Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Ola TRZASKA: Amulet

Brahms; Gino; Esquinas; Lonely Place; Intro: 3Ballads; Horyzont (3Ballads); Love Song; End Of Love; E Preciso Perdoar; Tylko z Tobą; Fly Away With Me; Amulet (Little Pink-Pini).

"Amulet" to już druga autorska płyta kompozytorki, wokalistki i flecistki Oli Trzaski po nominowanej do Fryderyka "All Around" (2014). Artystce towarzyszą muzycy wywodzący się ze ścisłej czołówki polskiego jazzu, jak m.in. grający na instr. klawiszowych Nikola Kołodziejczyk, basista Andrzej Święs czy Sebastian Kuchczyński (perkusja). Pośród 11 utworów w większości samodzielnie przygotowanych przez Olę Trzaskę, znajdziemy też kompozycję powstałą pod wpływem inspiracji muzyką Johannesa Brahmsa ("Brahms"), utwór dedykowany Gino Vanelliemu ("Gino"), oraz interpretacje tematów: "So You Say" znanego z repertuaru Manhattan Transfer (tu pod oryginalnym brazylijskim tytułem: "Esquinas") i "E Preciso Perdoar" Alzivando Luza i Carlosa Cquueijo.
Konwencja wypracowana przez artystkę na pierwszym albumie, doskonale sprawdza się również w przypadku "Amuletu". Chociaż mamy do czynienia z utworami wyposażonymi w niebanalne teksty, głos wokalistki mimo dominującej roli, zdaje się być traktowany jako jeden z instrumentów doskonale zsynchronizowany z pozostałymi partiami. Sprawia to, iż trudno traktować instrumentację jako zaledwie podkład dla wokalistki, a utwory wypełniające album trudno określić mianem typowych piosenek.
Siłą wokalistyki Oli Trzaski jest przede wszystkim ekspresja i ogromny dar przekazywania swym głosem szczerych emocji i uczuć. W zetknięciu z bardzo osobistymi utworami, przygotowanymi na płytę, robi to ogromne wrażenie.
Nieoceniona rola przypada grającemu na puzonie i puzonie wentylowym, Michałowi Tomaszczykowi. Jego partie i solówki stanowią wyjątkowe ornamenty utworów, a zarazem w dużej mierze kreują klimat całej płyty. Trudno również nie zwrócić uwagi na wyjątkową oprawę basową, za którą odpowiedzialny jest grający zarówno na kontrabasie jak gitarze basowej, Andrzej Święs (mistrzostwo osiąga podczas "Fly Away With Me"). Bardzo efektownie rozplanowano i zaaranżowano również partie chórków, wykonywane przez samą Olę Trzaskę.
Pośród piosenek wypełniających płytę znajdziemy efektowny duet w postaci zaśpiewanej wraz z Ivo (Iwoną) Kmiecik "Love Song", a wyjątkowo pięknym zakończeniem albumu jest przepiękna, z orkiestrowym wręcz rozmachem zaaranżowana, piosenka tytułowa.
Być może nie jest to płyta, której wysłuchać można kilkakrotnie raz za razem, lecz warto by zawsze była w pobliżu, gdyż każde kolejne sięgnięcie po "Amulet" przynosi równie silne doznania.
Uwagę zwraca bardzo staranna edycja albumu wyposażonego w książeczkę zawierającą teksty piosenek, oraz osobiste komentarze i refleksje artystki.
Album ukazał się 18 listopada 2016 roku.

Robert Ratajczak

__________________________________________________________________________

Ola TRZASKA: Amulet
CD, SJ Records 016

program:
 1. Brahms
 2. Gino
 3. Esquinas
 4. Lonely Place
 5. Intro: 3Ballads
 6. Horyzont (3Ballads)
 7. Love Song feat. Ivo Kmiecik
 8. End Of Love
 9. E Preciso Perdoar
10.Tylko z Tobą
11.Fly Away With Me
12.Amulet (Little Pink-Pini)

personel:
Ola Trzaska - wokal, flet
Michał Tomaszczyk - puzony
Nikola Kołodziejczyk - instr. klawiszowe, syntezatory
Andrzej Święs - gitara basowa, kontrabas
Sebastian Kuchczyński - perkusja
oraz
Ivo Kmiecik - wokal
Przemysław Florczak - klarnety, saksofony
Łukasz Korybalski - flugelhorn
Joanna Żmijewska - obój
Marcin Piękoś - rhodes

__________________________________________________________________________

wtorek, 26 września 2017, longplay_2010

Polecane wpisy