Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Yelena Eckemoff
Manu Katché

Colors
PREMIERA 22 LUTEGO 2019

Radosław Sobczak
Marcin T.Łukaszewski - Piano Etudes
(2018)

Symfonia Wielkopolska 1918 / Pieśni powstańcze
(2018)

Zuzanna Lisiecka
Schubert / Liszt - Schwanengesang

Anna Miernik
My Polish Reflection
(2018)

A TRE
Bargielski, Krzanowski, Moryto
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

SKALDOWIE /1967/

Jutro odnajdę ciebie; Weź mnie ze sobą; Nocne tramwaje; Uciekaj, uciekaj; Kochajcie Bacha dziewczęta; Wieczorna opowieść; Jarmark; Pamiętasz niebo nad Hiszpanią; Zabrońcie kwitnąć kwiatom; Pamiętasz jak mi powiedziałaś; Między nami morze; Byle nie o miłości; Moja czarownica.

W roku 1967 po dwóch latach jakie upłynęly od błyskotliwego debiutu jakim bylo zdobycie 1 miejsca podczas II Krakowskiej Giełdy Piosenki, swej pierwszej płyty doczekali się Skaldowie. W tym samym roku zespół założony w Krakowie przez braci Andrzeja i Jacka Zielińskich triumfował podczas V Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu z przebojem "Uciekaj, uciekaj". Jednak, jak miało okazać się w kolejnych latach, w chwili ukazania się longplaya zatytulowanego po prostu: "Skaldowie", największe sukcesy zespół miał dopiero przed sobą.
Na pierwszej plycie nieśmiało krystalizuje już się styl zespołu, który przez najbliższych kilkanaście lat łącząc pop, rock, psychodelię, góralski folklor i posmak baroku, zapewnił mu stałe miejsce w kanonie polskiej muzyki rozrywkowej.
Znajdziemy tu nagrodzone na krajowych przeglądach i festiwalach pierwsze przeboje zespołu: "Moja czarownica" i "Jutro odnajdę ciebie" (Giełda Piosenki),  "Między nami morze" (Radiowa Piosenka Miesiąca, luty 1967) oraz "Uciekaj, uciekaj" (Opole '67), ale też 9 innych piosenek. Pośród nich po upływie półwiecza, szczególnym blaskiem lśni wiecznie aktualna "Zabrońcie kwitnąć kwiatom". Poza ponadczasowym przekazem i piękną melodią, zachwyca staranna stylowa aranżacja utworu, gitarowe dialogi i śpiewane falsetem chórki. To jedna z tych piosenek, które nigdy się nie zestarzeją, a upływ czasu staję się wręcz dodawać jej wyjątkowej magii.
W 2017 roku mija 50 lat od wydania płyty, która była zaledwie wstępem do kariery jednego z najsłynniejszych polskich zespołów wszech czasów. Mimo że nie jest najwybitniejszym dokonaniem Skaldów, doskonale broni się po latach nie tylko jako dokument, ale album którego wciąż słucha się z wielką przyjemnością.
W latach 80-tych płytę (wraz z albumami "Cała jesteś w skowronkach", 1969 i "Od wschodu do zachodu słońca", 1970) wznowiono w wersji stereo na płytach winylowych w ramach serii "Z archiwum polskiego beatu" (Vol.9). Spośród dostępnych aktualnie wydań CD, najbogatszą jest edycja z 2014 roku uzupełniona o 7 nagrań przygotowanych przez zespół do filmu "Mocne uderzenie".

Robert Ratajczak
(albumy 1967)

____________________________________________________________________________

SKALDOWIE: Skaldowie
LP 1967 (1986), Polskie Nagrania "Muza" XL 0393 / SX 2324

program:
str. A
 1. Jutro odnajdę ciebie
 2. Weź mnie ze sobą
 3. Nocne tramwaje
 4. Uciekaj, uciekaj
 5. Kochajcie Bacha dziewczęta
 6. Wieczorna opowieść
 7. Jarmark
str.B
 8. Pamiętasz niebo nad Hiszpanią
 9. Zabrońcie kwitnąć kwiatom
10.Pamiętasz jak mi powiedziałaś
11.Między nami morze
12.Byle nie o miłości
13.Moja czarownica

____________________________________________________________________________

wtorek, 01 sierpnia 2017, longplay_2010
Tagi: Pop albumy 1967 s

Polecane wpisy