Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona GLINKA

Two Minutes

WEEZDOB COLLECTIVE
Star Cadillac

Piotr WOJTASIK
To Whom it May Concern
(2018)

Judith LORICK
The Second Time Around
(2018)

Mike BOGLE Trio
Dr.B!
(2018)

Juliusz Łuciuk
Choral Works
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

BUCZKOWSKI & WILGOS: Opus 1 /2017/

Enrique Granados: Andaluza, Taniec hiszpański nr 5; Oriental, Taniec hiszpański nr 3; Karol Szymanowski: Pieśń kurpiowska "Zarzyjze, kuniu"; Arvo Part: Spiegel im Spiegel; Bela Bartok: 44 Duety, wybór; Maximo Diego Pujol: Suite Buenos Aires.

Niecodziennej transkrypcji utworów Karola Szymanowskiego, Beli Bartóka, Arvo Parta, Enrique Granadosa i Maximo Diego Pujoli, podjął się duet skrzypka Michała Buczkowskiego oraz gitarzysty Aleksandra Wilgosa. Album "Opus 1" jest efektem odkrycia przez obu artystów ogromnego potencjału tkwiącego we współbrzmieniu skrzypiec i gitary. Repertuar z jakim zmierzyli się młodzi lecz bardzo już doświadczeni wirtuozi obejmuje utwory czerpiące z rozmaitych ludowych źródeł. Znajdziemy tu elementy folkloru Polski, Węgier, Hiszpanii i Portugalii. Warto wspomnieć, że w przypadku Pieśni kurpiowskiej Szymanowskiego i Duetów Bartóka, mamy do czynienia z pierwszymi na świecie gitarowo-skrzypcowymi transkrypcjami tych utworów. Gitarzysta Aleksander Wilgos podjął pionierskie wyzwanie przetransponowania materiału, kształtując nowy przekaz i brzmienie większości z kompozycji. Zadanie to niełatwe, bowiem muzyk zmierzył się z utworami głęboko nasiąkniętymi różnorodną muzyką ludową odległych od siebie rejonów.
Obaj muzycy studiowali w Conservatorium Maastricht w Holandii. Tam właśnie narodziła się idea wspólnego projektu polegającego na opracowaniu materiału i przygotowaniu wspólnego repertuaru. Duet odbył szereg gorąco przyjętych kameralnych koncertów, a swą pierwszą płytę, która ukazała się po trzech latach wspólnej działalności muzycznej, artyści zadedykowali znakomitej skrzypaczce, Wandzie Wiłkomirskiej.
Idea tak niecodziennego duetu sprawdza się doskonale zarówno w utworach pełnych melodycznych zwrotów jak i wykorzystującej minimalne środki kompozycji Arvo Parta.
Partie gitary najczęściej wypełniają przestrzeń przewidzianą dla fortepianu. Często jednak instrumenty zamieniają się rolami tworząc nieprzewidywalną konwersję głównych partii melodycznych. Każdorazowo jednak muzycy trafiają w samo sedno kompozycji, wydobywając z niej sedno przekazu i zachowując jej pierwotny charakter.
Wydana przez Agencję Artystyczną  Verita Nostra płyta, mieni się ogromem zaskakujących rozwiązań i niecodziennych brzmień.
Album ukazał się 29 maja.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_________________________________________________________________________

BUCZKOWSKI & WILGOS: Opus 1
CD 2017, Verita Nostra

program:

Enrique Granados:
 1. Andaluza, Taniec hiszpański nr 5
 2. Oriental, Taniec hiszpański nr 3

 3. Karol Szymanowski - Pieśń kurpiowska "Zarzyjze, kuniu"

 4. Arvo Part - Spiegel im Spiegel

Bela Bartok - 44 Duety, wybór:
 5. Ruska pieśń
 6. Bajka
 7. Smutek
 8. Piosenka do tańca
 9. Pieśń żniwna
10.Pizzicato
11.Taniec transylwański

Maximo Diego Pujol - Suite Buenos Aires:
12.I.  Pompeya
13.II. Palermo
14.III.San Telmo
15.IV.Microcentro

wykonawcy:
Michał Buczkowski - skrzypce
Aleksander Wilgos - gitara

_________________________________________________________________________

środa, 13 września 2017, longplay_2010
Tagi: classic w b

Polecane wpisy