Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

The Billy LESTER Trio: Italy 2016 /2017/

An Evening With Friends; Yeah Man!; To Julia; Pop Pop Train; Consolidation; Omens.

Pianistę Billy'ego Lestera od zawsze fascynuje twórczość takich mistrzów jak Art Tatum, Charlie Parker, Roy Eldridge, Bud Powell i Louis Armstrong. Swym fascynacjom 52-letni artysta hołduje w ciągu kilku dekad swej muzycznej działalności. Jego styl określany jest jako "instynktownie liryczny i nieskrępowany". Podczas pobytu we Włoszech muzyk zawiązał trio z tamtejszymi muzykami: kontrabasistą Marcello Testą i perkusistą Nicolą Stranieri. Działalność składu zaowocowała rozlicznymi gorąco przyjmowanymi koncertami na terenie całych Włoch. Zachęcony sukcesami Billy Lester postanowił udokumentować to zjawisko płytą stosownie zatytułowaną "Italy 2016", wydaną nakładem wytwórni Ultra Sound Records. Jej program wypełnia sześć bardzo rozbudowanych kompozycji lidera zarejestrowanych w sierpniu 2016 roku w niewielkiej miejscowości Ronco Biellese.
W grze Lestera dostrzec można prawdziwy miks rozmaitych wpływów: do wspomnianego na wstępie Buda Powela po Cecila Taylora. Jednak najważniejsze w tym wszystkim jest wypracowane na tych wzorcach własne niepowtarzalne brzmienie, artykulacja i synkopowanie. Billy Lester dysponuje także wyjątkową wrażliwością w zakresie zmysłu kompozycyjnego, oferując w pełni oryginalny repertuar jaki zdaje się być idealnie dopasowanym do towarzyszącej mu włoskiej sekcji. Testa i Stranieri mimo iż bynajmniej nie grają oszczędnie czy powściągliwie, zapewniają pianiście fundament wolny od zbędnych ornamentów i ozdobników. Na tak przygotowanym tle fortepian pod palcami Lestera brzmi doprawdy okazale.
Niewielu jest dziś pianistów grających w podobnej manierze. Ta nieco staromodna estetyka jaką preferuje Billy Lester, pełna jest elegancji i dostojeństwa.
Stosowane przez muzyka zabiegi, niejednokrotnie wywołują złudzenie słuchania dwóch równolegle grających pianistów. Tak jest choćby w trakcie otwierającego album "An Evening With Friends", gdy wyraźnie słyszymy dwa niemal nachodzące na siebie grane w odmienny spsosób motywy.
W ciągu dwóch dekad Billy Lester opublikował zaledwie 6 albumów firmowanych własnym nazwiskiem. To muzyk, który wydając kolejny album, ma odbiorcy do zaoferowania coś naprawdę szczególnego i wyjątkowo wartościowego. Materiał jaki poznajemy na tej płycie zdaje się potwierdzać tę zasadę.
Premiera 3 listopada 2017.

Robert Ratajczak

___________________________________________________________________________

 

The Billy LESTER Trio: Italy 2016
CD 2017, Ultra Sound Records US-CD174/S

program:
1. An Evening With Friends
2. Yeah Man!
3. To Julia
4. Pop Pop Train
5. Consolidation
6. Omens

personel:
Billy Lester - fortepian
Marcello Testa - kontrabas
Nicola Stranieri - perkusja

___________________________________________________________________________

poniedziałek, 30 października 2017, longplay_2010
Tagi: L jazz

Polecane wpisy