Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Paweł Hendrich - Metaforma /2017/

Emergon aß; Sedimetron; Ertytre; Pteropetros; Alopopulo.

"Metaforma" to album wypełniony utworami kompozytora muzyki współczesnej Pawła Hendricha, ułożonymi cykl w konsekwentnie rozwijających się części, z których każda kolejna stanowi rozwinięcie poprzedniej. Filozofia dźwiękowa kompozytora bazuje na stopniowym rozwijaniu języka muzycznego w kolejnych odsłonach cyklu, czyniąc z całości fascynującą tytulową metaformę. Cykl złożony z pięciu powiązanych z sobą utworów skomponowanych w latach 2011-2015, zarejestrowany został przez pięć różnych składów: Ensemble Musikfabrik, Ensemble Modern, Warszawska Grupa Cellonet, połączone siły Lutosławski Quartet i LutosAir Quintet oraz Orkiestrę Muzyki Nowej. W nagraniach usłyszymy też solistów: Adama Bałdycha (skrzypce), z którym Hendrich współtworzy projekt Avatar (skrzypce) oraz eksperymentującego akordeonistę Rafała Łuca, znanego m.in. z wydanej w 2015 roku płyty "acc+ca".
Mimo że kompozycje Pawła Hendricha usłyszeć można podczas najważniejszych festiwali muzyki współczesnej i awangardowej, a utwory zamawia u niego m.in.  Festiwal Warszawska Jesień, Deutschlandfunk, Instytut Goethego, Narodowe Forum Muzyki i Orkiestra Muzyki Nowej, pozostaje on twórcą niszowym. Niniejsza płyta jest świetną okazją upowszechnienia dokonań tego wyjątkowego artysty.
W muzyce tej zarówno harmonia jak rytm, podporządkowane są następującym po sobie konsekwentnym procesom, a następujące po sobie utwory pełnią w niej rodzaj kolejnych dźwiękowych warstw. Dowolny fragment płyty wyrwany z kontekstu okazać się może nieczytelny, jednak uważne wysłuchanie całości obfituje w zaskakujące doznania.
Warto otworzyć się na tę muzykę, która misternie ułożona niczym skomplikowane puzle tworzy, wbrew pozorom dość łatwą w odbiorze i przejrzystą formę.
Album ukazał się w czerwcu 2017.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

____________________________________________________________________________

 

Paweł Hendrich - Metaforma
CD 2017, DUX 1373

program:
1. Emergon aß na zespół kameralny i komputer - Ensemble Musikfabrik (dyr. Diego Masson)
2. Sedimetron na zespół kameralny - Ensemble Modern (dyr.Clemens Heil)
3. Ertytre na osiem wiolonczel - Mikołaj Pałosz (skrzypce), Warszawska Grupa Cellonet (dyr. Andrzej Bauer)
4. Pteropetros na kwintet dęty, akordeon i kwartet smyczkowy - Rafał Łuc (akordeon), Lutosławski Quartet, LutosAir Quintet (dyr. Maciej Koczur)
5. Alopopulo na orkiestrę kameralną, skrzypce solo i komputery - Adam Bałdych, Orkiestra Muzyki Nowej (dyr. Szymon Bywalec)

____________________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych przez DUX: TUTAJ

środa, 23 sierpnia 2017, longplay_2010
Tagi: H classic

Polecane wpisy

Komentarze
2017/10/31 15:43:50
Super wpis, codziennie przeglądam Twojego bloga