Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona Glinka
Anna Sikorzak-Olek
Adam Eljasinski

Gimel 1
PREMIERA 21 WRZEŚNIA 2018

Corneliu Dan Georgescu
Model Mioritic
(2018)

Octavian Nemescu
Apokatastatis
(2018)

Radosław Sobczak
Paderewski Piano Works
(2018)

Radosław Sobczak
Karol Szymanowski Piano Music
(2018)

Adam MAKSYMIENKO
Reminescence Of The Future
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

JASS: Mix of Sun and Clouds

Roman I; Mix of Sun and Clouds; Bio; Forced Empathy; Wagonnet Song; Ansia da Seperazione; Missing Marc Suetterlyn; Lonyay Utca; Roman II.

Francusko-szwajcarsko-amerykański kwartet JASS tworzą: związany w przeszłości z brytyjską wytwórnią Babel Label saksofonista Alban Darche, doskonale znany w Polsce puzonista Samuel Blaser (współpracujący z m.in. Michaelem Batesem, Stefanem Aeby i Andreasem Willersem), wszechstronny basista Sébastien Boisseau (znany m.in. z współpracy z Hansem Ludemannem), oraz mający za sobą współpracę z m.in. Johannesem Endersem i Wolfgangiem Muthspielem, perkusista John Hollenbeck. W muzyce zespołu (swą oryginalną nazwę zawdzięczającemu pierwszym literom imion muzyków), odnajdziemy elementy muzyki etnicznej i bluesa, podane w pikantnym improwizacyjnym sosie. Jazz podany przez Jass ma w sobie  zarówno posmak free, jak i echa nowoorleańskiej tradycji.
Dziewięć utworów wypełniających album formacji zatytułowany: "Mix of Sun and Clouds", to materiał skomponowany kolektywnie podczas wielu godzin prób i wspólnego muzykowania. Słuchając muzyki wypełniającej album, stwierdzić można że czworo muzyków, którzy w 2015 roku spotkali się w berlińskim studio nagraniowym, znalazło prawdziwy złoty środek bezkonfliktowo łączący improwizację z kompozycją. Partie solowe saksofonu tenorowego i puzonu oparte na solidnym, silnie zaakcentowanym fundamencie rytmicznym, olśniewając wyszukaną wirtuozerią, potrafią także uwieść melodyką i harmonią. Początkowo robiąca wrażenie trudnej w odbiorze muzyka JASS, kryje w sobie olbrzymi potencjał komunikatywności. By to dostrzec wystarczy w pierwszych minutach płyty przekroczyć niewidzialną bramę do tego osobliwego świata dźwięków.
Silnie zakorzeniona w jazzowej tradycji wyrafinowana muzyka kwartetu robi wrażenie tworzonej intuicyjnie i spontanicznie. Mimo, iż nie mamy do czynienia z albumem koncertowym, podejrzewam że wiele rozwiązań powstało na gorąco podczas pracy w studio.
Znajdziemy tu zarówno fragmenty pobudzające wyobraźnię i skłaniające do kontemplacji, jak i prawdziwe free jazzowe potyczki instrumentalistów. Słychać, iż każdy z muzyków mało że pieczołowicie przygotował własne kompozycje z myślą o wspólnej sesji, to podczas nagrań daje od siebie wszystko co ma najlepszego poprzez silne emocje i zaangażowanie.
"Mix of Sun and Clouds" przynosi muzykę szczerą, wysmakowaną i bezkompromisową. Warto by skład o tak silnym potencjale i artystycznej kreatywnosci, jak najdłużej kontytuował swą działalność.
Album ukazał się 10 listopada 2016.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________________

 

JASS: Mix of Sun and Clouds
CD, Yolk J2068

program:
1. Roman I
2. Mix of Sun and Clouds
3. Bio
4. Forced Empathy
5. Wagonnet Song
6. Ansia da Seperazione
7. Missing Marc Suetterlyn
8. Lonyay Utca
9. Roman II

personel:
Alban Darche - saksofon
Samuel Blaser - puzon
Sebastien Boisseau - kontrabas
John Hollenbeck - perkusja, instr. perkusyjne

_____________________________________________________________________________

Yolk to francuska wytwórnia płytowa założona w 1999 roku, prowadzona przez kontrabasistę, kompozytora i producenta nagraniowego, Sebastiena Boisseau. Program wydawniczy Yolk Records koncentruje się na wartościowych zjawiskach francuskiej muzyki jazzowej oraz międzynarodowych kolaboracjach artystów. Starannie dobierany repertuar owocuje pozycjami wyjątkowo wartościowymi i nietuzinkowymi.

opis innego albumu z katalogu Yolk:

czwartek, 26 października 2017, longplay_2010
Tagi: J jazz

Polecane wpisy