Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona Glinka
Anna Sikorzak-Olek
Adam Eljasinski

Gimel 1
PREMIERA 21 WRZEŚNIA 2018

Corneliu Dan Georgescu
Model Mioritic
(2018)

Octavian Nemescu
Apokatastatis
(2018)

Radosław Sobczak
Paderewski Piano Works
(2018)

Radosław Sobczak
Karol Szymanowski Piano Music
(2018)

Adam MAKSYMIENKO
Reminescence Of The Future
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Suavas Lewy - Dźwiękowa historia Łodzi

Niezliczone trzyszczą źródła; Z łódeczki Łódź; Tramwaje; Powstanie łódzkie; Strzemiński; Litzmannstadt Getto; Strajk włókniarek.

Na płycie "Dźwiękowa Historia Łodzi", znajdziemy 7-częściową kompozycję będącą rodzajem opowieści o mieście i dźwiękowym spacerem po najważniejszych z historycznego znaczenia dla Łodzi miejscach. Całość jest słuchowiskiem-reportażem, w którym wzięli udział podopieczni Fundacji Szansa dla Niewidomych, a więc ludzie szczególnie wrażliwi na docierające dźwięki i skojarzenia z konkretnymi miejscami miejskiej przestrzeni. Na płycie znajdziemy osobiste przemyślenia, wspomnienia i refleksje niewidomych, ilustrowane muzyką inicjatora projektu, łódzkiego kompozytora, gitarzysty i producenta nagrań, Suavasa Lewy. Wykonawcą przygotowanej muzyki jest zespół w składzie: Krzysztof Putrzyński (klarnet), Michał Owczarek (fagot), Marcin Kawczyński (fortepian), Julianna Kamila Siedler-Smuga (marimba, wibrafon) oraz odpowiedzialny za efekty elektroniczne Piotr Matula.
Nieocenione znaczenie ma pieczołowicie wyreżyserowany montaż, przy którym Suavas Lewy posłużył się materiałami pochodzącymi z Cyfrowego Archiwum Historii Łodzian Miastograf.pl.
Świetnie wyreżyserowany audio spektakl oprawiony jest wyjątkowo starannie dobraną muzyką. Łódź jest miastem którego historia od lat inspiruje muzyków i kompozytorów, że wspomnę tu choćby głośny album klezmerskiej grupy Brave New World: "Song of the Lodz Ghetto", wydany przez prestiżową wytwórnię Winter & Winter.
Ten oryginalny i jedyny w swoim rodzaju projekt dzięki płycie wydanej przez wytwórnię Nasze Nagrania, zapewnia za pośrednictwem docierających do nas dźwięków spędzenie 35 minut w Łodzi, mieście o wyjątkowej specyfice i wyjątkowym klimacie. Odsłuch na wysokiej klasy stereofonicznym sprzęcie owocuje niepowtarzalnymi wrażeniami.
Płyta ukazała się 23 września 2017.

Robert Ratajczak

___________________________________________________________________________

 

Suavas Lewy - Dźwiękowa historia Łodzi
CD, Nasze Nagrania NaNaCD011

program:
1. Niezliczone trzyszczą źródła
2. Z łódeczki Łódź
3. Tramwaje
4. Powstanie łódzkie
5. Strzemiński
6. Litzmannstadt Getto
7. Strajk włókniarek

muzycy:
Krzysztof Putrzyński - klarnet
Michał Owczarek - fagot
Marcin Kawczyński - fortepian
Julianna Kamila Siedler-Smuga - marimba, wibrafon
Piotr Matula - elektronika

___________________________________________________________________________

opis innej płyty wydanej przez Nasze Nagrania:

środa, 11 października 2017, longplay_2010
Tagi: Pop L

Polecane wpisy