Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Lisa STROCKENS / Stephan GOLDBACH: LouLou und die Heerscharen der Verfluchten /2017/

Prolog Des Tierbandigers; Verknupfung 1; Music For A While; Love Me Or Leave Me; Circle; L'Accordeoniste; Monolog; An R.; All The World Is Gree; Liar; Verknupfung 2; Mantra; Bei Dir War Es Immer So Schon; Verknupfung 3; Lulus Lied; Lulu's Back In Town; Vamps; Unravel.

Sopranistka Lisa Ströckens i kontrabasista Stephan Goldbach na nagranej w duecie płycie proponują utwory oparte na żywych interakcjach i improwizacji, oraz elementach muzyki klasycznej i jazzu. Artyści poznali się podczas studiów na Uniwersytecie Muzycznym w Saarland i już wówczas postanowili zrealizować niekonwencjonalny projekt łączący operowy śpiew z jazzowym kontrabasem. Dopiero jednak w sierpniu br. nadażyła się okazja aby zarejestrować w studio wspólnie opracowany materiał. Album zatytułowany "LouLou und die Heerscharen der Verfluchten" wypełnia 18 utworów do tekstów Franka Wedekinda i Gottfrieda Benna, pośród których obok własnych kompozycji artyści zarejestrowali tematy m.in. Henry'ego Purcella, Toma Waitsa i Björk.
Program płyty oscyluje wokół Lulu, postaci z 3-aktowej opery Albana Berga pod tym samym tytułem. Muzyków zafascynowała osoba femme fatale i prostytutki, ukazanej przez Berga w dziele opartym na dramatach Franka Wedekinda: „Duch Ziemi” i „Puszka Pandory”, oraz szereg możliwości tkwiących w opisaniu tej postaci za pomocą improwizowanej muzyki. Jedynym fragmentem oryginalnej muzyki Albana Berga jest fragment "Lulus Lied" wykorzystany  w ostatnich minutach tego słowno-muzycznego spektaklu.
Głos dysponującej czystym sopranem Lisy Strockens oraz jej ekspresja, energia i zdoloności fantazyjnego modulowania dźwięku, w połączeniu z jazzowym duchem improwizującego kontrabasisty, okazały się idealnym środkiem wyrazu.
Początkowo trudna w odbiorze śpiewogra dwojga niemieckich artystów, już po kilku minutach wciąga swym wyjątkowym nastrojem i niecodziennym klimatem. "LouLou i Przeklęci Słuchacze" to płyta stanowiąca ciekawy eksperyment i niemającą precedensu muzyczną formę.
Premiera 18 października 2017.

Robert Ratajczak

o plycie przeczytasz również: TUTAJ

_____________________________________________________________________________

  

Lisa STROCKENS / Stephan GOLDBACH: LouLou und die Heerscharen der Verfluchten
CD 2017, JazzHaus Musik, JHM 251

program:
 1. Prolog Des Tierbandigers
 2. Verknupfung 1
 3. Music For A While
 4. Love Me Or Leave Me
 5. Circle
 6. L'Accordeoniste
 7. Monolog
 8. An R.
 9. All The World Is Green
10.Liar
11.Verknupfung 2
12.Mantra
13.Bei Dir War Es Immer So Schon
14.Verknupfung 3
15.Lulus Lied
16.Lulu's Back In Town
17.Vamps
18.Unravel

personel:
Lisa Strockens - głos
Stephan Goldbach - kontrabas

_____________________________________________________________________________

opisy innych płyt wytwórni JazzHaus Musik: TUTAJ

wtorek, 17 października 2017, longplay_2010
Tagi: jazz g s

Polecane wpisy