pod Budą).
Poza piosenkami Hanki Wójciak do muzyki skomponowanej zespołowo, w programie albumu "Zasłona" znajdziemy też "Nie ma piękniejszej chwili" zakopiańskiej poetki Beaty Skulskiej-Papp.
Zaszufladkowanie muzyki zespołu w gatunku folk, byłoby sporym nieporozumieniem. Kapela Hanki Wójciak śmiało czerpie z rozmaitych konwencji. Odnajdziemy tu nawiązania do różnych stylistyk, których zetknięcie i wzajemnie przenikanie się, podane jest dopiero w folkowym sosie.
Ogromny potencjał przebojowości dalece wybiegającej poza ramy muzyki folkowej to atrybut dynamicznego utworu "Ja".
W "Tańcu" odnajdziemy z kolei elementy orientu, a "Czarodziej" śmiało czerpie z estetyki gypsy jazzu wywołując skojarzenia z klasycznymi dokonaniami Django Reinhardta i Stephane Grappelliego.
Humorystycznym akcentem jest podana w niemal kabaretowej konwencji piosenka "Niebo", podczas której Hanka Wójciak akompaniuje sobie na miniaturowej harmoszce.
Prawdziwą ozdobą całego albumu jest pełna poetyki, przepiękna liryczna "Wenus - cud", w dużej mierze odwołująca się do tradycji krakowskiej piosenki spod znaku grupy Pod Budą.
W podobnym nastroju utrzymane są też "Za-słona" i, kończąca płytę "Nie ma piękniejszej chwili", a "Paris, o mon amour" przywodzi skojarzenia z francuskimi chansons z paryskich kabaretów na Montmartre.
Teksty wyśpiewywanych ciepłym, czystym głosem piosenek, mimo iż osadzone w dzisiejszych realiach, zdają się być ponadczasowe. Dotyczą zwykłych codziennych spraw i rozterek, ale też miłosnych refleksji i uniesień. Tylko w jednym przypadku ("Gody") Hanka Wójciak śpiewa góralską gwarą.
Album wydany został bardzo estetycznie w bardzo popularnej formie "książki z dołączoną płytą CD". Całość ozdabiają zdjęcia i grafiki Jagny Firek, a wewnątrz znajdziemy kod umożliwiający pobranie dwóch, bonusowych utworów.
Na bis wybieram "Wenus - cud".
Album ukazał się 14 listopada 2017 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

__________________________________________________________________________

Kapela Hanki WÓJCIAK: Zasłona
CD 2017, Kampania Muzyczna LAS 31001

program:
 1. Pieśń powitalna
 2. Jak dwa Michały
 3. Ja
 4. Taniec
 5. Gody
 6. Czarodziej
 7. Niebo
 8. Wenus - cud
 9. Paris, o mon amour
10.Za-słona
11.Nie ma piękniejszej chwili

personel:
Hanka - śpiew, harmoszka
Tomasz Pawlak - skrzypce
Andrzej Zagajewski - mandola
Jacek Długosz - gitary, bouzouki, kalimba
Mateusz Frankiewicz - kontrabas
Tomasz Czaderski - instr. perkusyjne
gościnnie:
Alicja Gac - chórki
Dawid Czernik - skrzypce
Michał Pamuła - perkusja

__________________________________________________________________________

wtorek, 28 listopada 2017, longplay_2010
Tagi: world music w

Polecane wpisy