Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Iiro RANTALA & Ulf WAKENIUS: Good Stuff /2017/

Vienna; Carmen: Micaela & Don Jose; Helsinki; Palma; Seoul; Nessun Dorma; Sir Duke; Berlin; What a Wonderful World; Rome; Giant Steps; Love The Stuff (Stuff) / Ain't No Mountain High Enough.

Urodzony w Helsinkach pianista Iiro Rantala rozpoczął swą muzyczną przygodę wstępując do znanego chóru chłopięcego Cantores Minores. W późniejszym okresie podjął studia w Manhattan School of Music, kształcąc się jako pianista klasyczny i wykonując kompozycje takich mistrzów jak: J.S.Bach, Jean Sibelius czy W.A.Mozart. Wyjątkowo szerokie horyzonty muzyczne zawiodły go do działalności w ramach Trio Töykeät, oraz współpracy z teatrem i telewizją oraz artystami związanymi ze sceną pop. Dziś jest jednym z najbardziej aktywnych artystów związanych z monachijską wytwórnią ACT, który poza indywidualnymi projektami współpracuje także m.in. z Adamem Bałdychem, Asją Valcic, Michaelem Wollnym i ... genialnym szwedzkim gitarzystą Ulfem Wakeniusem.
Album "Good Stuff" firmowany jako duet: Iiro Rantala & Ulf Wakenius, poza nowymi kompozycjami obu muzyków będącymi rodzajem muzycznych pocztówek z Wiednia, Berlina, Rzymu (Wakenius) oraz Helsinek i Seoulu (Rantala), przynosi opracowania na gitarę i fortepian tematów m.in. Steviego Wondera i Johna Coltrane'a, ale też jazzowe wersje utworów Georgesa Bizeta i Giacomo Pucciniego.
Decyzja o nagraniu wspólnej płyty została podjęta po spotkaniu obu muzyków w 2015 roku podczas koncertu w Belińskiej Filharmonii. Ich wspólny występ w ramach dużego składu natchnął artystów do stworzenia czegoś w rodzaju europejskiego odpowiednika duetu Brada Mehldaua z Patem Metheny. Gdy doszło do 2-dniowej sesji jaka odbyła się pod koniec maja 2017 roku w Berlinie, okazało się że z obu stron pomysłów jest tak wiele, iż starczyłoby ich na nagranie nie jednej, a conajmniej kilku płyt.
Efekt w postaci albumu "Good Stuff" nie pozostawi obojętnym nawet najbardziej wymagającego słuchacza. Fuzja muzycznych osobowości szwedzkiego gitarzysty i fińskiego pianisty urzeka od pierwszej do ostatniej minuty płyty.
Rozpoczynający album temat Wakeniusa "Vienna" przywodzi na myśł specyficzną estetyką kompozycji Mozarta.
Echa koreańskigo folkloru dostrzeżemy w "Seul" Rantali.
Z kolei instrumentalne opracowania arii Bizeta i Pucciniego odnoszą się do muzycznych skojarzeń obu artystów z Mediolanem, mekką światowej opery, a słynny przebój Louisa Armstronga "What A Wonderful World" i dedykowany przez Steviego Wondera Ellingtonowi "Sir Duke", przynoszą wytchnienie i dawkę prawdziwie odprężających melodii.
Ulf Wakenius jak zawsze zachwyca niebywałą techniką i wirtuozerią. W jego grze słychać elementy flamenco i cygański posmak, co wobec gitarzysty ze Szwecji nie jest przecież oczywiste. Partnerujący mu Rantala potrafi doskonale zapewnić harmonię i jednocześnie olśniewać błyskotliwymi solówkami.
Na wydawanych przez ACT płytach bardzo często mamy do czynienia z wyjątkowymi konstelacjami rozmaitych artystów. "Good Stuff" zapisze się pośród nich grubą czcionką, jako pozycja doprawdy wyjątkowa.
Premiera 27 października 2017.

Robert Ratajczak

___________________________________________________________________________

  dystrybucja:

Iiro RANTALA & Ulf WAKENIUS: Good Stuff
CD 2017, ACT 9851-2

program:
1. Vienna
2. Carmen: Micaela & Don Jose
3. Helsinki
4. Palma
5. Seoul
6. Nessun Dorma
7. Sir Duke
8. Berlin
9. What a Wonderful World
10.Rome
11.Giant Steps
12.Love The Stuff (Stuff) / Ain't No Mountain High Enough

personel:
Ulf Wakenius - gitara
Iiro Rantala - fortepian

___________________________________________________________________________

opisy innych płyt:

- Iiro Rantala:

     

- Ulf Wakenius:

   

opisy innych płyt z katalogu ACT:

wtorek, 03 października 2017, longplay_2010
Tagi: jazz R w

Polecane wpisy