Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

PURE PHASE ENSEMBLE 6: Live at SpaceFest! /2017/

Intro; Sorry Not Sorry; Popol Vuh; Bałwan; Tętno pulsu; God Drugs; Warmin Up; Getting Bored.

Nakładem niezależnej trójmiejskiej wytwórni płytowej Nasiono Records ukazał się już szósty album międzynarodowego kolektywu, którego idea zrodziła się podczas warsztatów muzycznych gdańskiego festiwalu SpaceFest! Wydarzenie każdego roku ściąga na Wybrzeże miłośników space-rocka i psychodelii, zyskując coraz większą renomę również poza granicami kraju. Koncerty, spotkania i warsztaty organizowane przez Stowarzyszenie Nasiono we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” i Klubem Żak, każdego roku obfitują w niepowtarzalne wydarzenia i okazjonalne  konfiguracje muzyków. Jednym z efektów ostatniego z wymienionych zjawisk jest właśnie formacja Pure Phase Ensemble i albumy płytowe kolejnych jej wcieleń.
Każda kolejna płyta nagrywana jest w innym składzie, dopasowanym do aktualnej artystycznej wizji. Płyta Pure Phase Ensemble 6: "Live at SpaceFest!" przynosi nagrania koncertowe zrealizowane z udziałem takich muzyków jak: amerykański multiinstrumentalista, producent i wizjoner Anton Newcombe znany z zespołu The Brian Jonestown Massacre, gitarzysta i wokalista Emil Nikolaisen z formacji Serena Maneesh, czy Olga Mysłowska (Polpo Motel) i Marcin Lewandowski (Judy’s Funeral). Jak zwykle nad całością czuwa pomysłodawca projektu, szef wytwórni Nasiono Records Karol Schwarz, występujący tu w roli zarówno producenta jak gitarzysty i wokalisty.
44-minutową koncertową płytę wypełniają nachodzące na siebie utwory, tworząc zamkniętą całość będącą fuzją muzycznych osobowości każdego z artystów.
Po dynamicznym garażowym "Sorry Not Sorry", nastęopuje konteplacyjny, instrumentalny "Popol Vuh" mogący wywołać skojarzenia z utworami Pink Floyd z początku lat 70-tych.
Pełen gitarowego brudu, dynamiczny "Bałwan" poprzedza oparte na motorycznym rytmie, transowe "Tętno pulsu", a następujący po nim industrialny "God Drugs" emanuje klimatem klaustrofobii i pesymizmem.
Mocnym zakończeniem jest wyłaniający się z dźwiękowego chaosu "Getting Bored" - echa punk rocka, ale też klimat spod znaku Joy Division.
Pure Phase Ensemble to na polskiej scenie zjawisko bezprecedensowe. Mimo nieprzewidywalności kolejnych odsłon projektu, zawsze jednak spodziewać się możemy muzyki niosącej w sobie potężną dawkę uniesień i emocji wyzwalanych przez doskonale dobrany skład. Trochę szkoda, że pod względem technicznym materiał brzmi niczym bootleg. Jednak paradoksalnie: nadaje to dodatkowego smaczku w obcowaniu z tym, doprawdy unikatowym materiałem.
Album ukazał się 29 września 2017.

Robert Ratajczak

___________________________________________________________________________

 

PURE PHASE ENSEMBLE 6: Live at SpaceFest!
CD 2017, Nasiono Records 91/2017

program:
1. Intro
2. Sorry Not Sorry
3. Popol Vuh
4. Bałwan
5. Tętno pulsu
6. God Drugs
7. Warmin Up
8. Getting Bored

personel:
Anton Newcombe - wokal, gitara, mellotron
Karol Schwarz - gitara, wokal
Emil Nikolaisen, Jakub Żwirełło - gitara
Olga Mysłowska - instr. klawiszowe, wokal
Marcin Lewandowski - bass
Maciej Karmiński - perkusja
Kacper Graczyk - beats, syntezatory, chórki

___________________________________________________________________________

opis innej płyty wydanej przez Nasiono Records:

środa, 11 października 2017, longplay_2010
Tagi: rock blues p

Polecane wpisy