Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

JULIAN HAUGLAND

Julian Haugland
PREMIERA 23 LISTOPADA 2018

Era Jazzu. Gramy już 20 lat!!!
(premiera 24 listopada 2018)

Poznań Jazz - Young & Power
(premiera 24 listopada 2018)

Carlo COSTA
Oblio

Roberto ALAGNA - Aleksandra KURZAK
Puccini In Love
(2018)

WALFAD
Colloids

Blog > Komentarze do wpisu

Jacek KOCHAN & musiConspiracy: Parentes /2017/

Parentes; Every version of no; Don't believe everything you read; Kokkelimonke; Time warp to let; Furlough system; First of many; New expensive head; One word too many.

Krakowski perkusista, kompozytor i band leader Jacek Kochan współpracował m.in. z Johnem Abercrombie, Kennym Wheelerem, Davem Liebmanem, Markiem Coplandem, Eddie Hendersonem, Larsem Danielssonem, Seamusem Blakem czy Piotrem Lemańczykiem i Leszkiem Możdżerem. Jest muzykiem, który od wielu lat nie ulegając przelotnym trendom i modom w muzyce jazzowej, po prostu robi swoje. Poza współtworzeniem licznych formacji i angażowaniu się w przedsięwzięcia zaprzyjaźnionych muzyków, co jakiś czas zaskakuje nas nowym oryginalnym projektem autorskim, niepodobnym do niczego co pojawia się aktualnie na scenie muzyki improwizowanej. Warto wymienić tu takie międzynarodowe składy jak: New Expensive Head (z gitarzystą Eivindem Aarsetem), Third Of Three (z pianistą Mauro Schiavone) czy N.A.K. (z basistą Petterem Eldhem). Nowym projektem perkusisty jest Jacek Kochan & musiConspiracy, skład tworzony z urodzonym w Palermo gitarzystą Fabrizio Brusca, akordeonistą Zbyszkiem Chojnackim i Michałem Kapczukiem (kontrabas).
Na płycie wydanej przez słowacką wytwórnię Hevhetia zatytułowanej "Parentes", zespół wspomagany jest przez 10-osobowy międzynarodowy skład, w którym znajdziemy m.in. wokalistę Sari Dajani, skrzypka Mateusza Smoczyńskiego, sekcję dętą oraz kwartet smyczkowy. Olbrzymi rozmach z jakim zrealizowano przedsięwzięcie zobowiązuje, dlatego uruchamiając płytę w odtwarzaczu, moje oczekiwania były wysokie.
53-minuty spędzone w środowisku dźwiękowym wykreowanym przez nową formację Jacka Kochana, nie zawiodły oczekiwań. W całości skomponowany i zaaranżowany na poszczególne instrumenty przez Kochana materiał, to muzyka bardzo wysublimowana, a jednocześnie przyjazna i komunikatywna.
Novum wobec dotychczasowych projektów Kochana, jest powierzenie dużej roli akordeonowi, który wraz z gitarą Fabrizio Brusci w dużej mierze stanowi o ostatecznym brzmieniu. Świetnie wypada kontrabas Michała Kapczuka, tworząc z wyeksponowanymi partiami perkusji symbiotyczny tandem, a wokalizy Sari Dajani dodają utworom szczególnego blichtru.
Charakterystyczne dla gry perkusisty poszarpane, niespokojne rytmy i zaakcentowana pulsacja, oprawione zostały tym razem wyjątkowo przestrzennie i bogato. Zaangażowanie do nagrań potężnego kilkunastoosobowego aparatu wykonawczego zdecydowanie się opłaciło. Nowa muzyczna propozycja Jacka Kochana, to płyta o własnym indywidualnym charakterze i niemożliwym do podrobienia klimacie.
Album ukazał się 11 września 2017.

Robert Ratajczak

__________________________________________________________________________

 dystrybucja:

Jacek KOCHAN & musiConspiracy: Parentes
CD 2017, Hevhetia HV 0158-2-331

program:
1. Parentes
2. Every version of no
3. Don't believe everything you read
4. Kokkelimonke
5. Time warp to let
6. Furlough system
7. First of many
8. New expensive head
9. One word too many

personel:
Fabrizio Brusca - gitara
Zbyszek Chojnacki - akordeon
Michał Kapczuk - bass
Jacek Kochan - inst. perkusyjne, elektronika
oraz:
Dag Einar Eilertsen - puzon
Fraser Fifield - kaval, flety
Lukasz Poprawski - saksofony
Wieslaw Wysocki - klarnet, saksofon
Mateusz Smoczyński, Moe Boo, Freja Reiza - skrzypce
Lim Voung - altówka
Carmeno Giovo - wiolonczela
Sari Dajani - wokal

__________________________________________________________________________

opis innego albumu Jacka Kochana:

opisy innych płyt wytwórni Hevhetia:

czwartek, 12 października 2017, longplay_2010

Polecane wpisy