Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Aleksandra Hortensja DĄBEK

Chopin, Schumann

Roman Maciejewski
Suita Hiszpańska
(premiera 24 sierpnia 2018)

Brian BROMBERG
Thicker Than Water
(2018)

Krzysztof LENCZOWSKI
Rzeczy osobiste
(2018)

Adam CZERWIŃSKI Trio MAP
Kiedy byłem (LP)
(2018)

Nestor TORRES
Jazz Flute Traditions
(2017)

Blog > Komentarze do wpisu

Tommy CAGGIANI Therion Project: Magic Seeds /2017/

Mali; Sideral Side Of Mind; Corrientes Del Sur; Fruit Of The Sun; Aralar Sundance.

Tommy Caggiani Therion Project to formacja powstała przed trzema laty w Hiszpanii. Liderem i kompozytorem repertuaru grupy jest pochodzący z Włoch wirtuoz instrumentów perkusyjnych, Tommy Caggiani. Skład kwintetu wraz z liderem otoczonym baterią instrumentów perkusyjnych i perkusjonaliów tworzą: grający na saksofonie altowym i flecie Guillem Ferrer, gitarzysta Max Canalda, pianista Diego Belzunegui i basista German Ruiz-Alejos. Wydany nakładem słowackiej wytwórni Hevhetia album "Magic Seeds" zawiera pięć rozbudowanych premierowych tematów, będących energetyczną mieszanką i jazzu i world music.
Caggiani to artysta aktywnie podróżujący po świecie w poszukiwaniu inspiracji i nowych dźwięków. Drugi już album jego grupy Therion Project to forma podzielenia się z odbiorcami, muzyką powstałą dzięki kolejnym doswiadczeniom zdobytym podczas międzykontynentalnych wojaży. Nic dziwnego, że utwory zgromadzone na "Magic Seeds" pełne są najróżniejszych etnicznych naleciałości, zmieszanych w zgrabnie przygotowanych proporcjach. Tym co je łączy jest wyjątkowa witalność i niesamowita energia, wyczuwalna w każdym momencie płyty. Mimo że muzyka emanuje wyjątkową komunikatywnością i jest w stanie trafić do szerokiego odbiorcy, Caggiani unika banału i nijakości, zgrabnie przemycając wartościowe i ambitne formy.
Oczywiście bardzo duży nacisk położony został na instrumenty perkusyjne, lecz nieoceniona wydaje się tu rola pozostałych muzyków. Do Guillema Ferrery i Maxa Canaldy najczęściej należą linie melodyczne. Tak jest choćby w orientalnym "Sideral Side Of Mind" prowadzonym równolegle przez saksofon i gitarę.
Z kolei latynoski temat "Corrientes Del Sur" nie zabrzmiałby tak przekonująco gdyby nie genialny fortepian Diega Belzunegui i basowy fundament Germana Ruiz-Alejosa, niczym mantra akcentujący rytm utworu
Siłę koncepcji muzycznej Tommy Caggiani Therion Project dostrzeżono już podczas wielu europejskich festiwali, na które bardzo często zapraszany jest kwintet. Także dzięki koncertom w Polsce zespół zdobył już grono zagorzałych miłośników, spośród których wielu nie trzeba namawiać do sięgnięcia po tę płytę.
"Magic Seeds" to album pełen barw i rozmaitych odcieni, do którego najzwyczajniej chce się wracać.
Album ukazał się 23 czerwca 2017.

Robert Ratajczak

_________________________________________________________________________

 

Tommy CAGGIANI Therion Project: Magic Seeds
CD 2017, Hevhetia HV 0131-2-331

program:
1. Mali
2. Sideral Side Of Mind
3. Corrientes Del Sur
4. Fruit Of The Sun
5. Aralar Sundance

personel:
Guillem Ferrer - saksofon, flet
Max Canalda - gitara
Diego Belzunegui - fortepian
German Ruiz-Alejos - gitara basowa
Tommy Caggiani - instr. perkusyjne, balafon, gongi

_________________________________________________________________________

opisy innych płyt wytwórni Hevhetia:

wtorek, 08 sierpnia 2017, longplay_2010
Tagi: jazz C

Polecane wpisy