Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona GLINKA

Two Minutes

WEEZDOB COLLECTIVE
Star Cadillac

Piotr WOJTASIK
To Whom it May Concern
(2018)

Judith LORICK
The Second Time Around
(2018)

Mike BOGLE Trio
Dr.B!
(2018)

Juliusz Łuciuk
Choral Works
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Iiro RANTALA & Ulf WAKENIUS: Good Stuff /2017/

Vienna; Carmen: Micaela & Don Jose; Helsinki; Palma; Seoul; Nessun Dorma; Sir Duke; Berlin; What a Wonderful World; Rome; Giant Steps; Love The Stuff (Stuff) / Ain't No Mountain High Enough.

Urodzony w Helsinkach pianista Iiro Rantala rozpoczął swą muzyczną przygodę wstępując do znanego chóru chłopięcego Cantores Minores. W późniejszym okresie podjął studia w Manhattan School of Music, kształcąc się jako pianista klasyczny i wykonując kompozycje takich mistrzów jak: J.S.Bach, Jean Sibelius czy W.A.Mozart. Wyjątkowo szerokie horyzonty muzyczne zawiodły go do działalności w ramach Trio Töykeät, oraz współpracy z teatrem i telewizją oraz artystami związanymi ze sceną pop. Dziś jest jednym z najbardziej aktywnych artystów związanych z monachijską wytwórnią ACT, który poza indywidualnymi projektami współpracuje także m.in. z Adamem Bałdychem, Asją Valcic, Michaelem Wollnym i ... genialnym szwedzkim gitarzystą Ulfem Wakeniusem.
Album "Good Stuff" firmowany jako duet: Iiro Rantala & Ulf Wakenius, poza nowymi kompozycjami obu muzyków będącymi rodzajem muzycznych pocztówek z Wiednia, Berlina, Rzymu (Wakenius) oraz Helsinek i Seoulu (Rantala), przynosi opracowania na gitarę i fortepian tematów m.in. Steviego Wondera i Johna Coltrane'a, ale też jazzowe wersje utworów Georgesa Bizeta i Giacomo Pucciniego.
Decyzja o nagraniu wspólnej płyty została podjęta po spotkaniu obu muzyków w 2015 roku podczas koncertu w Belińskiej Filharmonii. Ich wspólny występ w ramach dużego składu natchnął artystów do stworzenia czegoś w rodzaju europejskiego odpowiednika duetu Brada Mehldaua z Patem Metheny. Gdy doszło do 2-dniowej sesji jaka odbyła się pod koniec maja 2017 roku w Berlinie, okazało się że z obu stron pomysłów jest tak wiele, iż starczyłoby ich na nagranie nie jednej, a conajmniej kilku płyt.
Efekt w postaci albumu "Good Stuff" nie pozostawi obojętnym nawet najbardziej wymagającego słuchacza. Fuzja muzycznych osobowości szwedzkiego gitarzysty i fińskiego pianisty urzeka od pierwszej do ostatniej minuty płyty.
Rozpoczynający album temat Wakeniusa "Vienna" przywodzi na myśł specyficzną estetyką kompozycji Mozarta.
Echa koreańskigo folkloru dostrzeżemy w "Seul" Rantali.
Z kolei instrumentalne opracowania arii Bizeta i Pucciniego odnoszą się do muzycznych skojarzeń obu artystów z Mediolanem, mekką światowej opery, a słynny przebój Louisa Armstronga "What A Wonderful World" i dedykowany przez Steviego Wondera Ellingtonowi "Sir Duke", przynoszą wytchnienie i dawkę prawdziwie odprężających melodii.
Ulf Wakenius jak zawsze zachwyca niebywałą techniką i wirtuozerią. W jego grze słychać elementy flamenco i cygański posmak, co wobec gitarzysty ze Szwecji nie jest przecież oczywiste. Partnerujący mu Rantala potrafi doskonale zapewnić harmonię i jednocześnie olśniewać błyskotliwymi solówkami.
Na wydawanych przez ACT płytach bardzo często mamy do czynienia z wyjątkowymi konstelacjami rozmaitych artystów. "Good Stuff" zapisze się pośród nich grubą czcionką, jako pozycja doprawdy wyjątkowa.
Premiera 27 października 2017.

Robert Ratajczak

___________________________________________________________________________

  dystrybucja:

Iiro RANTALA & Ulf WAKENIUS: Good Stuff
CD 2017, ACT 9851-2

program:
1. Vienna
2. Carmen: Micaela & Don Jose
3. Helsinki
4. Palma
5. Seoul
6. Nessun Dorma
7. Sir Duke
8. Berlin
9. What a Wonderful World
10.Rome
11.Giant Steps
12.Love The Stuff (Stuff) / Ain't No Mountain High Enough

personel:
Ulf Wakenius - gitara
Iiro Rantala - fortepian

___________________________________________________________________________

opisy innych płyt:

- Iiro Rantala:

     

- Ulf Wakenius:

   

opisy innych płyt z katalogu ACT:

wtorek, 03 października 2017, longplay_2010
Tagi: jazz R w

Polecane wpisy