Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

BUCZKOWSKI & WILGOS: Opus 1 /2017/

Enrique Granados: Andaluza, Taniec hiszpański nr 5; Oriental, Taniec hiszpański nr 3; Karol Szymanowski: Pieśń kurpiowska "Zarzyjze, kuniu"; Arvo Part: Spiegel im Spiegel; Bela Bartok: 44 Duety, wybór; Maximo Diego Pujol: Suite Buenos Aires.

Niecodziennej transkrypcji utworów Karola Szymanowskiego, Beli Bartóka, Arvo Parta, Enrique Granadosa i Maximo Diego Pujoli, podjął się duet skrzypka Michała Buczkowskiego oraz gitarzysty Aleksandra Wilgosa. Album "Opus 1" jest efektem odkrycia przez obu artystów ogromnego potencjału tkwiącego we współbrzmieniu skrzypiec i gitary. Repertuar z jakim zmierzyli się młodzi lecz bardzo już doświadczeni wirtuozi obejmuje utwory czerpiące z rozmaitych ludowych źródeł. Znajdziemy tu elementy folkloru Polski, Węgier, Hiszpanii i Portugalii. Warto wspomnieć, że w przypadku Pieśni kurpiowskiej Szymanowskiego i Duetów Bartóka, mamy do czynienia z pierwszymi na świecie gitarowo-skrzypcowymi transkrypcjami tych utworów. Gitarzysta Aleksander Wilgos podjął pionierskie wyzwanie przetransponowania materiału, kształtując nowy przekaz i brzmienie większości z kompozycji. Zadanie to niełatwe, bowiem muzyk zmierzył się z utworami głęboko nasiąkniętymi różnorodną muzyką ludową odległych od siebie rejonów.
Obaj muzycy studiowali w Conservatorium Maastricht w Holandii. Tam właśnie narodziła się idea wspólnego projektu polegającego na opracowaniu materiału i przygotowaniu wspólnego repertuaru. Duet odbył szereg gorąco przyjętych kameralnych koncertów, a swą pierwszą płytę, która ukazała się po trzech latach wspólnej działalności muzycznej, artyści zadedykowali znakomitej skrzypaczce, Wandzie Wiłkomirskiej.
Idea tak niecodziennego duetu sprawdza się doskonale zarówno w utworach pełnych melodycznych zwrotów jak i wykorzystującej minimalne środki kompozycji Arvo Parta.
Partie gitary najczęściej wypełniają przestrzeń przewidzianą dla fortepianu. Często jednak instrumenty zamieniają się rolami tworząc nieprzewidywalną konwersję głównych partii melodycznych. Każdorazowo jednak muzycy trafiają w samo sedno kompozycji, wydobywając z niej sedno przekazu i zachowując jej pierwotny charakter.
Wydana przez Agencję Artystyczną  Verita Nostra płyta, mieni się ogromem zaskakujących rozwiązań i niecodziennych brzmień.
Album ukazał się 29 maja.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_________________________________________________________________________

BUCZKOWSKI & WILGOS: Opus 1
CD 2017, Verita Nostra

program:

Enrique Granados:
 1. Andaluza, Taniec hiszpański nr 5
 2. Oriental, Taniec hiszpański nr 3

 3. Karol Szymanowski - Pieśń kurpiowska "Zarzyjze, kuniu"

 4. Arvo Part - Spiegel im Spiegel

Bela Bartok - 44 Duety, wybór:
 5. Ruska pieśń
 6. Bajka
 7. Smutek
 8. Piosenka do tańca
 9. Pieśń żniwna
10.Pizzicato
11.Taniec transylwański

Maximo Diego Pujol - Suite Buenos Aires:
12.I.  Pompeya
13.II. Palermo
14.III.San Telmo
15.IV.Microcentro

wykonawcy:
Michał Buczkowski - skrzypce
Aleksander Wilgos - gitara

_________________________________________________________________________

środa, 13 września 2017, longplay_2010
Tagi: classic w b

Polecane wpisy