Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Gregory LEWIS: Organ Monk Blue /2017/

Green Chimneys; Blue Sphere; Raise Four; Mysterioso; Blue Hawk; Nutty; Blues Five Spot; Ba-lue Bolivar Ba-lues-are.

Wirtuoz organów Hammond B3 Gregory Lewis, stanowi dziś silny filar młodej amerykańskiej sceny jazzowej, bluesowej i funkowej. Jest innowatorem, który przy użyciu tradycyjnych środków i instrumentów kreuje w muzyce jazzowej zupełnie nową jakość i formułę. Jako jazzowy organista podążając drogą wyznaczoną przez takich mistrzów jak Jimmy Smith i Larry Young, przeciera też zupełnie nowe szlaki. Jego pełen ekspresji, żywiołowy styl gry chwilami bardziej przypomina Keitha Emersona czy Jona Lorda, niż jazzowych mistrzów Hammondów. Lewis zadebiutował w 2010 roku programem "Organ Monk" w całości poświęconym twórczości Theloniousa Monka. Od tej pory wszystkie swe przedsięwzięcia firmuje umieszczonym obok nazwiska pseudonimem Organ Monk. Kolejną pozycją w jego dyskografii po konceptualnej płycie "The Breathe Suite" dedykowanej przez afroamerykańskiego muzyka ofiarom policyjnej przemocy w USA, jest drugi album wypełniony kompozycjami legendarnego pianisty. Okazją do nagrania płyty zatytułowanej "Organ Monk Blue" jest 100-rocznica urodzin Monka jaka przypadła 10 października 2017 roku.
Muzyka Theloniousa Monka, w pełni doceniona została tak naprawdę dopiero po jego śmierci (1982). Dziś wymieniany jest jednym tchem w gronie najważniejszych osobowości jazzu, a jego nazwisko znajdziemy w każdej  jazzowej encyklopedii. Zawdzięcza to swej niepowtarzalnej stylistyce improwizacyjnej i pozostawionym kompozycjom, jakie z upływem czasu stały się standardami. Był muzykiem i kompozytorem wyjątkowym i intrygującym, posługującym się własną koncepcją harmoniczną zupełnie nie przystającą do powszechnych zasad muzyki. Do dziś żaden pianista nie potrafi zabrzmieć w sposób jaki charakteryzował jego grę. Po tematy Monka sięgają całe rzesze muzyków jazzowych, zarówno bezpośrednio czerpiąc z jego dorobku, jak i pośrednio: nawiązując do jedynej i niepowtarzalnej maniery artysty. Zawsze są to jednak własne interpretacje, a nie próba naśladownictwa jego stylu. Ta z góry skazana byłaby na porażkę. W ostatnim czasie po twórczość Theloniousa Monka sięgnął m.in. saksofonista Pierick Pedron (''Kubic's Monk'', 2012), a także John Beasley i jego kilkunastoosobowy skład, który nagrał dwie doskonałe płyty: "MONK'estra vol.1" (2016) i "vol.2" (2017). Z  repertuarem Theloniousa Monka, zmierzył się także międzynarodowy skład powołany przez Ilonę Damięcką i Francescę Bertazzo-Hart ("Monk's Midnight", 2016)
Album "Organ Monk Blue" nagrany przez Gregory Lewisa w konwencji jazzowego tria z wiodącymi partiami organów Hammonda, wpisuje się w tę post-monkową dyskografię jako płyta wyjątkowo oryginalna i wartościowa. Nagrania zrealizowane zostały wraz z muzykami znanymi z poprzedniego albumu hammondzisty: gitarzystą Markiem Ribotem, którego niedawno słyszeliśmy na płycie wokalistki Youn Sun Nah ("She Moves On", 2017) i perkusistą  Jeremy Bean Clemonsem, znanym m.in. z doskonałego albumu "Northern Spy" (2015) nagranego z Michaelem Batesem.
"Organ Monk Blue" to 8 tematów wybranych z dorobku genialnego jazzowego innowatora, w mniejszym lub większym stopniu nawiązujących do bluesa. Poprzez ich otwarte formy, Gregory Lewis umożliwił obu towarzyszącym muzykom, równorzędną rolę w wykreowaniu ostatecznego kształtu i brzmienia całego albumu.
W programie otwartym rytmicznym, żywiołowym wykonaniem "Green Chimneys", stricte bluesowe wersje "Mysterioso", "Blue Hawk", "Nutty", "Blues Five Spot" i "Ba-lue Bolivar Ba-lues-are", sąsiadują z niemal awangardową wersją "Blue Sphere" i "galopującym" "Raise Four".
Premiera 5 stycznia 2018.

Robert Ratajczak

__________________________________________________________________________

 

Gregory LEWIS: Organ Monk Blue
CD 2017, Disc Makers

program:
1. Green Chimneys
2. Blue Sphere
3. Raise Four
4. Mysterioso
5. Blue Hawk
6. Nutty
7. Blues Five Spot
8. Ba-lue Bolivar Ba-lues-are

personel:
Gregory Lewis - Hammond B3
Marc Ribot - gitara
Jeremy Bean Clemons - perkusja, cymbały

__________________________________________________________________________

opis poprzedniego albumu Gregory Lewisa:

opisy innych płyt z muzyką Theloniousa Monka:

  

wtorek, 21 listopada 2017, longplay_2010
Tagi: M jazz L

Polecane wpisy