Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Mulo FRANCEL: Mocca Swing /2017/

Mulo Francel Quartet Recordings: Aphrodisia, Mocca Swing, Laqueur, Sunshine In A Honeypot, Pixinguinha, Atahualpa, Retrospective On A Broken Man, Polka Dots And Moonbeams; Orchestra Works: Everything That Was, Mocca Swing, Flying Carpet, Robert's Waltz, Die Abenteurer, Poet In Italia, Goethe sulla strada, Serenade For Young Lovers, Taquito Militar, Misty.

Saksofonista, klarnecista i kompozytor Mulo Francel to artysta znany dotąd jako założyciel i lider, specjalizującej się w world music grupy Quadro Nuevo. Pod banderą monachijskiego ACT-u opublikowany został 2-płytowy album wypełniony w większości jego kompozycjami nagranymi w dwóch różnych składach. Pierwsza płyta albumu zatytuowanego "Mocca Swing" to utwory na kwartet jazzowy, który wraz z liderem tworzą: pochodzący z Azerbejdżanu pianista David Gazarov, kontrabasista Sven Faller i austriacki perkusista Robert Kainar. Drugi krążek to materiał nagrany z Monachijską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Enrique Ugarte, oraz wspomnianą grupą Quadro Nuevo i duetem gitar flamenco Café del Mundo.
To kolejny album Mulo Francela po głośnym projekcie "BIX - A Tribute to Bix Beiderbecke" (2016) zrealizowanym z zespolem Echoes Of Swing. W muzyce szczodrze nasączonej swingiem znajdziemy ekscytującą mieszankę rozmaitych muzycznych gatunków, w których znalazło się miejsce dla rytmów brazylijskich, flamenco, tanga, klimatów orientalnych, a nawet Chopina.
Francel gra miękko i melodyjnie. Jego styl zdaje się mocno osadzony w jazzowej tradycji. Pierwsza płyta nagrana w kwartecie przynosi wysublimowane kompozycje, pośród których ukłonem w stronę muzyki brazylijskiej jest „Pixinguinha”, a hołdem dla geniuszu Fryderyka Chopina, oparta na jednej z jego etiud kompozycja "Retrospective On A Broken Man".
Zupełnie inaczej słucha się drugiego krążka przynoszącego utwory zaaranżowane na potężnie brzmiący skład orkiestry pod dyrekcją, również w kilku utworach grającego na akordeonie, Enrique Ugarte. Mulo Francel nadał tu wielu swym wcześniejszym kompozycjom, zupełnie nowego blasku i kolorytu. Część utworów doskonale wpisuje się w konwencję bigbandowego jazzu, pozostałe natomiast przywołują skojarzenia z najlepszymi orkiestrami rozrywkowymi.
Pośród utworów znajdziemy także tematy, do których opracowania zainspirowały Francela liczne podróże: wyjazd do Egiptu przyczynił się do skomponowania "Flying Carpet", a kameralny utwór "Taquito Militar" Mariano Moresa, saksofonista "wziął na warsztat" pod wpływem pobytu w Buenos Aires.
Mulo Francel sięgnął też po kompozycje przygotowane przez zaprzyjaźnionych muzyków: gitarzysty Paulo Morello ( „Robert's Waltz”) i flecisty Philippa Sterzera ( „Die Abenteurer”).
Cały album kończy jeden z ulubionych standardów saksofonisty: "Misty" Erolla Garnera, w którym gustownie wspomaga go gitarowy duet Café del Mundo i  D.D.Lowka na kontrabasie.
Obie płyty stanowią doskonałą wizytówkę Mulo Francela, artysty wszechstronnego i ciągle poszukującego nowych brzmień i rozwiązań. Całości słucha się doskonale, smakując rozmaite barwy zawarte w kunsztownie przygotowanej i perfekcyjnie nagranej muzyce.
Premiera 27 października 2017.

Robert Ratajczak

________________________________________________________________________

  dystrybucja:

Mulo FRANCEL: Mocca Swing
2CD's 2017, ACT 6020-2

program:
CD1 - Mulo Francel Quartet Recordings:
1. Aphrodisia
2. Mocca Swing
3. Laqueur
4. Sunshine In A Honeypot
5. Pixinguinha
6. Atahualpa
7. Retrospective On A Broken Man
8. Polka Dots And Moonbeams
CD2 - Orchestra Works:
 1. Everything That Was
 2. Mocca Swing
 3. Flying Carpet
 4. Robert's Waltz
 5. Die Abenteurer
 6. Poet In Italia
 7. Goethe sulla strada
 8. Serenade For Young Lovers
 9. Taquito Militar
10.Misty

personel:
Mulo Francel - saksofon, klarnet, mandolina;
David Gazarov - fortepian;
Sven Faller - kontrabas;
Robert Kainar, Max Klaas - instr. perkusyjne;
Enrique Ugarte - akordeon;
Paulo Morello - gitara;
Munchner Rundfunkorchester (dyr. Enrique Ugarte);
Quadro Nuevo:
Andreas Hinterseher - bandoneon,
Evelyn Huber - harfa,
Chris Gall - fortepian,
D.D.Lowka - kontrabas;
Café del Mundo:
Jan Pascal, Alex Kilian - gitara

________________________________________________________________________

opisy innych płyt z katalogu ACT:czwartek, 05 października 2017, longplay_2010
Tagi: f jazz

Polecane wpisy