Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Poznań Jazz - Young & Power

Eleanor MEYNELL
Piano Music From Leipzig
(premiera 1 marca 2019)

Roman Palester
Muzyka kameralna 1
(2018)

Michał JAROS
Floating Bridges
(2018)

Marta KLOUCKOVA Quartet
Loving Season
(2018)

Adam ŻUKIEWICZ
The Beginnings
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Hannes ZERBE Jazz Orchester Berlin: Kalkutta /2017/

Junijuliaug; Kalkutta; PH-Wert 17; Einspruch Nr. 2; Allegro Assai.

Urodzony w 1941 roku w Łodzi kompozytor, aranżer i pianista Hannes Zerbe, przed laty powszechnie uważany za ambasadora jazzu z NRD, w ostatnich latach z wielkim powodzeniem prowadzi własną orkiestrę jazzową Hannes Zerbe Jazz Orchester Berlin. W roku 2012 płytą ''Eisleriana'' orkiestra oddała hołd wybitnemu wiedeńskiemu kompozytorowi Hannsowi Eislerowi (1898-1962), który zapisał się w historii muzyki grubą czcionką dzięki owocnej współpracy z Bertoldem Brechtem, oraz dzięki skomponowaniu muzyki do ...Hymnu Państwowego Niemieckiej Republiki Demokratycznej: ''Auferstanden aus Ruinen''. Następnym projektem berlińskiej orkiestry było również dzieło konceptualne, tym razem odwołujące się do wiersza Goethego: ''Król Elfów''. Nagranie zrealizowane podczas koncertu w listopadzie 2012 roku w Berlinie ukazało się na płycie "Erlkonig" (2013). Kolejnym albumem Berlińskiej Orkiestry Jazzowej Hannesa Zerbe jest "Kalkutta", płyta zawierająca cztery nowe kompozycje lidera, pianisty i dyrygenta, oraz miniaturę wybraną z Małej Symfonii Hannsa Eislera.
Brzmienie kilkunastoosobowej orkiestry idealnie łączy w sobie jazz z elementami muzyki ilustracyjnej i popularnej. Zaskakujące jest to, iż mimo dużego składu i ciążącej nad muzykami konieczności podporządkowania się podstawowym formom kompozycji, artyści w trakcie tych długich, rozbudowanych tematów, najzwyczajniej improwizują. Cechą charakterystyczną kompozycji Hansa Zerbe, jest pozostawienie w każdym utworze miejsca na swobodne kreacje poszczególnych instrumentów. Nie byłoby to jednak trafne rozwiązanie, gdyby nie wyśmienity warsztat instrumentalistów wchodzących w skład orkiestry. Pośród nich warto wymienić wieloletniego partnera muzycznego Hannesa Zerbe, nestora niemieckiego jazzu, klarnecistę Jurgena Kupke. Jego doświadczenie i charyzma idealnie kontrastują z muzycznymi osobowościami młodszych artystów. Pośród nich uwagę zwraca berlińska saksofonistka i klarnecistka Silke Eberhard, mająca na swym koncie kilkanaście albumów nagranych zarówno z własnymi składami jak w ramach współpracy z m.in.: Alexandrem Hawkinsem, Hansem Ludemannem, czy wreszcie pianistą Uwe Ubergiem (doskonały album "Turns", 2016). Saksofonistami w składzie orkiestry są też Dirk Engelhardt, z którym w 2016 roku Zerbe nagrał koncepcyjny album: "Nachtcafe" (2016), oraz Alexander Beierbach, niezwykle aktywny i kreatywny instrumentalista berlińskiej sceny, prowadzący własne trio i kwartet, oraz tworzący wraz z pianistką Fee Stracke duet, mający na swym koncie stylowy album: "10 nach 10" (2013). Wymieniając muzyków tworzących Hannes Zerbe Jazz Orchester Berlin, niesposób pominąć klarnecistę basowego i flecistę Gebharda Ullmanna, znanego z płyt wytwórni ACT i współpracy z nowojorskim gitarzystą Scottem DuBois oraz saksofonistą Christianem Weidnerem.
Hannes Zerbe w szeregach swej orkiestry zgromadził prawdziwą śmietankę niemieckich muzyków. Jego nowe kompozycje zgromadzone na albumie "Kalkutta" zyskały najlepszą z mozliwych oprawę instrumentalną. W grze orkiestry trudno nie dostrzec prawdziwego entuzjazmu i indywidualnego zaangażowania każdego z muzyków. "Kalkutta" to album pod każdym względem perfekcyjnie dopracowany, a jednocześnie muzyka na nim zawarta robi wrażenie bardzo swobodnej i naturalnej.
Płyta ukazała się 18 października 2017.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

__________________________________________________________________________

Hannes ZERBE Jazz Orchester Berlin: Kalkutta
CD 2017, JazzHaus Musik JHM 248

program:
1. Junijuliaug
2. Kalkutta
3. PH-Wert 17
4. Einspruch Nr. 2
5. Allegro Assai

personel:
Jurgen Kupke - klarnet
Silke Eberhard - saksofon, klarnet
Nico Lohmann - saksofon, flet
Dirk Engelhardt, Alexander Beierbach - saksofon
Gebhard Ullmann - klarnet, flet
Damir Bacikin, Nikolaus Neuser, Christian Magnusson - trąbka
Stefan Most - róg
Florian Juncker, Alistair Duncan - puzon
Matthew Booket - tuba
Jorg Schippa - gitara
Hannes Zerbe - fortepian
Horst Nonnenmacher - kontrabas
Christian Marien - perkusja

__________________________________________________________________________

opisy innych płyt Hannesa Zerbe:

opisy innych płyt wydanych przez JazzHaus Musik: TUTAJ

środa, 18 października 2017, longplay_2010
Tagi: jazz z

Polecane wpisy