Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

MORTE PLAYS: Postapo /2017/

Bakcyl; Ogniwa; Fluor; Kwarantanna; Radiacja; Pustynia; Korozja; Śmieciowisko.

Zespół Morte Plays specjalizuje się w muzyce stanowiącej mieszankę jazzu, funku i alternatywnego rocka. Zespół tworzą studenci i absolwenci kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w Zielonej Górze: Marcin Łukasiewicz (gitara), Patryk Mott (saksofon tenorowy), Marek Styk (bas) i Marek Wesołowski (perkusja). Grupa ma za sobą gorąco przyjęte koncerty w ramach takich festiwali jak m.in. Jazztopad 2016, Zamkowe Kameralia w Malborku, 16 Międzynarodowe Spotkania Artystyczne 'Park Experyment' w Zbąszyniu, XI Róże Jazz Festiwal i Wiosna Bluesowo-Jazzowa w Piekarni Cichej Kobiety. Podczas ostatniego z wymienionych festiwali, gościem zespołu był kanadyjski muzyk Jacques Kuba Seguin.
Rok po fonograficznym debiucie jakim była płyta "Anomalia" (2016), Morte Plays powraca w zreformowanym składzie albumem "Postapo". Wszystkie utwory są dziełem lidera i założyciela formacji, Marcina Łukasiewicza wcześniej znanego m.in. z grup Jazz Another Jazz Quartet, Blue Dreaming Cat.
"Postapo" to płyta koncepcyjna, której tematyka dotyczy nuklearnej zagłady świata. Mimo ciężaru związanego z tak poważnym przesłaniem całego albumu, muzyka na nim zawarta to bardzo komunikatywne, nasycone wyrazistą melodyką utwory.
Wiodąca rola przypada nierzadko dialogującym z sobą partiom specyficznie brzmiącego saksofonu i gitary elektrycznej.
Poza dynamicznymi tematami w rodzaju "Bakcyl" i "Ogniwa", znalazło się też miejsce dla niosących wytchnienie, klimatycznych utworów: "Fluor" i ozdobionej fajną solówką gitary basowej "Pustynię".
Niepokój i zmienny rytm charakteryzuje "Kwarantannę", a nastrój apokalipsy najlepiej oddaje oparta na motorycznym rytmie popartym funkującymi partiami basu "Radiacja".
Kończące płytę "Korozja" i "Śmieciowisko" to z kolei najbardziej progresywne fragmenty całego albumu. Agresywne gitarowe riffy, szorstkie partie saksofonu, a do tego następujące po sobie motywy, sprawiają że mimo iż utwory swą długością nie przekraczają 5 minut, robią wrażenie bardzo rozbudowanych i złożonych.
Swym drugim albumem Morte Plays umacnia swą pozycję na krajowej scenie, jawiąc się jako zespół obalający jazzowe schematy i stereotypy. Oryginalne brzmienie wypracowane przez zespół, nie raniąc wrażliwości zaprzysiężonych miłośników jazzu, jednocześnie odsłania magię muzyki improwizowanej przed odbiorcami dotychczas jej unikającymi. Uniwersalność i oryginalność muzyki Morte Plays, własny repertuar, oraz świetny warsztat instrumentalny, stanowią niewątpliwe atuty zielonogórskiego kwartetu.
Album został wydany 6 października 2017 pod patronatem LongPlay.blox.pl.

Robert Ratajczak

o plycie przeczytasz również: TUTAJ

_______________________________________________________________________________

 

MORTE PLAYS: Postapo
CD 2017, Soliton ISRC: PLA8017763xx

program:
1. Bakcyl
2. Ogniwa
3. Fluor
4. Kwarantanna
5. Radiacja
6. Pustynia
7. Korozja
8. Śmieciowisko

personel:
Patryk Mott - saksofon
Marcin Łukasiewicz - gitara
Marek Styk - gitara basowa
Marek Wesołowski - perkusja

_______________________________________________________________________________

czwartek, 19 października 2017, longplay_2010

Polecane wpisy