Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

India CZAJKOWSKA & Kuba LASOCKI: Borderline /2016/

Being; Extreme; Slow Tango; Joy; The Internal Sea; Definitely; Surround Me; Eternal Flowers; It Is.Love; Seven Gates; The Orange Space.

India Czajkowska to wszechstronna artystka, której działalność obejmuje zarówno prace kompozytorskie dla teatru i filmu, aktywność na scenie muzyki jazzowej jak i malarstwo. Wokalistka, kompozytorka i pianistka wraz z gitarzystą Kubą Lasockim przed kilku laty stworzyła projekt "Borderline". Jednak jego ostateczny kształt jaki poznajemy na płycie zawdzięczamy uporowi i pracy Czajkowskiej, która po przedwczesnej śmierci gitarzysty, doprowadziła do jego ukończenia i wydania w formie płyty. Album będący zbiorem 11 autorskich utworów zrealizowany został z udziałem takich muzyków jak m.in. trębacz Antoni Gralak, kontrabasista Jakub Mielcarek, czy odpowiedzialny za mix, mastering i rozmaite loopy wykorzystane w nagraniach, Tadeusz Sudnik.
"Borderline" to muzyka mocno nasączona elektroniką i awangardą. Towarzyszący nam przez całą płytę głos wokalistki zostaje wymyślnie na różne sposoby preparowany i przetwarzany. Podczas słuchania albumu nasuwają się rozmaite skojarzenia: raz z manierą wokalną Bjork ("Being"), innym razem ze stylistyką płyt wytwórni 4AD ("Extreme").
Poza głosem Indii Czajkowskiej, studyjną pracą i fantazyjnie tworzoną przy użyciu komputera i syntezatora oprawą elektroniczną, warto zwrócić uwagę na żywe instrumenty (trąbka, saksofon, gitara), których udział, mimo iż chwilami wręcz symboliczny, zdaje się nieoceniony.
Na tym polu uwagę zwraca "Joy" ozdobiony partiami trąbki Antoniego Gralaka, najbardziej z całego albumu skłaniający się ku jazzowi.
Elektronika, jazz, trip-hop, elementy muzyki współczesnej... Wszystko to znajdziemy na tej trudnej do sklasyfikowania płycie. Niestety niełatwe jest również dostrzeżenie idei, czy jakiejś myśli przewodniej scalającej ten przyciężki chwilami album.
Płyta ukazała się 28 września 2016 roku.

Robert Ratajczak

_________________________________________________________________________

 dystrybucja:

India CZAJKOWSKA & Kuba LASOCKI: Borderline
CD 2016, Audio Cave ACD-007-2016

program:
 1. Being
 2. Extreme
 3. Slow Tango
 4. Joy
 5. The Internal Sea
 6. Definitely
 7. Surround Me
 8. Eternal Flowers
 9. It Is.Love
10.Seven Gates
11.The Orange Space

personel:
India Czajkowska - wokal, fortepian, syntezator
Kuba Lasocki - gitara, loops, sample
Tadeusz Sudnik - loops
oraz:
Antoni Gralak - trąbka
Jacek Mielcarek - saksofon, klarnet
Paul Prochnowski, Bjorn Charles Dreyer - gitara
Jakub Mielcarek - kontrabas
Rafał Smoliński - bass

_________________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych przez Audio Cave: TUTAJ

czwartek, 21 września 2017, longplay_2010
Tagi: C L rock blues

Polecane wpisy