Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Yelena Eckemoff
Manu Katché

Colors
PREMIERA 22 LUTEGO 2019

Radosław Sobczak
Marcin T.Łukaszewski - Piano Etudes
(2018)

Symfonia Wielkopolska 1918 / Pieśni powstańcze
(2018)

Zuzanna Lisiecka
Schubert / Liszt - Schwanengesang

Anna Miernik
My Polish Reflection
(2018)

A TRE
Bargielski, Krzanowski, Moryto
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

JASS: Mix of Sun and Clouds

Roman I; Mix of Sun and Clouds; Bio; Forced Empathy; Wagonnet Song; Ansia da Seperazione; Missing Marc Suetterlyn; Lonyay Utca; Roman II.

Francusko-szwajcarsko-amerykański kwartet JASS tworzą: związany w przeszłości z brytyjską wytwórnią Babel Label saksofonista Alban Darche, doskonale znany w Polsce puzonista Samuel Blaser (współpracujący z m.in. Michaelem Batesem, Stefanem Aeby i Andreasem Willersem), wszechstronny basista Sébastien Boisseau (znany m.in. z współpracy z Hansem Ludemannem), oraz mający za sobą współpracę z m.in. Johannesem Endersem i Wolfgangiem Muthspielem, perkusista John Hollenbeck. W muzyce zespołu (swą oryginalną nazwę zawdzięczającemu pierwszym literom imion muzyków), odnajdziemy elementy muzyki etnicznej i bluesa, podane w pikantnym improwizacyjnym sosie. Jazz podany przez Jass ma w sobie  zarówno posmak free, jak i echa nowoorleańskiej tradycji.
Dziewięć utworów wypełniających album formacji zatytułowany: "Mix of Sun and Clouds", to materiał skomponowany kolektywnie podczas wielu godzin prób i wspólnego muzykowania. Słuchając muzyki wypełniającej album, stwierdzić można że czworo muzyków, którzy w 2015 roku spotkali się w berlińskim studio nagraniowym, znalazło prawdziwy złoty środek bezkonfliktowo łączący improwizację z kompozycją. Partie solowe saksofonu tenorowego i puzonu oparte na solidnym, silnie zaakcentowanym fundamencie rytmicznym, olśniewając wyszukaną wirtuozerią, potrafią także uwieść melodyką i harmonią. Początkowo robiąca wrażenie trudnej w odbiorze muzyka JASS, kryje w sobie olbrzymi potencjał komunikatywności. By to dostrzec wystarczy w pierwszych minutach płyty przekroczyć niewidzialną bramę do tego osobliwego świata dźwięków.
Silnie zakorzeniona w jazzowej tradycji wyrafinowana muzyka kwartetu robi wrażenie tworzonej intuicyjnie i spontanicznie. Mimo, iż nie mamy do czynienia z albumem koncertowym, podejrzewam że wiele rozwiązań powstało na gorąco podczas pracy w studio.
Znajdziemy tu zarówno fragmenty pobudzające wyobraźnię i skłaniające do kontemplacji, jak i prawdziwe free jazzowe potyczki instrumentalistów. Słychać, iż każdy z muzyków mało że pieczołowicie przygotował własne kompozycje z myślą o wspólnej sesji, to podczas nagrań daje od siebie wszystko co ma najlepszego poprzez silne emocje i zaangażowanie.
"Mix of Sun and Clouds" przynosi muzykę szczerą, wysmakowaną i bezkompromisową. Warto by skład o tak silnym potencjale i artystycznej kreatywnosci, jak najdłużej kontytuował swą działalność.
Album ukazał się 10 listopada 2016.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________________

 

JASS: Mix of Sun and Clouds
CD, Yolk J2068

program:
1. Roman I
2. Mix of Sun and Clouds
3. Bio
4. Forced Empathy
5. Wagonnet Song
6. Ansia da Seperazione
7. Missing Marc Suetterlyn
8. Lonyay Utca
9. Roman II

personel:
Alban Darche - saksofon
Samuel Blaser - puzon
Sebastien Boisseau - kontrabas
John Hollenbeck - perkusja, instr. perkusyjne

_____________________________________________________________________________

Yolk to francuska wytwórnia płytowa założona w 1999 roku, prowadzona przez kontrabasistę, kompozytora i producenta nagraniowego, Sebastiena Boisseau. Program wydawniczy Yolk Records koncentruje się na wartościowych zjawiskach francuskiej muzyki jazzowej oraz międzynarodowych kolaboracjach artystów. Starannie dobierany repertuar owocuje pozycjami wyjątkowo wartościowymi i nietuzinkowymi.

opis innego albumu z katalogu Yolk:

czwartek, 26 października 2017, longplay_2010
Tagi: J jazz

Polecane wpisy