Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Miloš ŽELEZŃÁK, Anna & Vtáćiky /2017/

Cesta - cestićka; Adam; Noe; Lót; Jozef; V strede mora; Koniec sveta; Kniha nehasnuca; Bol raz na svete; Raj; Plać Adama; Dávny raj.

Słowacki gitarzysta Miloš Železňák już na początku lat 80-tych dał się poznać jako znakomity i wszechstronny multiinstrumentalista. Urodzony w 1950 roku muzyk, angażuje się w rozmaite projekty związane z rockiem, jazzem i muzyką popularną. W ostatnim czasie związał swą artystyczną działalność z wokalistką Anną A.Hláváćovą proponując program złożony z niekonwencjonalnych opracowań epickich pieśni z Czarnogóry, Rosji i Ukrainy. Jeden z recitali duetu jaki odbył się w zabytkowej franciszkańskiej kaplicy św.Jana w Bratysławie, posłużył za materiał albumu "Miloš Železňák, Anna & Vtáćiky".
Repertuar płyty to pieśni prostego ludu, niejednokrotnie odizolowanego od zewnętrznego świata i zdobyczy cywilizacji. Ich tematyka dotyczy zarówno uczuć i duchowych uniesień, jak i problemów związanych z pracą w polu, zaślubinami, narodzinami, śmiercią itd. Przez stulecia pieśni te ulegały rozmaitym transformacjom, tworząc w różnych regionach odmienne mieszanki stylistyczne. Przekazywane przez trubadurów i wędrownych ludowych śpiewaków wykonywane były najczęściej przy akompaniamencie gitary, kobzy lub liry korbowej.
Miloš Železňák grający na wszystkich instrumentach jakie słyszymy na płycie, połączył brzmienie tradycyjnych ludowych instrumentów jak mandolina, lira, oud czy buzuki, z dźwiękami gitary elektrycznej i instrumentów elektronicznych. Multiinstrumentalista zachował jednak pierwotny charakter utworów oddając w pełni ich oryginalny charakter, tworząc bogate, rozbudowane dźwiękowo tło dla ujmującego głosu wokalistki. Pełne uroku, a jednocześnie ogromnych emocji, wschodnie pieśni, ujmują melodycznym bogactwem i specyficznym etnicznym nastrojem. Podane w tak ciekawej formie, zafascynować mogą niejednego odbiorcę nie mającego dotąd styczności z tą muzyką. Z kolei dla poszukujących nieznanych wcześniej brzmień, płyta okazać się może prawdziwym skarbem. Staranna edycja albumu zawiera wielostronicową książeczkę z oryginalnymi tekstami pieśni i ich przekładem na język angielski. 
Album ukazał się 8 sierpnia 2017.

Robert Ratajczak

______________________________________________________________________________

 dystrybucja:

Miloš ŽELEZŃÁK, Anna & Vtáćiky
CD 2017, Hevhetia HV 0132-2-331

program:
 1. Cesta - cestićka
 2. Adam
 3. Noe
 4. Lót
 5. Jozef
 6. V strede mora
 7. Koniec sveta
 8. Kniha nehasnuca
 9. Bol raz na svete
10.Raj
11.Plać Adama
12.Dávny raj

personel:
Anna A.Hlaváćová - wokal
Miloš Železňák - gitary, mandolina, oud, buzuki, ruan, pipa, instr. klawiszowe, instr.perkusyjne, flety

______________________________________________________________________________

opisy innych płyt wytwórni Hevhetia: 

wtorek, 12 września 2017, longplay_2010
Tagi: world music z

Polecane wpisy