Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

WICKED HEADS: Superheroes /2017/

Western; Eddie; Intruder; Superheroes; Circus; Nancy; Roy's Head; Guns; Choices.

Powstały w 2013 roku w Krakowie zespół Wicked Heads swą muzykę opiera na idiomie teksańskiego bluesrocka, country i folku, nasączonych alternatywnym brzmieniem. W ciągu kilku lat działalności ten oryginalny kwartet (Kasia Miernik - wokal, instr. klawiszowe; Jacek Biliński - gitara; Mariusz Wróblewski - gitara basowa i Wojtek Siatkiewicz - perkusja) zdobył już laury podczas takich festiwali jak: Rybnik Blues Festival 2014 Bluesroads Festival 2015 i Galicja Blues Festival 2015. Po czterech latach koncertów pora na płytę.
Album zatytułowany "Superheroes" przynosi 9 autorskich utworów zarejestrowanych podczas dwóch sesji nagraniowych: w 2014 roku w Wodzisławiu Śląskim oraz w 2016 roku w Krakowie.
Młodzi, lecz bardzo doświadczeni już muzycy (wywodzący się m.in. z improwizującej grupy Dr. Zoydbergh), proponują materiał trudny do zaszufladkowania (polska americana?), a jednocześnie niezwykle oryginalny i nietuzinkowy.
Mroczny klimat nadają muzyce Wicked Heads, specyficzne partie nisko strojonej gitary z pogłosem ("Western", "Intruder", "Nancy"). Efekt podkreśla silny, chłodny (chwilami wręcz: diaboliczny) głos śpiewającej w specyficznzej manierze wokalistki i upiorne chórki. Skojarzenia? Oczywiscie filmy Davida Lyncha, ale też niektóre nagrania Chrisa Isaaca.
W estetykę country rocka wpisuje się natomiast dynamiczny "Eddie".
Bardzo efektownym nagraniem jest utwór tytułowy, nawiązujący do alternatywy i nowej fali końca lat 70., mogący kojarzyć się z wczesnymi dokonaniami Blondie.
Duże wrażenie robi też, zwieńczony prawdziwą gitarową kanonadą, dynamiczny rhythm and bluesowy "Guns".
Pastiszowy "Circus", to z kolei ukłon w stronę kabaretu lat 30. i 40., a "Roy's Head' i kończące album "Choices" niosą z sobą posmak psychodelii.
Album "Superheroes" to jeden z najważniejszych polskich rockowych debiutów fonograficznych 2017 roku, a zarazem doskonałe podsumowanie dotychczasowej działalności Wicked Heads. To także okazja dotarcia tej muzyki również do tych, którzy nie mieli dotąd okazji usłyszeć zespołu na żywo.
Album ukazał się 11 września 2017.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________________

 dystrybucja:

WICKED HEADS: Superheroes
CD 2017, Hevhetia EH 0055-2-331

program:
1. Western
2. Eddie
3. Intruder
4. Superheroes
5. Circus
6. Nancy
7. Roy's Head
8. Guns
9. Choices

personel:
Kasia Miernik - wokal, instr. klawiszowe
Jacek Biliński - gitary, glockenspiel
Mariusz Wróblewski - gitara basowa
Wojtek Siatkiewicz - perkusja

_____________________________________________________________________________

opisy innych płyt wytwórni Hevhetia:

czwartek, 12 października 2017, longplay_2010
Tagi: rock blues w

Polecane wpisy