Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

ALMOST JAZZ GROUP: Fade Out /2017/

Dave's Tune; Fade Out; Sun Over Sulęczyno; Ona; Almost Blues; Ballad For Antek; Rumcajs Blues; Trzy modaelle.

Powstały na początku 2012 roku trójmiejski kwartet Almost Jazz Group łącząc w sobie elementy rozmaitych stylistyk muzycznych wypracował własne niepowtarzalne brzmienie. Zespół powołał do życia pianista Ignacy Jan Wiśniewski oraz akordeonista Paweł Nowak. Znakomitym debiutem fonograficznym formacji okazał się album "Almost Jazz Group & accordina" (2012), którego repertuar wypełniły własne kompozycje obu liderów, oraz ciekawe transkrypcje standardów m.in. Billa Evansa, Richarda Beiracha, Charliego Hadena i Henry'ego Manciniego.
Ignacy Jan Wiśniewski, od lat współpracuje z aktorami dramatycznymi i musicalowymi współtworząc recitale piosenki aktorskiej, zaś jako kompozytor poszczycić się może muzyką do niejednego spektaklu czy filmu dokumentalnego. Poza formacją Almost Jazz Group artysta zaangażowany był również w ciekawy projekt Milonga Baltica, a w roku 2016 ukazał się znakomity autorski album tria pianisty "Jazz Shirim", wypełniony muzyką zainspirowaną historią gdańskich Żydów.
Z kolei Paweł Nowak oprócz tego iż jest wyjątkowym wirtuozem akordeonu i accordiny, jest też wielkim znawcą historii obu instrumentów i właścicielem największej w kraju kolekcji akordeonów liczącej ponad 200 unikatowych i zabytkowych modeli. Jest autorem cyklicznych audycji ''Jazz na akordeon'' emitowanych w Radio Gdańsk, a w Sulęczynie sprawuje stanowisko dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego.
Obecny skład zespołu, w którym zrealizowany został album "Fade Out", uzupełniają kontrabasista Maciej Sadowski i perkusista Antoni Wojnar.
Pierwszy z muzyków już od wielu lat współpracuje z P. Nowakiem i I.J. Wiśniewskim m.in. w ramach kwartetu Milonga Baltica, który kilka lat temu opublikował  nagrany z wokalistką Dorotą Lulką album "Tango" (2013). Poza Almost Jazz Group i Milonga Baltica, Macieja Sadowskiego znamy również z formacji Szymona Łukowskiego i Marcina Gawdzisa.
Natomiast perkusista Almost Jazz Group, Antoni Wojnar to ceniony kompozytor muzyki filmowej i teatralnej, laureat nagrody Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk.
Na "Fade Out" znajdziemy kompozycje każdego z muzyków, tworzące zaskakujący wieloma ciekawymi rozwiązaniami program. Ogromne znaczenie ma instrumentarium formacji, w którym dominujący tandem akordeonu z fortepianem, wspierany jest typową jazzową sekcją rytmiczną.
Po otwierającym całość funkującym, wyposażonym w genialne tercje kontrabasu "Dave's Tune", nastrój płyty ewoluuje dzięki nostalgicznej, rozmarzonej kompozycji tytułowej, pięknie ozdobionej unisonami fortepianu i basu.
"Sun Over Sulęczyno" to swingujący, pełen porywających improwizacji akordeonu, temat dedykowany pięknej kaszubskiej miejscowości.
Piękna miłosna melodyka dominuje w wyposażonej w świetną solówkę kontrabasu kompozycji Antoniego Wojnara "Ona", nasyconej dyskretnymi lecz decydującymi o wyjątkowym charakterze utworu, synkopami perkusji. Rozbudowane impresje grane na accordinie, której specyficzne brzmienie kojarzyć się może ze skrzyżowaniem harmonijki ustnej z akordeonem, dopełniają całości.
"Almost Blues" to zgodnie z tytułem temat bliski konwencji, jednak typowego bluesa odnajdziemy w ozdobionym stereofonicznymi efektami miejskiego zgiełku "Rumcajs Blues".
"Ballad For Antek" z kolei, mieni się zmiennym rytmem i niemal ilustracyjnymi motywami klasycyzującego fortepianu. Słyszymy tu wyraźne echa bebopu, a perełką utworu jest porywające solo perkusji.
Na koniec płyty odrobina improwizacyjnego szaleństwa; "Trzy modaelle" to złożona z kilku połączonych motywów, rozbudowana forma rozpoczęta długą partią kontrabasu.
W trakcie całej płyty partie solowe przemiennie należą do akordeonu i fortepianu. Oba instrumenty przemiennie również przejmują od siebie rolę instrumentu harmonicznego.
Wielkie brawa należą się realizatorom nagrań w Nord Audio Project Studio pod wodzą nieocenionego Paula Rutschki. Doskonała dynamika, szeroka baza stereo i zachwycająca panorama tonów.
Jestem przekonany, że nowy album Almost Jazz Group zwróci uwagę wielu słuchaczy, którzy dotąd nie mieli okazji zetknąć się z muzyką kwartetu. Mariaż wyrafinowanego jazzu z estetyką argentyńskiego tango nuevo, to muzyka w ostatnich latach zyskująca coraz większe uznanie. Atrakcyjny, premierowy materiał złożony z kunsztownie przygotowanych autorskich utworów i zachwycający warsztat instrumentalny, to atrybuty którym nie oprze się nawet najbardziej sceptyczny odbiorca.
Premiera płyty 29 października 2017.

Robert Ratajczak

o plycie przeczytasz również: TUTAJ

___________________________________________________________________________

 

ALMOST JAZZ GROUP: Fade Out
CD 2017, Wood and Mood WM-0005

program:
1. Dave's Tune
2. Fade Out
3. Sun Over Sulęczyno
4. Ona
5. Almost Blues
6. Ballad For Antek
7. Rumcajs Blues
8. Trzy modaelle

personel:
Paweł A. Nowak - akordeon, accordina
Ignacy Jan Wiśniewski - fortepian
Maciej Sadowski - kontrabas
Antoni Wojnar - perkusja

___________________________________________________________________________

opis innej płyty Almost Jazz Group:

poniedziałek, 18 września 2017, longplay_2010

Polecane wpisy