Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Piotr SCHMIDT & Wojciech NIEDZIELA: Dark Morning

Dark Morning; Seclusion; To Kiss The Ivories; Long Days Intro 1; Dla Norberta; Przestwór; Sanostol; Long Days Intro 2; Paderewa Waltz; Fragtime; Long Days Lonely Nights; Cassimir.

Album "Dark Morning" to efekt współpracy czołowego trębacza młodej sceny jazzowej Piotra Schmidta z jednym z najważniejszych polskich improwizujących pianistów, Wojciechem Niedzielą. Od początku ub. roku muzycy wielokrotnie razem koncertowali, odkrywając coraz większe możliwości i znajdując rozwiązania wynikające z połączenia swych sił we wspólnym projekcie. Nagrań dokonano w Gliwicach w czerwcu br., a na program albumu złożyło się 12 kameralnych utworów przygotowanych przez obu artystów. Są wśród nich zarówno znane z wcześniejszych opracowań kompozycje, utwory premierowe, jak i powstałe pod wpływem impulsu improwizacje.
Zetknięcie się niepokornego ducha Piotra Schmidta, który w swych rozmaitych projektach niejednokrotnie zdaje się poszerzać definicję jazzu, z obecnym na muzycznej scenie od początku lat 80-tych, wybitnym i doświadczonym pianistą, zaowocowało płytą przynoszącą blisko godzinę muzyki kameralnej, lecz pełnej ekspresji, dynamiki i nieoczekiwanych zwrotów.
Pośród dominujących na płycie stylowych, klimatycznych tematów, znajdziemy też żywiołowe improwizacje oparte na fascynujących dialogach ("Przestwór").
Z kolei do nowoorleańskiej tradycji odwołuje się "Sanostol", a zagrane solo przez Wojciecha Niedzielę "Fragtime" to rodzaj zgrabnej ragtime'owej miniaturki ozdobionej stylowymi trzaskami płyty winylowej.
Jakże celnym zwieńczeniem albumu jest kojący "Cassimir". Doprawdy piękne zakończenie całej płyty.
W swym wspólnym projekcie muzycy wypracowali własny, niepowtarzalny język muzyczny, niemożliwy do przełożenia przez innych instrumentalistów. Czyni to "Dark Morning" albumem doprawdy wyjątkowym, nie mającym na polskiej scenie jazzowej swego odpowiednika.
Uwagę zwraca świetna realizacja nagrań w gliwickim studio Jazzovia. Mimo dwóch tak różniących się od siebie instrumentów udało się znaleźć złoty środek. Szeroka baza stereo, pełne głębi brzmienie fortepianu i umiejętne wykorzystanie pogłosu w partiach trąbki, robią ogromne wrażenie.
To płyta, której po wysłuchaniu najzwyczajniej nie chce się odkładać na półkę. Warto ją mieć pod ręką, gdyż zapewne często będzie wracać do kieszeni odtwarzacza.
Album ukazał się 1 wrzesnia 2017.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

________________________________________________________________________

 

Piotr SCHMIDT & Wojciech NIEDZIELA: Dark Morning
CD SJ Records 024

program:
 1. Dark Morning
 2. Seclusion
 3. To Kiss The Ivories
 4. Long Days Intro 1
 5. Dla Norberta
 6. Przestwór
 7. Sanostol
 8. Long Days Intro 2
 9. Paderewa Waltz
10.Fragtime
11.Long Days Lonely Nights
12.Cassimir

personel:
Piotr Schmidt - trąbka
Wojciech Niedziela - fortepian

________________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych przez SJ Records: TUTAJ

poniedziałek, 25 września 2017, longplay_2010

Polecane wpisy