Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona GLINKA

Two Minutes

WEEZDOB COLLECTIVE
Star Cadillac

Piotr WOJTASIK
To Whom it May Concern
(2018)

Judith LORICK
The Second Time Around
(2018)

Mike BOGLE Trio
Dr.B!
(2018)

Juliusz Łuciuk
Choral Works
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Kapela Hanki WÓJCIAK: Zasłona /2017/

Pieśń powitalna; Jak dwa Michały; Ja; Taniec; Gody; Czarodziej; Niebo; Wenus - cud; Paris, o mon amour; Za-słona; Nie ma piękniejszej chwili.

Kapela Hanki Wójciak to 6-osobowa krakowsko-zakopiańska grupa preferująca muzykę z pogranicza world music, folku i piosenki autorskiej. Drugim albumem zespołu po ciepło przyjętej płycie "Znachorka" jest "Zasłona", wydana nakładem Kompanii Muzycznej Las. Dotychczasowe brzmienie Kapeli oparte na dźwiękach gitary, mandoli, skrzypiec, kontrabasu i perkusji, wzbogacone zostało o elementy jazzu, swingu i muzyki cygańskiej.
Pochodząca z Zakopanego Hanka Wójciak ma za sobą wiele sukcesów i nagród zdobytych podczas m.in. Festiwalu "Pamiętajmy o Osieckiej", Studenckiego Festiwalu Piosenki, Festiwalu Twórczości Korowód 2011, czy niemieckiego Rock & Chanson Festival, oraz współpracę z takimi krakowskimi artystami jak m.in. Jarek Śmietana i Anną Treter (Pod Budą).
Poza piosenkami Hanki Wójciak do muzyki skomponowanej zespołowo, w programie albumu "Zasłona" znajdziemy też "Nie ma piękniejszej chwili" zakopiańskiej poetki Beaty Skulskiej-Papp.
Zaszufladkowanie muzyki zespołu w gatunku folk, byłoby sporym nieporozumieniem. Kapela Hanki Wójciak śmiało czerpie z rozmaitych konwencji. Odnajdziemy tu nawiązania do różnych stylistyk, których zetknięcie i wzajemnie przenikanie się, podane jest dopiero w folkowym sosie.
Ogromny potencjał przebojowości dalece wybiegającej poza ramy muzyki folkowej to atrybut dynamicznego utworu "Ja".
W "Tańcu" odnajdziemy z kolei elementy orientu, a "Czarodziej" śmiało czerpie z estetyki gypsy jazzu wywołując skojarzenia z klasycznymi dokonaniami Django Reinhardta i Stephane Grappelliego.
Humorystycznym akcentem jest podana w niemal kabaretowej konwencji piosenka "Niebo", podczas której Hanka Wójciak akompaniuje sobie na miniaturowej harmoszce.
Prawdziwą ozdobą całego albumu jest pełna poetyki, przepiękna liryczna "Wenus - cud", w dużej mierze odwołująca się do tradycji krakowskiej piosenki spod znaku grupy Pod Budą.
W podobnym nastroju utrzymane są też "Za-słona" i, kończąca płytę "Nie ma piękniejszej chwili", a "Paris, o mon amour" przywodzi skojarzenia z francuskimi chansons z paryskich kabaretów na Montmartre.
Teksty wyśpiewywanych ciepłym, czystym głosem piosenek, mimo iż osadzone w dzisiejszych realiach, zdają się być ponadczasowe. Dotyczą zwykłych codziennych spraw i rozterek, ale też miłosnych refleksji i uniesień. Tylko w jednym przypadku ("Gody") Hanka Wójciak śpiewa góralską gwarą.
Album wydany został bardzo estetycznie w bardzo popularnej formie "książki z dołączoną płytą CD". Całość ozdabiają zdjęcia i grafiki Jagny Firek, a wewnątrz znajdziemy kod umożliwiający pobranie dwóch, bonusowych utworów.
Na bis wybieram "Wenus - cud".
Album ukazał się 14 listopada 2017 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

__________________________________________________________________________

Kapela Hanki WÓJCIAK: Zasłona
CD 2017, Kampania Muzyczna LAS 31001

program:
 1. Pieśń powitalna
 2. Jak dwa Michały
 3. Ja
 4. Taniec
 5. Gody
 6. Czarodziej
 7. Niebo
 8. Wenus - cud
 9. Paris, o mon amour
10.Za-słona
11.Nie ma piękniejszej chwili

personel:
Hanka - śpiew, harmoszka
Tomasz Pawlak - skrzypce
Andrzej Zagajewski - mandola
Jacek Długosz - gitary, bouzouki, kalimba
Mateusz Frankiewicz - kontrabas
Tomasz Czaderski - instr. perkusyjne
gościnnie:
Alicja Gac - chórki
Dawid Czernik - skrzypce
Michał Pamuła - perkusja

__________________________________________________________________________

wtorek, 28 listopada 2017, longplay_2010
Tagi: world music w

Polecane wpisy