Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Steve HOBBS: Tribute To Bobby /2017/

The Craving Phenomenon; Into The Storm; Besame Mucho; New Creation; Tres Vias; Millie; Thelonious Funk; The Road To Happy Destiny; Blowing In The Wind; El Sueno De Horace Silver; In From The Storm; Let's Go To Abaco!; Where Or When.

Płytę "Tribute To Bobby" jeden z najbardziej dziś cenionych wibrafonistów Steve Hobbs, dedykuje swemu przyjacielowi i mentorowi, zmarłemu w 2016 roku Bobby'emu Hutchersonowi. Liderowi grającemu w większości utworów na marimbie, towarzyszy sprawdzony już na dwóch poprzednich albumach skład: Adam Kolker (saksofony), Bill O'Connell (fortepian), Peter Washington (kontrabas) i John Riley (perkusja).
To bardzo urozmaicony program, który eksponując ponadprzeciętną zdolność kolektywnych kreacji składu, porywa nas w rozmaite muzyczne rejony. Pośród autorskich kompozycji Hobbsa znajdziemy też interpretację ponadczasowego songu Boba Dylana  "Blowing In The Wind", słynną meksykańską melodię "Besame Mucho" Consuelo Velázqueza i zagrany w szybkim tempie standard "When Or When" spółki Rodgers-Hart, który w pięknym stylu wieńczy cały album.
W kompozycjach Steve'a Hobbsa odnajdziemy elementy bossa novy ("Into The Storm"), calypso ("Let's Go To Abaco!"), gospel ("The Road To Happy Destiny") a nawet muzyki spod znaku Franka Zappy ("Thelonious Funk").
W dwóch utworach (wspomnianym wcześniej "The Road To Happy Destiny" oraz "In From The Storm") pojawiają się gościnnie biorący udział w sesji wokaliści: Carol Inbretsen, Marvin Thorne i świetnie skatujący Maurice Myers.
Kwintet pracuje niczym świetnie naoliwiona jazzowa maszyna, niemal w każdym z tematów znajdując miejsce dla indywidualnych solówek. Na uwagę zasługuje grający przemiennie na saksofonach tenorowym i sopranowym Adam Kolker, muzyk mający za sobą współpracę z takimi muzykami jak m.in. Tim Hagans, Doug Weiss, Billy Hart, John Abercrombie czy Paul Motian. Saksofonista dysponuje niepowtarzalnym tonem i techniką mogącą kojarzyć się z wczesnym Coltranem. Na "Tribute To Bobby" szczególnie dostrzeżemy to podczas utworu "New Creation".
Rekomendacji nie wymaga genialny pianista Bill O'Connell, który na płycie po raz kolejny udowadnia swą wszechstronność i niewyobrażalne możliwości wirtuozerskie. Jeśli dodamy do tego zapewniający wyjątkowe bezpieczeństwo, a jednocześnie bardzo kreatywny tandem: Peter Washington - John Riley, trudno nie ulec wrażeniu, że powołany kilka lat temu przez Hobbsa kwintet, to grupa idealnie dobranych muzyków.
Premiera: 5 stycznia 2018.

Robert Ratajczak

____________________________________________________________________________

 

Steve HOBBS: Tribute To Bobby
CD 2017, Challenge Records CR73433

program:
 1. The Craving Phenomenon
 2. Into The Storm
 3. Besame Mucho
 4. New Creation
 5. Tres Vias
 6. Millie
 7. Thelonious Funk
 8. The Road To Happy Destiny
 9. Blowing In The Wind
10.El Sueno De Horace Silver
11.In From The Storm
12.Let's Go To Abaco!
13.Where Or When

personel:
Steve Hobbs - marimba, wibrafon
Adam Kolker - saksofony
Bill O'Connell - fortepian
Peter Washington - bass
John Riley - perkusja
Carol Inbretsen, Maurice Myers, Marvin Thorne - wokal

____________________________________________________________________________

poniedziałek, 16 października 2017, longplay_2010
Tagi: H jazz

Polecane wpisy