Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona GLINKA

Two Minutes

WEEZDOB COLLECTIVE
Star Cadillac

Piotr WOJTASIK
To Whom it May Concern
(2018)

Judith LORICK
The Second Time Around
(2018)

Mike BOGLE Trio
Dr.B!
(2018)

Juliusz Łuciuk
Choral Works
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Paweł Hendrich - Metaforma /2017/

Emergon aß; Sedimetron; Ertytre; Pteropetros; Alopopulo.

"Metaforma" to album wypełniony utworami kompozytora muzyki współczesnej Pawła Hendricha, ułożonymi cykl w konsekwentnie rozwijających się części, z których każda kolejna stanowi rozwinięcie poprzedniej. Filozofia dźwiękowa kompozytora bazuje na stopniowym rozwijaniu języka muzycznego w kolejnych odsłonach cyklu, czyniąc z całości fascynującą tytulową metaformę. Cykl złożony z pięciu powiązanych z sobą utworów skomponowanych w latach 2011-2015, zarejestrowany został przez pięć różnych składów: Ensemble Musikfabrik, Ensemble Modern, Warszawska Grupa Cellonet, połączone siły Lutosławski Quartet i LutosAir Quintet oraz Orkiestrę Muzyki Nowej. W nagraniach usłyszymy też solistów: Adama Bałdycha (skrzypce), z którym Hendrich współtworzy projekt Avatar (skrzypce) oraz eksperymentującego akordeonistę Rafała Łuca, znanego m.in. z wydanej w 2015 roku płyty "acc+ca".
Mimo że kompozycje Pawła Hendricha usłyszeć można podczas najważniejszych festiwali muzyki współczesnej i awangardowej, a utwory zamawia u niego m.in.  Festiwal Warszawska Jesień, Deutschlandfunk, Instytut Goethego, Narodowe Forum Muzyki i Orkiestra Muzyki Nowej, pozostaje on twórcą niszowym. Niniejsza płyta jest świetną okazją upowszechnienia dokonań tego wyjątkowego artysty.
W muzyce tej zarówno harmonia jak rytm, podporządkowane są następującym po sobie konsekwentnym procesom, a następujące po sobie utwory pełnią w niej rodzaj kolejnych dźwiękowych warstw. Dowolny fragment płyty wyrwany z kontekstu okazać się może nieczytelny, jednak uważne wysłuchanie całości obfituje w zaskakujące doznania.
Warto otworzyć się na tę muzykę, która misternie ułożona niczym skomplikowane puzle tworzy, wbrew pozorom dość łatwą w odbiorze i przejrzystą formę.
Album ukazał się w czerwcu 2017.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

____________________________________________________________________________

 

Paweł Hendrich - Metaforma
CD 2017, DUX 1373

program:
1. Emergon aß na zespół kameralny i komputer - Ensemble Musikfabrik (dyr. Diego Masson)
2. Sedimetron na zespół kameralny - Ensemble Modern (dyr.Clemens Heil)
3. Ertytre na osiem wiolonczel - Mikołaj Pałosz (skrzypce), Warszawska Grupa Cellonet (dyr. Andrzej Bauer)
4. Pteropetros na kwintet dęty, akordeon i kwartet smyczkowy - Rafał Łuc (akordeon), Lutosławski Quartet, LutosAir Quintet (dyr. Maciej Koczur)
5. Alopopulo na orkiestrę kameralną, skrzypce solo i komputery - Adam Bałdych, Orkiestra Muzyki Nowej (dyr. Szymon Bywalec)

____________________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych przez DUX: TUTAJ

środa, 23 sierpnia 2017, longplay_2010
Tagi: H classic

Polecane wpisy

Komentarze
2017/10/31 15:43:50
Super wpis, codziennie przeglądam Twojego bloga