Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Aldona Nawrocka

AVE
PREMIERA 26 PAŻDZIERNIKA 2018

Julian & Roman WASSERFUHR
Relaxin' in Ireland
(premiera 26 października 2018)

Nils LANDGREN
Christmas With My Friends VI
(premiera 26 października 2018)

Ida SAND
My Soul Kitchen
(premiera 26 października 2018)

Paweł GUSNAR
Saxophone Varie Vol.3
(2018)

Paweł JANAS
Buttonhacker
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Gregory LEWIS: Organ Monk Blue /2017/

Green Chimneys; Blue Sphere; Raise Four; Mysterioso; Blue Hawk; Nutty; Blues Five Spot; Ba-lue Bolivar Ba-lues-are.

Wirtuoz organów Hammond B3 Gregory Lewis, stanowi dziś silny filar młodej amerykańskiej sceny jazzowej, bluesowej i funkowej. Jest innowatorem, który przy użyciu tradycyjnych środków i instrumentów kreuje w muzyce jazzowej zupełnie nową jakość i formułę. Jako jazzowy organista podążając drogą wyznaczoną przez takich mistrzów jak Jimmy Smith i Larry Young, przeciera też zupełnie nowe szlaki. Jego pełen ekspresji, żywiołowy styl gry chwilami bardziej przypomina Keitha Emersona czy Jona Lorda, niż jazzowych mistrzów Hammondów. Lewis zadebiutował w 2010 roku programem "Organ Monk" w całości poświęconym twórczości Theloniousa Monka. Od tej pory wszystkie swe przedsięwzięcia firmuje umieszczonym obok nazwiska pseudonimem Organ Monk. Kolejną pozycją w jego dyskografii po konceptualnej płycie "The Breathe Suite" dedykowanej przez afroamerykańskiego muzyka ofiarom policyjnej przemocy w USA, jest drugi album wypełniony kompozycjami legendarnego pianisty. Okazją do nagrania płyty zatytułowanej "Organ Monk Blue" jest 100-rocznica urodzin Monka jaka przypadła 10 października 2017 roku.
Muzyka Theloniousa Monka, w pełni doceniona została tak naprawdę dopiero po jego śmierci (1982). Dziś wymieniany jest jednym tchem w gronie najważniejszych osobowości jazzu, a jego nazwisko znajdziemy w każdej  jazzowej encyklopedii. Zawdzięcza to swej niepowtarzalnej stylistyce improwizacyjnej i pozostawionym kompozycjom, jakie z upływem czasu stały się standardami. Był muzykiem i kompozytorem wyjątkowym i intrygującym, posługującym się własną koncepcją harmoniczną zupełnie nie przystającą do powszechnych zasad muzyki. Do dziś żaden pianista nie potrafi zabrzmieć w sposób jaki charakteryzował jego grę. Po tematy Monka sięgają całe rzesze muzyków jazzowych, zarówno bezpośrednio czerpiąc z jego dorobku, jak i pośrednio: nawiązując do jedynej i niepowtarzalnej maniery artysty. Zawsze są to jednak własne interpretacje, a nie próba naśladownictwa jego stylu. Ta z góry skazana byłaby na porażkę. W ostatnim czasie po twórczość Theloniousa Monka sięgnął m.in. saksofonista Pierick Pedron (''Kubic's Monk'', 2012), a także John Beasley i jego kilkunastoosobowy skład, który nagrał dwie doskonałe płyty: "MONK'estra vol.1" (2016) i "vol.2" (2017). Z  repertuarem Theloniousa Monka, zmierzył się także międzynarodowy skład powołany przez Ilonę Damięcką i Francescę Bertazzo-Hart ("Monk's Midnight", 2016)
Album "Organ Monk Blue" nagrany przez Gregory Lewisa w konwencji jazzowego tria z wiodącymi partiami organów Hammonda, wpisuje się w tę post-monkową dyskografię jako płyta wyjątkowo oryginalna i wartościowa. Nagrania zrealizowane zostały wraz z muzykami znanymi z poprzedniego albumu hammondzisty: gitarzystą Markiem Ribotem, którego niedawno słyszeliśmy na płycie wokalistki Youn Sun Nah ("She Moves On", 2017) i perkusistą  Jeremy Bean Clemonsem, znanym m.in. z doskonałego albumu "Northern Spy" (2015) nagranego z Michaelem Batesem.
"Organ Monk Blue" to 8 tematów wybranych z dorobku genialnego jazzowego innowatora, w mniejszym lub większym stopniu nawiązujących do bluesa. Poprzez ich otwarte formy, Gregory Lewis umożliwił obu towarzyszącym muzykom, równorzędną rolę w wykreowaniu ostatecznego kształtu i brzmienia całego albumu.
W programie otwartym rytmicznym, żywiołowym wykonaniem "Green Chimneys", stricte bluesowe wersje "Mysterioso", "Blue Hawk", "Nutty", "Blues Five Spot" i "Ba-lue Bolivar Ba-lues-are", sąsiadują z niemal awangardową wersją "Blue Sphere" i "galopującym" "Raise Four".
Premiera 5 stycznia 2018.

Robert Ratajczak

__________________________________________________________________________

 

Gregory LEWIS: Organ Monk Blue
CD 2017, Disc Makers

program:
1. Green Chimneys
2. Blue Sphere
3. Raise Four
4. Mysterioso
5. Blue Hawk
6. Nutty
7. Blues Five Spot
8. Ba-lue Bolivar Ba-lues-are

personel:
Gregory Lewis - Hammond B3
Marc Ribot - gitara
Jeremy Bean Clemons - perkusja, cymbały

__________________________________________________________________________

opis poprzedniego albumu Gregory Lewisa:

opisy innych płyt z muzyką Theloniousa Monka:

  

wtorek, 21 listopada 2017, longplay_2010
Tagi: M jazz L

Polecane wpisy