Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

CAPPELLA DEL SACRO MONTE: Laudi Spirituali /2017/

Anime affacitate et sitibonde; Signor Ti benedico; Io vorrei mutar vita; Nellapparir del Sempiterno Sole; Ninna Nanna al Bambino Giesunapoletana; Simphonia a tre; Pastorella; Ave Maria doce me cantare; Qual fin fa eco spiritual; Amor senza misura; O dolcezza de gl Angioli e di Santi; Giu per la mala via; Le Canarie; Vanita di vanita.

Szczycący się wyjątkową renomą Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana każdego roku gromadzi w Bazylice Świętogórskiej i klasztorze Ojców Filipinów na Świętej Górze w Gostyniu zarówno rzesze melomanów, jak i prestiżowych artystów. Podczas festiwalowych koncertów prezentowane są zarówno utwory sakralne jak i dzieła muzyki klasycznej, a pośród wykonawców jacy pojawili się dotychczas na Festiwalu warto wymienić choćby Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia "Amadeus" Agnieszki Duczmal, Poznańskie Słowiki, Konstantego Andrzeja Kulkę i Krzysztofa Pendereckiego. Tradycją stało się dokumentowanie kolejnych edycji Festiwalu poprzez wydawanie wybranych utworów na płytach CD. Na dwunastej już płycie z serii "Musica Sacromontana" zatytułowanej "Laudi Spirituali", znajdziemy zbiór śpiewanych w XV wieku w języku włoskim pieśni religijnych zwanych laudami, a które zaprezentowano w trakcie XI Festiwalu w 2016 roku.
Pieśni chwały zgromadzone na płycie, pochodzą z dorobku anonimowych twórców, ale też hiszpańskiego śpiewaka i kompozytora Francesco Soto De Langi i niemieckiego kapelmistrza i organisty Michaela Praetoriusa. W program płyty zgrabnie wpleciono "Pastorałkę" nazywanego polskim Mozartem - Józefa Zeidlera, jednego z najwybitniejszych reprezentantów klasycyzmu w muzyce polskiej, a zarazem jednego z najwspanialszych polskich kompozytorów muzyki kościelnej przełomu XVIII i XIX wieku. Utwór ten doskonale wpisał się w nastrój całego projektu.
Wykonawcą tak specyficznego materiału jest, grająca na instrumentach z epoki grupa Cappella Del Sacro Monte z solistami w osobach Tomasza Krzysicy (tenor) oraz włoskich śpiewaczek: Eleny Pintus (sopran) i Alessi Camery (alt).
Peśni wypełniające płytę charakteryzują się prostą i czytelną formą, w większości opartą na zwrotkach i powtarzającym się refrenie. Obok rytmicznych i  radosnych laud, znajdziemy też utwory nasycone liryką i zmysłowością.
W nagraniach znakomicie udało się odtworzyć brzmienie z epoki, dzięki czemu mamy do czynienia z muzyką bardzo bliską źródeł i autentycznego brzmienia. Materiał zarejestrowano w gostyńskiej Bazylice Księży Filipinów, słynącej nie tylko z wyjątkowej akustyki ale również z osobliwego klimatu sprzyjającemu odbiorowi muzyki.
Album ukazał się w październiku 2017 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

____________________________________________________________________________

 

CAPPELLA DEL SACRO MONTE: Laudi Spirituali. Musica Sacromontana XII
CD 2017, DUX 1406

program:
 1. Anime affacitate et sitibonde
 2. Signor Ti benedico
 3. Io vorrei mutar vita
 4. Nellapparir del Sempiterno Sole
 5. Ninna Nanna al Bambino Giesunapoletana
 6. Simphonia a tre
 7. Pastorella
 8. Ave Maria doce me cantare
 9. Qual fin fa eco spiritual
10.Amor senza misura
11.O dolcezza de gl Angioli e di Santi
12.Giu per la mala via
13.Le Canarie
14.Vanita di vanita

personel:
Elena Pintus - sopran
Alessia Camera - alt
Tomasz Krzysica - tenor
Valerio Losito - I skrzypce, dyrygent
Wojciech Czemplik - II skrzypce
Julia Karpeta - viola da gamba
Paweł Muzyka - violone
Henryk Kasperczak - teorba, lutnia
Maciej Konczak - gitara barokowa, lutnia
Dagmara Tyrcha - klawesyn, pozytyw A=415
Łukasz Tyrcha - instr. perkusyjne

____________________________________________________________________________

opisy poprzednich płyt z serii "Musica Sacromontana":

 

opisy innych płyt wydanych przez DUX: TUTAJ

środa, 29 listopada 2017, longplay_2010
Tagi: classic C

Polecane wpisy