Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Bob FERREL's Jazztopian Dream /2017/

My Secret Love; Alter Ego; Yardbird Suite; Inner Glimpse; Poetry; Don't Go To Strangers; We Began With A Kiss; You've Got To Have Freedom; Soul Bop; Every Day I Have The Blues.

Urodzony w 1960 roku amerykański puzonista Bob Ferrel ma za sobą wieloletnią współpracę z prowadzonym przez Mercera Ellingtona zespołem Duke Ellington Orchestra. Wówczas też stał się współpracownikiem takich gwiazd jazzu jak Ella Fitzgerald, Sarah Vaughn, Nancy Wilson, Johnny Hartman, Cab Calloway, Mulgrew Miller czy Kenny Garrett. Dziś z powodzeniem prowadzi własne składy koncertując w najbardziej prestiżowych salach i klubach za Oceanem. Na najnowszym albumie jego zespołu "Bob Ferrel's Jazztopian Dream", znajdziemy takie tematy jak m.in.: "Yardbird Suite" Charliego Parkera i "Inner Glimpse" McCoy Tynera.
Materiał wyraźnie nawiązuje do złotej ery big bandów lat 30-tych i 40-tych i największej popularności swingu. Znajdziemy tu jednak również dużą dawkę bebopu i elementów muzyki latynoskiej. Specyfikę albumu podkreśla udział w czterech nagraniach ("Yardbird Suite", "Don't Go To Strangers", "You've Got To Have Freedom" i "Every Day I Have The Blues") znanego wokalisty Dwight Westa, znakomicie odnajdującego się w tym repertuarze.
Bob Ferrel jako lider grający na dość rzadko eksponowanym w tej roli instrumencie, zdecydowanie dominuje pośród trąbek i całej baterii saksofonów (altowy, tenorowy i barytonowy). Nic dziwnego, wszak przygotowany przez niego program w głównej mierze eksponuje walory powszechnie uważanego za instrument mało melodyjny, puzonu. Jednak okazuje się iż, oprawiony w ramy kunsztownych aranżacji puzon, potrafi okazać się również bardzo wdzięcznym instrumentem solowym. Przekonuje o tym pełna wyszukanej wirtuozerii gra lidera, demonstrującego wszelkie walory melodyczno-wirtuozerskie puzonu, a nawet robiącego wrażenie przekraczania granic możliwości instrumentu.
Pośród dynamicznych swingujących tematów znajdziemy też stylowo zaaranżowaną i genialnie wykonaną balladę "Poetry" saksofonisty Timothy Haywarda i roztańczoną sambę Augie Rivery "We Began With A Kiss".
Upust szaleńczym improwizacjom muzycy dają podczas "Soul Bop", a szczyptę bluesa odnajdziemy w kończącym album standardzie "Every Day I Have The Blues".
Po czterdziestu (!) latach zasiadania w szeregach Duke Ellington Orchestra, Bob Ferrel sięgnął po repertuar jaki wykonywał przez kilka dziesięcioleci swej kariery z rozmaitymi składami. Tym razem jednak, to on jest liderem, a jego instrument wiodącym w zespole.
"Jazztopian Dream" to bardzo udana, stylowa płyta zabierająca nas do świata starego swingującego jazzu, widzianego (słyszanego) przez pryzmat puzonu.
Album ukazał się 6 października 2017.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

___________________________________________________________________________

 

Bob FERREL's Jazztopian Dream
CD 2017, Bob Ferrel Music BFM-004

program:
 1. My Secret Love
 2. Alter Ego
 3. Yardbird Suite
 4. Inner Glimpse
 5. Poetry
 6. Don't Go To Strangers
 7. We Began With A Kiss
 8. You've Got To Have Freedom
 9. Soul Bop
10.Every Day I Have The Blues

personel:
Dwight West - wokal
Vinnie Cutro, Rob Henke - trąbka
Roy Nicolosi - saksofony, trąbka
Joe Ford, Frank Elmo - saksofony
Bob Ferrel - puzon
Sharp Radway, Hector Davila - fortepian
Daryl Johns, Ruben Rodriguez - bass
Steve Johns - perkusja
Frank Valdes - instr. perkusyjne

___________________________________________________________________________

czwartek, 19 października 2017, longplay_2010
Tagi: f jazz

Polecane wpisy