Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Richard GALLIANO: New Jazz Musette /2016/

A French Touch; Billie; Coloriage; Nice Blues; Ballade Pour Marion; Fou Rire; Giselle; Laurita; Love Day; Waltz For Nicky; Ten Years Ago; Tango Pour Claude; Viaggio; Lili; Beritwaltz; Spleen; Azul Tango; Aurore.

Richard Galliano to instrumentalista niemal niezauważalnie balansujący pomiędzy jazzem a muzyką klasyczną, będący niedoścignionym interpretatorem muzyki Astora Piazzolli, oraz muzyk, który wprowadził akordeon w formułę jazzowej improwizacji. Kilka miesięcy po znakomitej płycie "Mare Nostrum II" (2016) nagranej z Paolo Fresu i Janem Lundgrenem, lecz jeszcze przed ukazaniem się genialnej płyty "An Evening with Ron Carter and Richard Galliano" (2017), światło dzienne ujrzał 2-płytowy album francuskiego mistrza akordeonu i bandoneonu: "New Jazz Musette". Tytuł wydawnictwa odnosi się do brzmienia określanego jako musette, a w dokonanych w Paryżu nagraniach akordeoniście towarzyszą: gitarzysta Sylvain Luc, belgijski kontrabasista Philippe Aerts i znany z współpracy z m.in. Arethą Franklin i Tiną Turner, perkusista Andre Ceccarelli.
Na dwóch krążkach znajdziemy nowe opracowania 18 autorskich kompozycji Richarda Galliano, stanowiące tym samym ciekawy przekrój dorobku francuskiego wirtuoza. Okazją do przygotowania nowych wersji ulubionych kompozycji Galliano była 30-rocznica nagrania głośnej płyty "Spleen", która okazała się przełomową w karierze muzyka. To dzięki temu właśnie albumowi Richardowi Galliano udało się ożywić musette i zmienić oblicze akordeonu, przez wielu postrzeganego dotąd jako instrument archaiczny i niemodny.
W programie albumu nagranego w składzie złożonym z muzyków od lat współpracujących z liderem, znalazły się tematy eksponowane już wielokrotnie w różnych konfiguracjach. Jednak słuchając nowych wersji skocznego i zawadiackiego "A French Touch", nostalgicznej "Billie" (dedykowanej Billie Holiday), czy romantycznych ballad jak "Ballade pour Marion" i "Giselle", trudno zarzucić muzykowi wtórność czy epigonizm. Nowe opracowania zachwycają bowiem wyjątkowymi aranżacjami a niejednokrotnie nowatorskim potraktowaniem znanych od lat tematów. To także rodzaj podsumowania ostatnich trzech dekad muzycznej kariery wirtuoza i całkiem świeże spojrzenie na utwory powstałe na ich przestrzeni. Tak gram dziś i tak obecnie postrzegam i czuję tę muzykę - zdaje się przekazywać tym albumem mistrz akordeonu.
Towarzyszący muzycy doskonale oprawiają partie akordeonu stylowym akompaniamentem. Ogromny wpływ na ostateczny kształt utworów ma Sylvain Luc, gitarzysta dysponujący wyjątkową techniką, idealnie wzbogacający brzmienie partiami w stylu gypsy spod znaku Django Reinhardta. Perkusista Andre Ceccarelli zdaje się grać intuicyjnie, z wyjątkowym wyczuciem wtapiając się w stylową konwencję. Natomiast Philippe Aerts przy kontrabasie, poza zapewnieniem muzykom solidnego i bezpiecznego fundamentu, niejednokrotnie pozwala sobie na solowe ucieczki. Jedna z nich ma miejsce podczas otwierającego drugą płytę "Waltz For Nicky".
Miłośników Richarda Galliano nie trzeba przekonywać do sięgnięcia po to 2-płytowe wydawnictwo. Jeśli jednak ktoś nie posiada w swych zbiorach płyt artysty, ma doskonałą okazję do rozpoczęcia przygody z jego muzyką i poznania w przekrojowej, lecz zaktualizowanej formie najpopularniejszych utworów, jednego z najważniejszych muzyków przełomu XX i XXI wieku.
Album ukazał się 28 października 2016 roku.

Robert Ratajczak

_________________________________________________________________________

 

Richard GALLIANO: New Jazz Musette
2CD's 2016, Ponderosa Music & Art cd 133

program:
CD1
1. A French Touch
2. Billie
3. Coloriage
4. Nice Blues
5. Ballade Pour Marion
6. Fou Rire
7. Giselle
8. Laurita
9. Love Day
CD2
1. Waltz For Nicky
2. Ten Years Ago
3. Tango Pour Claude
4. Viaggio
5. Lili
6. Beritwaltz
7. Spleen
8. Azul Tango
9. Aurore

personel:
Richard Galliano - akordeon
Sylvain Luc - gitara
Philippe Aerts - kontrabas
Andre Ceccarelli - perkusja

_________________________________________________________________________

opisy poprzednich albumów Richarda Galliano:

 

środa, 20 września 2017, longplay_2010
Tagi: jazz g

Polecane wpisy